Informacje

05.05.2013 21:28 część nadaje się do rozbiórki

Na remont miejskich budynków potrzeba ponad miliard złotych

SERWISY:


Z ponad 2 tys. budynków należących do warszawskiego samorządu 186 wymaga kapitalnego remontu, a ponad 200 nadaje się do rozbiórki. Sprzedanie ich inwestorom, którzy mogliby sfinansować remonty, uniemożliwiają m.in. roszczenia spadkobierców przedwojennych właścicieli - pisze PAP.

Warszawa jest właścicielem ok. 2 tys. budynków, z których 1,6 tys. powstało przed II wojną światową. Spora ich część znajduje się w jego centrum lub w niewielkiej od niego odległości - 148 w Śródmieściu, 185 na Woli, 410 na Pradze Północ.

W należących do samorządu znajduje się ok. 30 proc. jego lokali komunalnych. Reszta mieści się w budynkach wspólnot mieszkaniowych, w których miasto posiada tylko część mieszkań.

Na koniec ub.r. 18 dzielnic Warszawy oszacowało potrzeby remontowe miejskich budynków i lokali mieszkalnych na 1,273 mld zł. Połowa z tej kwoty przypadła na Pragę Północ. Ok. 90 proc. zasobu tej dzielnicy stanowią budynki wybudowane przed II wojną światową, z których blisko jedna czwarta wymaga kompleksowych remontów. Ponadto, ok. 70 proc. z nich objętych jest nadzorem konserwatora zabytków, co skutkuje wyższym kosztem remontów.

Miasto nie dysponuje środkami finansowymi, które natychmiast mogłoby przeznaczyć na odnowę należących do niego budynków. Plan wydatków na remonty i modernizację jego całego zasobu mieszkaniowego na lata 2013-2017 mówi o kwocie 575 mln zł (w latach 2008-2012 było to ok. 664 mln zł).

Lokale za działki

Częściowym rozwiązaniem problemu braku środków na kosztowne remonty mogłoby być przekwaterowanie do innych lokali mieszkańców budynków w najgorszym stanie technicznym i ich sprzedaż prywatnym inwestorom. Zastosowanie takiego rozwiązania nie jest jednak proste, gdyż miasto nie dysponuje wolnymi mieszkaniami mimo wielu nowych oddawanych do użytku (od 2008 do 2012 r. było ich 1745; w tym roku oddano 69 kolejnych, w trakcie odbiorów jest 80 następnych, a do końca 2013 r. ma zakończyć się budowa jeszcze 191 lokali). Na najem miejskiego lokalu czeka w Warszawie ok. 5,3 tys. rodzin (ok. 2 tys. na najem lokalu komunalnego i ponad 3,3 tys. na najem lokalu socjalnego).

Jak powiedziała PAP zastępca rzecznika ratusza Agnieszka Kłąb, miasto ma nowy pomysł na zmniejszenie kolejki po miejski lokal. Rozwiązaniem ma być porozumienie z deweloperami, którzy w zamian za należące do samorządu działki przekazaliby część lokali w swoich budynkach. Pierwsze spotkanie w tej sprawie z deweloperami odbyło się w marcu.

W "Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem m.st. Warszawy na lata 2013 - 2017", uchwalonym przez radę miasta w grudniu ub.r. zapisano, że dzielnice, które przenoszą do nowych lokali mieszkańców budynków wyeksploatowanych, nieefektywnych w zarządzaniu i usytuowanych na gruntach o znacznej wartości, mogą oczekiwać od miasta wsparcia finansowego na budownictwo komunalne.

Blisko 2 tysiące roszczeń

"Zamiana lokali wynikać może również z potrzeby zmiany struktury zamieszkiwania najemców z kilku/kilkunastu budynków komunalnych o nieopłacalnym remoncie kapitalnym i przeniesienia ich do jednego czy dwóch nowych budynków" - zapisano w programie.

Swobodne zarządzanie należącymi do miasta nieruchomościami utrudniają roszczenia zgłoszone przez ich przedwojennych właścicieli, którym odebrano je tuż po wojnie na mocy tzw. dekretu warszawskiego. Według danych z grudnia ub.r. roszczenia dotyczą w sumie 1989 kamienic na terenie stolicy (dotyczy to nie tylko budynków należących do miasta).

W 2008 r. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zobowiązała burmistrzów dzielnic do przekazywania spadkobiercom nieruchomości, które zostały skomunalizowane niezgodnie z dekretem z 1945 r. Od tej pory zapadły 1202 pozytywne decyzje dot. ustanowienia prawa użytkowania wieczystego w trybie dekretu.

Lata zaniedbań

Na skutek kilkudziesięciu lat zaniedbań oddawane przez miasto budynki często są w stanie wymagającym kapitalnego remontu, na który nowych właścicieli nie stać. Sprzedają więc kamienice osobom lub firmom, które mogą w nie zainwestować, by po remoncie sprzedać z zyskiem znajdujące się w nich mieszkania.

Problemy własnościowe i geodezyjne sprawiły, że np. dzielnicy Śródmieście udało się w ub.r. sprzedać tylko jedną, wyłączoną już z eksploatacji ze względu na stan techniczny, kamienicę na Powiślu, przy ul. Zajęczej 4. Cena wywoławcza w przetargu została ustalona na 3 mln zł, ostateczna cena transakcyjna wyniosła ponad 5 mln zł.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka dzielnicy Urszula Majewska, proces przygotowania kamienicy do sprzedaży trwa zwykle bardzo długo i wiąże się z wieloma komplikacjami. Jednym z budynków, które dzielnica planowała sprzedać w ostatnim czasie była zabytkowa kamienica przy ul. Próżnej 14. Na początku trzeba było m.in. uregulować kwestie geodezyjne, bo okazało się, że budynek oficjalnie stoi na dwóch różnych działkach. W następnej kolejności konieczne okazało się sporządzenie nowej inwentaryzacji budynku, bo opis sztukaterii w istniejącym dokumencie nie pokrywał się z rzeczywistością. Kiedy udało się przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, do kamienicy zostały zgłoszone roszczenia, co ostatecznie zablokowało przygotowania budynku do sprzedaży.

Na Pradze-Północ w zasobach dzielnicy są 22 niezasiedlone budynki wyłączone z eksploatacji. Żaden z nich nie posiada decyzji o rozbiórce. Jak poinformowała PAP rzeczniczka dzielnicy Barbara Dżugaj, w listopadzie ub.r. sprzedano w przetargu zrujnowaną kamienicę przy ul. Targowej 21. Nabywca zapłacił za nią ponad 1,8 mln zł. W tym roku, jeśli np. nie wpłyną roszczenia byłego właściciela, dzielnica chce wystawić na sprzedaż nieruchomość przy ul. Szwedzkiej 1.

PAP/ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 18:36 ~Adam

  Warszawe stac na remonty. Nie przeprowadza sie ich, bo stan prawny nie jest wciaz wyjasniony. Trzeba zwrocic nieruchomosci prawowitym wlascicielom, a reszte wyremontowac i zaczac wreszcie mieszkania wynajmowac po rynkowych cenach, a nie rozpieszczac czesc spoleczenstwa pol darmowymi mieszkaniami komunalnymi. Pomijam, ze naleza sie one pewnym ludziom, ale na pewno nie tylu ilu mamy teraz!

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2013 20:17 ~Maria

  Na remont nie ma, na ogrzewanie teraz też nie. Co z tego, że nawet kalendarzowa jesień nie przyszła skoro jest już zimno! Czy administratorzy/właściciele nie mogliby włączyć już tego ogrzewania! Ile mam jeszcze dogrzewać mieszkanie?

 • buy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 14:51 ~buy

  jak WWa ma to odremontować, jak co roku oddaje 600 mln pln w janosikownym za remont kamiennic Lublina czy innego Pcimia Dolnego.
  Stolica po co ma ładnie wyglądać?

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2013 09:00 ~Adam

  Oddać w prywatne ręce! Władze Warszawy zabijają historyczna tkankę miasta swoją bezczelne biernoscia

 • dariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2013 11:11 ~dariusz

  rozebrali dom pod nowe bloki bez odszkodowania a teraz graja z projektami uchwał sejmu czy miasta
  ZŁODZIEJSTWA CD

 • Piła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2013 04:13 ~Piła

  Granda! Miasto straciło większość przedwojennej zabudowy, a teraz pozwala sie na niszczenie przez zaniedbanie tego co przetrwalo. Oddać w prywatne ręce!

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2013 01:42 ~Adam

  oddać w prywatne ręce! Miasto wszystko w ruine obróci!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2013 06:05 ~Nick

  Dlaczego nie remontuje sie kamienic na Mokotowskiej, Poznańskiej czy Pięknej? Mieszkam w tej okolicy i aż żal patrzeć jak te pustostany obrońca sie niebawem w ruinę. Pewnie działki maja kupca...
  Jeżeli Miasta nie stać na remont to niech w prywatne ręce odda. W uczciwym przetargu!

 • sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2013 21:47 ~sklepik

  Projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest na stronie miasta w " sprawy dekretowe". Ten projekt to granda. Napisali sobie projekt, który gwarantuje im powołanie takiej gigantycznej miejskiej spółki, która przejmie warszawskie nieruchomości i bedzie z nimi robiła co zechce. To taki Max-Film bis. Kiedyś spółka Max-Film przejąła warszawskie kina i nie ma już tych kin. Sprzedali je developerom. Gdzie forsa za kina? Poszła na apanaże. Przeżarli kina. Teraz chcą to zrobic z resztą nieruchomości. W obecnym stanie prawnym nie są w stanie ugryźć wielu nieruchomości. Po wejściu ustawy w tym kształcie - pożrą lub podziela między siebie resztę. Ta ustawa jest napisana pod potrzeby urzędników od polityki lokalowej w Warszawie. Mierny knot, który śmierdzi przekrętem.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2013 20:51 ~Adam

  ten remont to raptem polowa kosztu wybudowania Stadionu Narodowego aka Basenu. Rozumiem, ze zabytki nie maja dla Miasta wartosci i na to budzetu nie ma. Miasto nie oddaje spadkobiercom ich mienia, a widac, ze wszysttko co w prywatnych rekach to od razu zaczyna odzyskiwac blask - na Nowym Swiecie jest to bardzo widoczne - wszystkie wyremontowane budynki sa w rekach prywatnych.

  Miasto nie ma lokali komunalnych, bo przez lata pozwalala 'ubogim' lokatorom wykupywac je za 10% wartosci. Ci na prawde biedni i tak nie mieli pieniedzy, a pozostali zrobili biznesy zycia.

  Wszystko stoi na glowie w tym Miscie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »