Informacje

12.12.2013 15:34 prace do wiosny

Nad Wisłą budują "autostradę" dla rowerów

SERWISY:

Wzdłuż Wisły trwa budowa Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, który będzie miał około 10 metrów szerokości. Prace mają zakończyć się wiosną 2014 roku.

"To będzie najszersza droga dla rowerów w Warszawie!" – zapewnia Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydent ds. komunikacji rowerowej na jednym z popularnych portali społecznościowych.

Promenada dla pieszych i rowerów

Jak to wygląda w szczegółach? Pomiędzy mostem Marii Skłodowskiej-Curie a Grota-Roweckiego poszerzana jest istniejąca ścieżka dla jednośladów. A na odcinku od mostu Grota do ul. Boleść będą dwie osobne drogi.

- Jedna - istniejąca - asfaltowa dla rowerów, przy chodnikach wzdłuż Wisłostrady o szerokości przynajmniej trzech metrów. Druga to promenada szeroka na co najmniej 10 metrów, która będzie miała bardziej charakter rekreacyjny. Znajduje się bliżej rzeki, a korzystać z niej będą mogli piesi i rowerzyści - zapewnia Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent ds. Wisły.  - Łącznie powstaje ogromna przestrzeń dla jednośladów, największa ścieżka rowerowa w Warszawie i najbardziej ze wszystkich popularna - dodaje.

"Naturalny klimat"

Pomiędzy mostem Grota a Spójnią, promenada będzie wyłożona nawierzchnią naturalną – twardą i spójną. - Będzie podobna do tej w parku Młocińskim - zbudowanej w ramach szlaku nadwiślańskiego przed dwoma laty. W niektórych miejscach na środku promenady będą drzewa, które specjalnie zostaną zachowane - to nada temu odcinkowi charakterystyczny naturalny klimat ścieżki wśród łęgów - zaznacza Piwowarski.

I zaznacza, że od terenów Spójni do ul. Boleść promenada będzie już z białego betonu, zgodnego z tym jaki będzie na bulwarach. - Za ulicą Boleść będzie łączyła się z promenadą na modernizowanym odcinku bulwarów wiślanych, które mają być gotowe w drugiej połowie 2015 roku i są osobną inwestycją. Do zakończenia remontu nabrzeża rowerzyści będą musieli omijać teren prac wyznaczoną trasą rowerową po zachodniej stronie Wisłostrady - tłumaczy Piwowarski. - Ponadto na tym około dwukilometrowym odcinku powstanie nowa asfaltowa droga rowerowa wzdłuż Wisłostrady, jako wydzielona droga rowerowa obok chodnika - zapewnia.

Prace do wiosny 2014 roku

W ramach trwającej budowy Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego droga dla jednośladów i szeroka promenada powstają także na odcinku od Mostu Poniatowskiego do Cypla Czerniakowskiego . Dalej powstaje już droga rowerowa wzdłuż ul. Czerniakowskiej prowadząca do Trasy Siekierkowskiej. Dlaczego nie wzdłuż Wisły?

- W przyszłości, jak na przekazanie terenu stacji pomp zgodzi się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, to będzie można dalej pojechać wzdłuż rzeki szlakiem rowerowym - wyjaśnia pełnomocnik prezydent ds. Wisły. - Na razie trzeba będzie dojechać do Wisły wzdłuż Trasy Siekierkowskiej od ulicy Czerniakowskiej, a dalej już do południowych rejonów stolicy - dodaje.
Prace związane z Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym obejmują również ul. Wał Zawadowski, gdzie powstaną nowe, szerokie pobocza, którym mają towarzyszyć urządzenia spowalniające ruch uliczny. - Wszystko wskazuje na to, że prace uda się zakończyć do wiosny przyszłego roku – mówi Piwowarski. - Inwestycja obejmuje łącznie ponad 16 kilometrów. Koszt to ponad 16 milionów złotych - dodaje.


CZY WARTO JEŹDZIĆ NA ROWERZE ZIMĄ?

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 17:41 ~kok

  rowerek 1~rowerek 1

  1. sciezka rowerowa to nie tor wyscigowy 2. w krajach z tradycja rowerowa wydziela sie pobocza na jezdniach bo to taniej wychodzi i szybciej o spowalnianianiu predkosci w miescie samochodow nie wspomne 3. kultura rowerowa jest u nas zadna tak jak kierowcow samochodow 4. pelnomocnik? co to za stanowisko?
  rosnie na administracja a mialo byc tanie panstwo 5. milion za kilometr? to chyba cos dla NIK...

  Ad2. chciałbyś wydzielić pobocze na Czerniakowskiej i tam puścić rowery?

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 17:39 ~kok

  mieszkaniec~mieszkaniec

  CYTAT: Inwestycja obejmuje łącznie ponad 16 kilometrów. Koszt to ponad 16 milionów złotych

  KOMENTARZ: Faktycznie, autostrada. Wow, taka kasa za chodniczek? Niezły przetarg. Utarg.

  a ile powinno to Twoim zdaniem kosztować?

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 17:02 ~Nick

  "Inwestycja obejmuje łącznie ponad 16 kilometrów. Koszt to ponad 16 milionów złotych - dodaje."

  To znaczy 1 km będzie kosztował 1 milion PLN. To chyba drożej niż autostrada - gruba przesada za ścieżkę rowerową ale znajomi bufetowj muszą na czymś zarobić.

 • Dobry Wujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 14:22 ~Dobry Wujcio

  freeman~freeman

  Gdzie jest ten most Skłodowskiej- C....mieszkańcy Stolicy mogą tego nie wiedzieć?

  Gdzieś pod Bytomiem. Trzeba by bytomianki spytać, gdzie dokładnie.

 • freeman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 13:58 ~freeman

  Gdzie jest ten most Skłodowskiej- C....mieszkańcy Stolicy mogą tego nie wiedzieć?

 • obsobaczona na chodniku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 11:08 ~obsobaczon…

  A będzie jakiś wąski choćby chodnik dla pieszych? Przecież rowerzyści muszą po czymś jeździć ;)

 • Fran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 10:38 ~Fran

  Jak znam życie, to znowu powstaną wspólne drogi dla pieszych i rowerów oznaczone poziomą linią na znaku drogowym.

  Dlaczego nikt z projektujących nie potrafi zrozumieć, że łączenie ruchu pieszych i rowerów, jest tak samo złe jak rowerów z samochodami, autobusami i tirami? Budujecie od podstaw więc nie ma standardowych wymówek!

  Dlaczego nawet jak jest wydzielona strona dla pieszych i dla rowerów, to nie są one odgrodzone krawężnikiem? Powoduje to, że hołota spośród rowerzystów i tak jeździ całą szerokością przeganiając lub strasząc ludzi. Tudzież hołota pieszych zagarnia całą szerokość, spowalniając rowerzystów. Fizyczna przeszkoda w postaci niewysokiego kanciastego wzniesienia (krawężnika), niezbyt przyjemna do przekraczania, załatwiłaby ten problem. Oddziaływanie na jeden zmysł (wzroku) jest mało skuteczne. Ale to trzeba wiedzieć.

  Dlaczego jak rozdzielna droga pieszo-rowerowa przebiega przez przystanek autobusowy, to pieszy jest kierowany "do autobusu"? Zwykle wygląda to tak, że pieszy chcąc ominąć tłum na przystanku i tak musi wejść na drogę rowerową. Jaki to ma sens?

  Przykłady? Najlepszy to Puławska na odcinku Decathlon-Auchan w Piasecznie. Tam nawet żeby nacisnąć guzik na przejściu, trzeba przekroczyć drogę rowerową! A to dopiero przedmieścia. W całej Warszawie są takie absurdy.

  Wszyscy projektujący i decydenci macie tytuły i specjalności, ale czy zdaliście egzamin z życia w mieście? Uważam, że NIE!

 • romecik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 10:26 ~romecik

  wreszcie droga rowerowa normalnej szerokości to i piesi się zmieszczą i tiry jak na zdjęciu

 • pit25

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 09:05 ~pit25

  Chyba juz nie doczekam czsów kiedy ludzie w tym kraju będa z czegoś zadowoleni. Przestaną podejżewać wszystkich o przekręty. A większość z nich pracuje na czarno i są zarejestrowani jako bezrobotni. Jakoś im nie przeszkadza że społeczeństwo płaci za nich ubezpieczenie.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 08:53 ~mieszkaniec

  CYTAT: Inwestycja obejmuje łącznie ponad 16 kilometrów. Koszt to ponad 16 milionów złotych

  KOMENTARZ: Faktycznie, autostrada. Wow, taka kasa za chodniczek? Niezły przetarg. Utarg.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »