Informacje

03.05.2012 13:30 obchody święta 3 maja

"Nadużywamy słów:
zbrodnia, hańba i zdrada"

SERWISY:

- Wielkie i groźne słowa, takie jak hańba, zbrodnia zdrada, podłość są dzisiaj nadużywane. Powszednieją one w mediach i wyobraźni Polaków. To przepełnia nasz język i deformuje spojrzenie na kraj - mówił prezydent Bronisław Komorowski w przemówieniu z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja na placu Zamkowym.

Na samym początku uroczystości, po odczytaniu preambuły Konstytucji 3 maja, oddano 21 salw armatnich.

Asystę honorową uroczystości zapewnili żołnierze kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP, orkiestry wojskowe z Warszawy i Bydgoszczy oraz orkiestry reprezentacyjne policji i Straży Granicznej.

Prezydent przypomina Targowicę

Komorowski przypomniał, że Konstytucja 3 maja przywróciła Polakom "nadzieję i poczucie współodpowiedzialności za kraj" - Czy jako naród mamy tyle mądrości i odwagi co oni wtedy? - pytał.

Jak zaznaczył, dzieło sprzed 221 lat oprócz dumy jest okazją do gorzkiej refleksji. - Do tego, aby przejrzeć się w lustrze polskiej wielkości, ale i zwierciadle największych polskich wad i małości - mówił prezydent.

- Przecież odpowiedzią na konstytucję 3 maja, reformy będące jedyną nadzieją na ocalenie ojczyzny, wtedy nie był wyłącznie entuzjazm i wsparcie. Nowatorski ład prawny miał wielu wrogów. Szkodzili krajowi, ulegali wpływom obcych potęg politycznych. Do dziś Targowica to słowo, które jest i będzie synonimem zdrady - mówił Komorowski.

- Chociaż ówcześni przeciwnicy reform swoje własne interesy polityczne skrywali pod hasłami patriotyzm i troski o Polskę, naród dostrzegł ten fałsz. Naród wydał straszliwy werdykt: Targowica to zdrada - podkreślił.

"Szukajmy właściwego języka w Konstytucji 3 maja"

Komorowski pytał też, czy nasza scena polityczna jest dzisiaj bliżej czy dalej od doświadczenia Sejmu Wielkiego. - Tego Sejmu, który wprowadzał Polskę w nowoczesną Europę. Czy ta scena przypomina raczej Sejmik Szlachecki, taki który niszczy dokonania pokoleń, ośmiesza wielkość i trwoni dziedzictwo - mówił Komorowski.

Zaznaczył też, że o historii należy pamiętać także dzisiaj i odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie jest "polski patriotyzm, a gdzie głupota i polityczny cynizm?".

- Widzimy, że wielkie i groźne słowa, wynikające z werdyktu narodu, są dzisiaj nadużywane. Nadużywa się słów hańba, zbrodnia zdrada, podłość. Powszednieją one w mediach i wyobraźni Polaków. To przepełnia nasz język i deformuje spojrzenie na kraj. Wielkie, groźne słowa służą dzisiaj małym, propagandowym interesom partyjnym, a nie narodowej refleksji. Warto więc, byśmy na skromnych kartach Konstytucji 3 maja znaleźli właściwy język i miarę do opisywania naszych współczesnych spraw, sporów i problemów - dodał Komorowski.

Koncert w Muzeum Wojska Polskiego

Po przemówieniu prezydenta rozpoczęła się defilada kompanii reprezentacyjnej i pocztów sztandarowych.

Z placu Zamkowego wojskowe orkiestry przemaszerują Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego (na jego dziedzińcu o godz. 14 wystąpi z koncertem okolicznościowym reprezentacyjny zespół artystyczny WP). Jednocześnie przed Zamkiem Królewskim odbędzie się pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.

Oryginał Konstytucji w galerii

Uroczystości z okazji trzeciomajowego święta rozpoczęły się w czwartek rano, gdy prezydent Komorowski otworzył w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu wystawę "Duma Rzeczpospolitej". Na ekspozycji, czynnej do 6 maja, można zobaczyć m.in. oryginał konstytucji uchwalonej w 1791 r.

Rano odbyła się też msza św. w intencji ojczyzny w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście, a przed południem prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe.

PAP//tvn24.pl//bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 18:53 ~Warszawianin

  Nie jestem ślepo zapatrzony w żadną partie, ale nie podoba mi się słownictwo, o ktorym wspomnial Prezydent Polski.
  Wydaje mi się, że mali ludzie, ktorzy zawsze szukaja przyczyny do zwady wciaz beda pluc. A co sami robicie dla Polski czy Warszawy?
  Wszystkie wladze wybrane sa przez wiekszosc spoleczenstwa i trzeba to uszanowac. Nie lubilem i nie glosowalem na Lecha Kaczynskiego, ale w trakcie Jego prezydentury szanowałem urząd jaki piastował. To tez jest patriotyzm.

 • tola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 15:08 ~tola

  KOKO KOKO TUSK IM W OKO

 • antyzdrajca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 08:00 ~antyzdrajca

  koko euro spoko - czyli pitu pitu, zapomniał wół jak cielęciem był.
  Tego foresta gampa Bronka mojego nieprezydenta nie chce mi się już nawet komentować.
  Rodacy, do zobaczenia na manifestacjach w czasie Euro :)!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 06:14 ~jar

  blabla-masz racje tych pochodów nie da się słuchać......

 • vip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 00:19 ~vip

  Tak wrzeszczą nienormalni katolicy, bo coraz więcej oszolomów myli wiarę z własną frustracją. Tylko brakuje postulatów: Jarosław na ołtarze......

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 00:19 ~hehe

  naduzywacie władzy i pieniedzy podatnikow!!!

 • Tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 23:06 ~Tom

  a ten ... prezydent, nadużywa słowa "dobrobyt"

 • blabla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 22:59 ~blabla

  Wszyscy siebie warci. Nie udawajmy, że Kaczyński jest lepszy od Tuska. Z tą różnicą, że Tuska sami sobie wybraliśmy (nie byłem na wyborach, ale do cholery to jest premier w moim kraju). Jak taki zły to nikt na niego nie zagłosuje w następnych wyborach. Jednak skoro już jest premierem, a jego kumpel prezydentem to nie obrażajmy ich kiedy tylko się da i w każdy możliwy sposób. Zdrada, hańba i coś tem jeszcze. Tego się nie da słuchać przez dwa lata. Jeśli naprawdę to ich wina to już dawno byliby osądzeni. Jeśli światem teraz rządzi jakaś żydo-komuno-masoneria wspomagana przez oddziały rosyjskie, to oceni ich historia.

 • jatoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 21:34 ~jatoja

  Jak na zdjęciu widzę tych trzech osobników, to pierwszymi skojarzeniami są: tusk - ZBRODNIA komorowski - HAŃBA i sikorski-ZDRADA

 • MrT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 21:22 ~MrT

  Widząc pewne twarze pełne nienawiści, te słowa wcale nie sa nadużyciem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »