Informacje

17.04.2014 11:34 Prezes IPN zapowiada

Na Powązkach ma powstać Panteon Narodowy dla ofiar komunizmu

SERWISY:


- Wybudowanie Panteonu Narodowego na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie godnie upamiętni ofiary komunizmu - żołnierzy podziemia antykomunistycznego - powiedział PAP prezes IPN Łukasz Kamiński. Przypomniał też, że IPN przygotowuje się do ostatniego etapu ekshumacji ofiar.

Panteon Narodowy, który ma powstać na tzw. Łączce cmentarza powązkowskiego będzie - jak tłumaczył prezes IPN - wyrazem hołdu dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy opierali się sowietyzacji Polski po 1945 r.

Ostatni etap ekshumacji

- Kwatera na Łączce już od wielu lat jest miejscem narodowej pamięci Polaków. Ludzie przychodzą tam, składają kwiaty, zapalają znicze - powiedział w rozmowie z PAP Kamiński. Przypomniał, że wybudowanie panteonu musi poprzedzić ostatni etap ekshumacji ofiar komunizmu, które funkcjonariusze UB po wykonaniu wyroków śmierci potajemnie grzebali na terenie tzw. Łączki powązkowskiego cmentarza.

- To będzie bardzo trudny etap ekshumacji, ponieważ szczątki bohaterów powojennego podziemia antykomunistycznego znajdują się częściowo pod obecnymi grobami cmentarza. IPN wspólnie z innymi instytucjami intensywnie pracuje nad otwarciem formalno-prawnej drogi umożliwiającej wydobycie wszystkich ofiar komunizmu. To nasz obowiązek wobec pamięci ofiar - powiedział PAP Kamiński.

Odnaleźli szczątki 200 osób

Do tej pory na Łączce podczas dwóch pierwszych etapów ekshumacji wydobyto szczątki ok. 200 osób. W tym roku IPN planuje przeprowadzić trzeci i ostatni w tym miejscu etap ekshumacji, dzięki któremu specjaliści chcą wydobyć szczątki pozostałych tam ok. 90 osób, które zamordowano w wyniku komunistycznych represji. Wśród poszukiwanych nadal są tak wybitne postaci jak gen. August Emil Fieldorf "Nil" oraz rotmistrz Witold Pilecki.

Pod koniec marca IPN wystąpił z wnioskiem do władz Warszawy o przygotowanie miejsca pod kolejne ekshumacje ofiar komunizmu; instytut tłumaczył, że dopiero wtedy będzie mógł je rozpocząć. Podobny wniosek do stołecznego magistratu na początku kwietnia wystosowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która będzie odpowiadać za budowę planowanego panteonu.

Przeszkadzają współczesne groby

Przeszkodą w przeprowadzeniu ostatniego etapu ekshumacji, którymi kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, jest obecność 192 współczesnych grobów wybudowanych na Łączce po 1982 r.

- W tej chwili czekamy na dodatkowe ekspertyzy, które wyjaśnią w jaki sposób, z poszanowaniem prawa, można te współczesne groby przenieść. To skomplikowana sytuacja, którą regulują ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz ustawa o grobach i cmentarzach wojennych - tłumaczył prezes IPN.

W rozważanym wspólnie z władzami Warszawy wariancie przeniesienia współczesnych grobów możliwe jest zastosowanie art. 15 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, który głosi, że ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana m.in. "na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel". Wówczas nie jest konieczna zgoda rodzin osób, które na terenie Łączki chowały zmarłych.

- Uzyskanie zgody rodzin, przy 192 istniejących grobach, gdzie uprawnionymi do jej wyrażenia są również dzieci, wnuki, a w niektórych przypadkach nawet prawnuki, jest po prostu niewykonalne - ocenił Kamiński.

Chcą budować Panteon Narodowy

Zajęcie terenu cmentarza na Łączce - jak tłumaczył szef instytutu - wiązałoby się z projektowaną budową Panteonu Narodowego. Dodał też, że wolne obecnie miejsce na Łączce mające powierzchnię ok. 320 m.kw. jest za małe, by godnie uhonorować wszystkich wydobytych podczas ekshumacji.

Prezes IPN podkreślił też, że pion śledczy Instytutu jest w każdej chwili gotowy wydać decyzję o rozpoczęciu ekshumacji, jednak - jak tłumaczył Kamiński - prace te należy przeprowadzić kompleksowo w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi instytucjami.

- Warto pamiętać, że prokurator IPN może już teraz podjąć decyzję o ekshumacji, ale tylko i wyłącznie w stosunku do szczątków osób, których dotyczy śledztwo - przypomniał Kamiński.

Ekshumacje na Łączce

Do tej pory na Łączce udało się odnaleźć wybitnych dowódców oddziałów AK i "WiN": mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", a także ostatniego dowódcę Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicę. Specjalistom udało się rozpoznać szczątki łącznie 28 osób.

Prace archeologiczno-ekshumacyjne IPN prowadzi we współpracy m.in. z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a identyfikacje wraz z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, przy którym działa Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów. Obszar, na którym prowadzono ekshumacje - tzw. kwatera na Łączce - to miejsce, gdzie w latach 1948-1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Podczas prac ustalono granice i powierzchnię kwatery, która od 1948 r. była w wyłącznej dyspozycji mokotowskiego więzienia.

Tymczasowym miejscem przechowywania wydobytych dotychczas szczątków ofiar są wydzielone pomieszczenia na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

Uroczystość ujawnienia nazwisk w Pałacu Prezydenckim:

Tak wyglądały prace ekshumacyjne:

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Miszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2014 09:25 ~Miszka

  Adonai~Adonai

  Nie dla pomników dla bandytów.


  Jeżeli uważasz za "bandytów" takie osoby jak Łupaszkę, Inkę, Pileckiego czy Nila to współczuje, że dałeś się omamić gw-nem szechtera i kłamstwami waltera. WiN, NSZ, Żołnierze Wyklęci i wiele innych walczyli za wolną i niepodległą Polske z czerwonym okupantem. Bandytami są takie osoby jak kiszczak, bauman, jaruzelski, ciastoń, pietruszka czy urban, którzy za swoje zbrodnie otrzymują emerytury w wysokości ~5 tys. a ich ofiary 600-800 pln. I nie ma nawet możliwości na ich skazanie bo "ktoś" przy okrągłym stole dogadał się z czerwonymi, że za władze ceną będzie nietykalność (kumuchów) i takie mamy państwo prawa, że nawet nie można osądzić zbrodniarzy komunistycznych...

 • wnuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 15:15 ~wnuk

  a oprawcy dalej sądzą!

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 14:56 ~vtr

  Spieszę wyjaśnić że:
  - artykuł jest o Powązkach Wojskowych na Żoliborzu, a dzielnica jest wpisana "WOLA".
  - panu prezesowi nie uda się na 2 lata przenieść grobów wspólczesnych i schować szczątków do chłodni, bo nik nie będzie 1-go Listopada palił zniczy pod jakąś chłodnią.
  - koszt wskazanej operacji spewnością pomógłby wybudować przedszkole.

  Chyba się komuś coś pomyliło żeby wydawać takie pieniądze publiczne na takie cele podczas gdy doraźne cele są niedofinansowane.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 14:52 ~gość


  Hołd hołdem, ale czy od razu musimy panteony stawiać…

 • wma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 14:38 ~wma

  Do miśka: Pamięć jest ważna, pamięć to nasza tożsamość. Doceniamy to coraz bardziej wraz z upływem naszego życia.

 • Adonai

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 13:50 ~Adonai

  Nie dla pomników dla bandytów.

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 13:49 ~sandacz

  Ci ludzie ginęli po to żebyś Ty mógł żyć geniuszu. Może troche historii własnego kraju liżniesz. Po tylu latach haniebnych zaniechań i zapomnienia taki honor od Polski Im sie należy.

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 13:48 ~wujek dobra rada

  popieram miska, ma 1000% racji

 • cash do misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 13:39 ~cash do misiek

  dopóki ludzie będą głosować na tych, którzy to państwo rozgrabili, czyt. PZPR vel SLD.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 13:05 ~wawa

  Cmentarz z założenia wojskowy - powinien pozostać wojskowym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »