Informacje

16.05.2010 12:48 Odkrycie na Starówce

Na Starym Mieście odkryli nieznane piwnice

SERWISY:

Nie lada odkrycia dokonali robotnicy odnawiający piwnice przy rynku Starego Miasta. Pod tzw. stroną Dekerta natknęli się na nieznane pomieszczenia. Mają być teraz odnowione i udostępnione zwiedzającym, podobnie jak reszta staromiejskich piwnic.

- Przypuszczaliśmy, że te piwnice tam są, bo były w planie inwentaryzacji zrobionym po drugiej wojnie światowej - mówi Julia Matuszewska, rzecznik Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który nadzoruje modernizację piwnic na Starówce. - Są to najprawdopodobniej powierzchnie magazynowe sklepów, które były po stronie Dekerta - dodaje.

Pogłębią i zaaranżują

Odkryte na poziomie -2 piwnice zdobią czerwone cegły, ale na razie są zasypane gruzem i ziemią. To ma się jednak zmienić. SZRM chce pogłębić je w taki sposób, żeby zwiedzający mogli do nich schodzić. O tym jak będą wyglądały później, ma zadecydować konserwator zabytków i projektant, który zaaranżuje wnętrze.

Urzędnicy chcą, żeby rada miasta przyznała pieniądze na ich odnowę. Jeżeli tak się stanie, to uzupełnią piwnice, które znajdują się piętro wyżej. Te już są remontowane. Później zagospodaruje je Muzeum Historii Warszawy, między innymi multimedialnymi zbiorami.

Pierwsze piwnice gotowe

To jednak niejedyne miejsce pod ziemią Starówki, które ma przyciągać warszawiaków. Prace renowacyjne zakończyły się pod adresami Rynek Starego Miasta 2 i Jezuicka 4. W piwnicach pierwszego budynku salon literacki stworzy Staromiejski Dom Kultury, pod drugim Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej będzie organizowało warsztaty i koncerty.

Obie piwnice będą gotowe najpóźniej jesienią. Do końca roku odnowiona ma być Stara Prochownia przy ul. Boleść 2. Pod nią znajdzie się czytelnia i sala wystawowa. Zmodernizowana będzie też scena teatru.

Ostatnia piwnica do remontu

SZRM rozstrzygnął już przetarg na modernizację ostatniej piwnicy przy ul. Brzozowej 11/15. Za ponad 3,7 mln zł podejmie się tego zadania firma Murarstwo. W piwnicach Muzeum Literatury będzie mieścił się centralny punkt wszystkich piwnic.

Szlakiem pięciu (choć nie połączonych) będziemy mogli przejść na początku przyszłego roku.

Andrzej Rejnson
mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »