Informacje

16.08.2018 09:16 przegląd prasy

Na początku września Maciej M.
ma stanąć przed sądem

SERWISY:

Na początku września sąd zajmie się pierwszym aktem oskarżenia dotyczącym reprywatyzacji. Przed sądem stanie Maciej M. i jego adwokat Andrzej M. Ponadto, jak informuje "Gazeta Wyborcza", przed wyborami samorządowymi śledczy mają skierować kolejny akt oskarżenia - przeciwko byłym pracownikom ratusza.

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie. Pierwsze posiedzenie odbędzie się 5 września. Będzie dotyczyło tylko biznesmena Macieja M. oraz jego adwokata Andrzeja M. Ich obrońcy - według informacji dziennika - mają przekonywać sąd, że sprawa jest bezprzedmiotowa i apelować o jej umorzenie.

Wrocławska prokuratura regionalna (bo ta zajmuje się większością spraw związanych z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie) ma skierować do sądu kolejny akt oskarżenia. Tym razem przeciw byłym pracownikom nieistniejącego już Biura Gospodarki Nieruchomościami, którzy odpowiadali za reprywatyzację.

"Niektórzy odeszli z pracy przed wybuchem afery, kilku innych wyrzuciła dyscyplinarnie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz" - przypomina "Wyborcza".

Akt ma zostać skierowany do sądu w połowie października, co zbiegnie się z finałem kampanii samorządowej i wyznaczonymi na 21 października wyborami.

Pierwszy akt oskarżenia

Akt oskarżenia przeciwko między innymi Maciejowi M. został skierowany do sądu w marcu 2018 roku. Dotyczył w sumie siedmiu osób: oprócz Macieja M., także jego syna - Maksymiliana M., trójki adwokatów: Andrzeja M., Grażyny K.-B. i Tomasza Ż. i dwóch rzeczoznawców: Michała Sz. i Jacka R.
To pierwszy akt oskarżenia w aferze reprywatyzacyjnej.

- Ta siódemka została oskarżona łącznie o 24 przestępstwa, przy wartości wyrządzonej szkody w latach 2010-15 na kwotę prawie 300 milionów złotych - podawał w marcu Michał Ostrowski z wrocławskiej prokuratury regionalnej. Akt oskarżenia dotyczy między innymi zwrotów nieruchomości przy dawnej Siennej 29, Twardej 8, Twardej 10 i Królewskiej 39. Dotyczy także wyłudzenia praw i roszczeń do nieruchomości metodą na kuratora.

Sienna 29 to przedwojenny adres jednej z działek na placu Defilad. Miasto zwróciło ją w 2012 roku Maciejowi M., którego interesy reprezentował Andrzej M. Obu oskarżonym - w kontekście Siennej - prokurator zarzucił działanie wspólnie i w porozumieniu w celu doprowadzenia spadkobierców dawnych właścicieli do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w kwocie nie mniejszej niż 22 miliony złotych.

Prokuratura podobnie oceniła reprywatyzację nieruchomości po dawnym gimnazjum przy Twardej 8 i Twardej 10. Tu także prokurator zarzucił Maciejowi M., Andrzejowi M. oraz Maksymilianowi M. działanie w celu doprowadzenia spadkobierców dawnych właścicieli do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę nie mniejszą niż 22 miliony.

Oskarżenie dotyczy też nieruchomości położonych u zbiegu Sobieskiego, Idzikowskiego i Piaseczyńskiej, gdzie usiłowano doprowadzić Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 184 miliony.

Pozostałe osoby prokuratura oskarża o pomoc przy wyłudzeniu mienia na szkodę spadkobierców dawnych właścicieli gruntów, pomocnictwo przy oszustwach czy przedstawianie fałszywych dokumentów świadczących o wartości przejmowanych nieruchomości.

Maciej M i Andrzej M. zostali zatrzymani w czerwcu, ale sąd nie zastosował tymczasowego aresztu:

kw/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »