Informacje

26.04.2019 20:32 16. edycja nocy muzeów

Nadchodzi nocne oblężenie muzeów. Ponad 260 miejsc do odwiedzenia

SERWISY:


- Są to igrzyska dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani Warszawą - powiedział o 16. edycji Nocy Muzeów prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tegorocznej imprezie wezmą udział 262 instytucje.

Motywem przewodnim Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja będzie 30. rocznica wyborów z 1989 roku. Z tej okazji niektóre placówki przygotowały program nawiązujący do tych wydarzeń. Archiwum Państwowe zaprezentuje wystawę filmów, zdjęć i innych archiwaliów, w Państwowym Muzeum Etnograficznym zobaczymy wystawę poświęconą muzyce tego okresu, a Muzeum Drukarstwa pokaże urządzenia, które służyły do drukowania ulotek konspiracyjnych.

36 debiutantów

Do warszawskiego karnawału kulturalnego dołączyło w tym roku 36 nowych placówek. Łącznie warszawska Noc Muzeów odbędzie się więc w 262 miejscach stolicy. W tym roku w święcie zadebiutuje m.in. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które przed wybranymi muzeami wystawi ekrany projekcyjne. Wyświetlane na nich będą najciekawsze fragmenty Państwowej Kroniki Filmowej przybliżające Warszawę z okresu transformacji.

Poza tym, do akcji po raz pierwszy włączą się Elektrownia Powiśle, Fundacja Rok Rzeki Wisły, Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej przy ulicy Marcinkowskiego 2, Praska Ferajna (grupa przewodników) oraz Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

Gabinet prezydenta

Podczas tegorocznej edycji warszawskiego karnawału kulturalnego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprosi mieszkańców stolicy do zwiedzania ratusza. - Będzie można zobaczyć mój skromny gabinet oraz będzie okazja, by usiąść w fotelu prezydenckim - powiedział w piątek prezydent.

- Są to igrzyska dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani Warszawą, którzy chcą zobaczyć, jak funkcjonują instytucje, jak one wyglądają od wewnątrz - dodał.

"Wjazdówki" na taras widokowy PKiN

Tradycyjnie na placu Defilad od godziny 19 w czwartek 16 maja do 1 w nocy w piątek na zwiedzających czeka główna strefa informacyjna oraz strefa chillout, gdzie będzie można skosztować lemoniady z warszawskiej kranówki. Z tego miejsca startują również wszystkie linie zabytkowych autobusów w tym "ogórki" (linia A) i ikarusy (linia K), które zatrzymują się przy obiektach otwartych w ramach Nocy Muzeów.

Na stoisku rozdawane będą "wjazdówki" na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki. Skorzystać z nich będzie mogło tysiąc osób. Wejścia na taras widokowy będą realizowane między 18.30 a 21.00. Grupy będą tam wpuszczane co kwadrans.

Z placu Defilad startują również wszystkie linie zabytkowych autobusów w tym "ogórki" (linia A) i ikarusy (linia K), które zatrzymują się przy obiektach otwartych w ramach Nocy Muzeów.

35 zabytkowych autobusów będzie można też zobaczyć podczas sobotniej parady. Jej start zaplanowany jest na 12.30. Akcja towarzyszy XIII Międzynarodowemu Zlotowi Zabytkowych Autobusów, który jest częścią Nocy Muzeów.

"Kolejki pełnią funkcję socjalną"

Noc Muzeów odbywa się co roku w połowie maja. 18 dnia tego miesiąca od 1978 roku obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Muzeów. Ideą wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii oraz instytucji na co dzień niedostępnych - za darmo lub za symboliczną opłatą.

- Liczymy na to, że osoby, które wybiorą się tej szczególnej nocy do jakiegoś miejsca, wrócą do instytucji kultury również w inny standardowy dzień - powiedział dyrektor Biura Marketingu Miasta Robert Zydel. Można spodziewać się kolejek, ale - jak powiedział Zydel - "te kolejki pełnią też funkcję socjalną, ludzie w tych kolejkach zaczynają ze sobą rozmawiać, poznają się".

Z roku na rok warszawska edycja Nocy Muzeów cieszy się coraz większą popularnością. Podczas pierwszej edycji w 2004 r. odnotowano 16 tys. zwiedzających w 11 placówkach. 15 lat później 240 placówek odwiedziło już ponad 200 tys. osób.

Zobacz też materiały o Muzeum Ewolucji. Posiada ono kolekcję ponad ośmiu milionów eksponatów, ale z powodu braku pieniędzy i odpowiedniej siedziby, większość z nich czeka ukryta w magazynach:

PAP/kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nietak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2019 08:16 ~nietak

  Ower~Ower

  Jakby w dzień nie można było pójść...


  To idź zwiedzić filtry warszawskie geniuszu :)

 • Maks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2019 10:52 ~Maks

  Wieczorek muzeów, taka ichnia mać. Zero organizacji, drzwi zamykają się o północy, o kant potłuc taką imprezę.

 • Analityk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2019 18:57 ~Analityk

  Trzaskowski, ty się zajmij działaniem MZA, Tramwajów Warszawskich i podobnych instytucji pod twoją opieką bo tam PRL cały czas.

 • BETA2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2019 06:07 ~BETA2

  NOC MUZEÓW JEST ZA DARMO.

 • Got

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 22:55 ~Got

  Współczujemy pracownikom muzeów tego dnia. Chory pomysł.

 • szyszunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 22:03 ~szyszunia

  Ower~Ower

  Jakby w dzień nie można było pójść...

  Wiele muzeów ma w tygodniu jeden darmowy dzień, ale jest tez wiele miejsc, które otwierane dla zwiedzających są tylko w Noc Muzeów. Z niektórych atrakcji warto więc skorzystać.

 • Ower

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 21:06 ~Ower

  Jakby w dzień nie można było pójść...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »