Informacje

04.03.2016 20:45 zaprojektowali nową przestrzeń

Nadchodzi rewolucja przy Dworcu Południowym. "To pierwszy krok"

SERWISY:

Podziemna pętla autobusowa, przystanek tramwajowy obsługujący cztery różne kierunki tras i dużo zieleni – takie zmiany zaproponowali studenci dla rejonu dawnego Dworca Południowego u zbiegu Wilanowskiej, Puławskiej i Al. Niepodległości.

Zarząd Transportu Miejskiego od dłuższego czasu przymierza się do sporych zmian w rejonie dawnego Dworca Południowego – to dawna nazwa, utrwalona w pamięci mieszkańców, w przeszłości ruszała stąd kolejka wąskotorowa do Piaseczna. Obecny stan tego miejsca ma niewiele wspólnego z węzłem przesiadkowym z prawdziwego zdarzenia. Pętla autobusowa, z której korzystają też przewoźnicy dalekobieżni, znajduje się w sporej odległości od przystanków tramwajowych i stacji metra. Co więcej, spacer tą trasą odbywa się wśród kramów handlowych i budek z brzydko pachnącym jedzeniem. Wszędzie walają się śmieci.

Aby ucywilizować to miejsce ZTM ogłosił specjalny konkurs na zaprojektowanie tego miejsca. Plany mieli przygotować studenci architektury z Politechniki Warszawskiej. Do konkursu przystąpiło 12 zespołów (25 studentów). - Zwycięskie prace zostały wybrane przez sąd konkursowy, w skład którego wchodzili pracownicy Wydziału Architektury, ZTM oraz Biura Drogownictwa i Komunikacji. Prace były oceniane zarówno pod kątem architektoniczno-urbanistycznym, jak i komunikacyjnym – informuje Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Przy tworzeniu koncepcji studenci musieli uwzględnić istniejącą już sieć przystanków. Czyli stację metra, pętlę autobusową powiększoną o co najmniej 30 proc., zintegrowane przystanki tramwajowe dla istniejącej linii wzdłuż ul. Puławskiej i projektowanej linii biegnącej w osi wschód-zachód, parking rowerowy na 800 miejsc, halę odpraw dla pasażerów, parking P+R i budynek Centrum Zarządzania Ruchem (z siedzibą ZTM). Oprócz tego zespoły musiały zaprojektować nowy układ drogowy – wyjaśnia Krajnow.

Rewolucja na dworcu

Zwycięską pracę zaprojektowali Anna Kowalczyk, Kamila Monat i Marcin Jaworski. Ich koncepcja zakłada w obrębie Dworca Południowego jednokierunkowy ruch na Puławskiej (do centrum) i alei Niepodległości (w stronę Ursynowa). Powiększony dworzec autobusowy znalazłby się pod ziemią, mniej więcej w miejscu pętli tramwajowej.

- Tramwaje zostałyby na górze – nad dworcem autobusowym przewidziano pętlę ze wspólnymi przystankami przy Puławskiej – z czterema krawędziami, zapewniającymi przesiadki drzwi-w-drzwi. Nowa linia tramwajowa do Wilanowa byłaby poprowadzona nad stacją metra, z dodatkowym przystankiem w rejonie południowej głowicy stacji, a dalej w osi tunelu metra, gdzie możliwości zabudowy są i tak ograniczone – informuje portal transport-publiczny.pl.

Projekt zakłada też nowe biurowce, w tym siedzibę ZTM-u. Młodzi architekci nie zapomnieli też o szpalerach drzew i zieleni.

"Wiele wody w Wiśle"

Czy pomysły studentów mają szansę na realizację? – To był konkurs wizjonerski, który miał nam pokazać jak ten teren mógłby wyglądać. Niekoniecznie dokładnie tak, jak zaprojektowali to studenci – przyznaje Krajnow.

Także mieszkańcy muszą poczekać na wygodny węzeł komunikacyjny przy dawnym Dworcu Południowym. – Konkurs to był pierwszy krok, jaki musieliśmy wykonać w tym kierunku. Zakładamy finalizację tego projektu po roku 2020 – ocenia rzecznik.

jb/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ehhhhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2017 19:07 ~ehhhhh

  jezu... Drugi mordor. Straszne. Budynek na budynku, zero przestrzeni. Obecny plac może sie nie podobac, ale jest wspaniałym miejscem gdzie czuć troche oddechu od mokotowskich blokowców. anleżałoby jego część - najbardziej nasłonecznioną - zachować.
  To jest durny, antyspoleczny projekt. Nie jestem żadnym socjalistą - p oprostu mieszkam w mokotowskim bloku, znam miejsce przyszłego dworca i wiem za co je cenię. Na jego połowie wolabym słoneczny park. Deweloperkę można zacieśnić w pobliżu a nie przeznaczać na nią całą tą powierzchnię.

 • wizja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 16:16 ~wizja

  Za duże skupisko budynków w tak małej przestrzeni, a na dodatek jeszcze jakieś wysokościowce zasłaniające światło słoneczne i w ogóle dzienne. Jest to projekt typu przerost formy nad treścią .Zamiast tego skupiska betonu można zaproponować łagodniejsze rozwiązanie kładąc nacisk na estetykę, wyciszenie miejsca w sposób przemyślany, harmonię związaną z okolicą niskiej zabudowy i która istnieje w pobliskim sąsiedztwie. Widać , że w tym projekcie chodzi o zysk, a nie o jakość, a trzeba tak pomyśleć, aby zysk szedł w parze z jakością. Moim zdaniem jest to niestety absurdalny projekt, nieudany niepasujący w ogóle do okolicy - To nie jest centrum ! tylko część dawnego traktu królewskiego prowadzącego do Wilanowa.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2016 21:15 ~Andrzej

  Władze Dzielnicy prawie nic nie robią, to wziął się ZTM. Tylko, że cały czas brak konkretów, a tylko gadanie, konkursy i nadzieja, że TVN i GW to łykną, a ciemny lud to kupi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »