Informacje

05.12.2017 16:31 remont w szpitalu

Na ścianach ślady po kulach,
w środku nowoczesny sprzęt

SERWISY:


Zakończył się przedostatni etap modernizacji najstarszego budynku Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. W budynkach przy Kopernika znajdzie się oddział chirurgii ortopedycznej.

Remontowany budynek pochodzi z 1875 roku i jest najstarszym obiektem, w którym funkcjonuje miejski szpital. Został wpisany do rejestru zabytków, dlatego wszystkie prace budowlane były konsultowane i zatwierdzane przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Prace remontowe prowadzone były w najstarszej, centralnej i zachodniej częściach szpitala. Ich koszt - 12 milionów złotych - pokryło miasto.

Modernizacja wschodniego skrzydła budynku A zaplanowana jest na sierpień 2018 roku.

Ślady po ostrzale

Jak podaje urząd miasta, celem remontu było nie tylko wzmocnienie konstrukcji budynku i zespolenie rozwarstwień w murach, ale też odkrycie ich pierwotnych kształtów i kolorystyki. "We wnętrzach miejscami usunięto ze ścian i sztukaterii nawet do dwudziestu warstw farb olejnych. Usunięto także zdegradowane partie tynków, odsłonięto fragmentami wątek muru ceglanego" - czytamy w komunikacie ratusza.

Po oczyszczeniu muru, w wielu miejscach odkryto spękania i szczeliny, na ścianie zachodniej na pierwszym piętrze nawet ślady ostrzału z broni maszynowej. Zachowała się XIX-wieczna posadzka ceramiczna z manufaktury "Dziewulski i Lange" z Opoczna. Dekoracja z płytek przeszła gruntowną konserwację i została przywrócona.

Łazienka przy każdej sali

W wyremontowanej części budynku będzie mieścił się Oddział Chirurgii i Ortopedii. Będzie w nim 27 łóżek w przestronnych salach, każda z nich będzie miała własną łazienkę, pacjenci będą mieli bardziej komfortowe warunki.

Dodatkowo, w styczniu 2018 roku, otwarta zostanie nowoczesna Pracownia Tomografii Komputerowej, zlokalizowana w nowym budynku C Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. - Tomograf stał się niezbędny z uwagi na zwiększającą się liczbę pacjentów ortopedyczno-urazowych Oddziału Chirurgii i Ortopedii, jak również nefrologicznych Oddziału Pediatrii - tłumaczy urząd miasta. Zakup urządzenia został sfinansowany z dotacji budżetu miasta.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o budowie Szpitala Południowego:


kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Borsukwaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2017 16:36 ~Borsukwaw

  Połowa budynku została wyremontowana. druga połowa (stara) nadal funkcjonuje. Dużo ciężkiej pracy zostało włożone w remont na pewno nie zostanie zamknięty :-) za tydzień dwa pierwsi pacjenci zawitają w nowych salach. W środku jest tak pięknie jak w Muzeum. Mam nadzieje że pacjenci będą dbać o naszą perełkę. bo niestety bywa różnie. tak wiec druga połowa zostanie skończona w przyszłym roku. a ta wyremontowana juz zostanie oddana na dniach. :-) Pozdrawiam

 • Byłem i przekonałem się

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2017 13:34 ~Byłem i…

  Bardzo fajnie. Szkoda tylko, że władze Warszawy nie pomyślały, jak tam dojeżdżać z chorym dzieckiem. Transport miejski zawsze zatłoczony, żeby wepchać się z wózkiem do autobusu a potem wysiąść trzeba użyć przemocy. Metro obsługuje jedynie niewielki obszar miasta. Samochodem dojechać można praktycznie tylko przez zawsze zakorkowaną Świętokrzyską, a potem na miejscu nie ma gdzie zaparkować.

 • dziewczyna z Woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2017 10:33 ~dziewczyna z Woli

  Bardzo dobrze że zrobili remont. Byle za chwilę ktoś nie podjął decyzji o likwidacji szpitala jak to miało miejsce ze szpitalem na Działdowskiej. Pięknie odnowione, wymienione okna, nowe łóżka, odremontowane oddziały (wiem bo parę razy syn leżał) a za chwilę zamknięte bo otworzyli szpital dziecięcy na Banacha. Ciekawe co teraz się dzieje w tych odnowionych pomieszczeniach??? budynek dalej stoi a środek nieużywany :(((

 • Adulla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2017 10:11 ~Adulla

  Bardzo dobrze, że odnowili ten szpital.
  Syn leżał parę dni i mogę smiało pochwalić , że personel i opieka medyczna na wysokim poziomie.

 • Dosia125

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2017 09:04 ~Dosia125

  bardzo dobrze, że został odnowiony. Jako dzieciak byłam w tym szpitalu, i nie bardzo nadawał się kolorystycznie dla dzieci - bury i ponury.

 • Neuroblastoma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2017 20:10 ~Neuroblastoma

  Beznadziejny szpital. Nie rozpoznali nowotworu. Lepiej unikac.

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2017 17:10 ~nika

  I super. To aż dziw, że nie wykurzyli szpitala z tego miejsca, toż to ekstra lokalizacja do kręcenia lodów. Dobrze, że szpital uchowal się.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »