Informacje

04.12.2012 06:25 remont za ponad 10 mln zł

Na placu Piłsudskiego wymienią beton na granit

SERWISY:


Plac Piłsudskiego - reprezentacyjne miejsce stolicy, które każdego roku jest świadkiem najważniejszych uroczystości państwowych - czeka w przyszłym roku gruntowny remont. Plac zostanie wyłożony nowymi płytami granitowymi, a maszty flagowe staną po jednej stronie. Koszt robót to ponad 10 mln zł.

- Najważniejszy plac w stolicy wyłożony jest starymi płytami granitowymi oraz betonową kostką. Fatalny stan nawierzchni sugeruje konieczność naprawy, uzupełnienia, bądź wymiany – nie kryje Julia Matuszewska, rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który prace będzie nadzorował.

Wymiana betonu na granit

Zły stan betonowych kostek i płyt widać gołym okiem. Są nierówne i w wielu miejscach mają ubytki. Remontowe plany stołecznych urzędników urzeczywistnią się w przyszłym roku. Co się zmieni?

Przede wszystkim plac zyska nową nawierzchnię. - Będziemy starali się, jak największą część placu pokryć granitem, ale w jakim procencie, zależy od ostatecznego projektu - mówi Matuszewska.

Istotne są też ograniczenia techniczne. - Płyty muszą być bardzo wytrzymałe tak, aby nie uszkodziły ich ciężkie pojazdy - wyjaśnia Matuszewska. Zgodnie z wytycznymi  konserwatora zabytków, nie mogą to być płyty granitowe pochodzenia azjatyckiego. - Mamy też ograniczenia wynikające z budżetu przeznaczonego na inwestycje - dodaje Matuszewska.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZŁYM STANIE NAWIERZCHNI PLACU

Bez oświetlenia reliktów pałacu

Na całe prace zaplanowano 10,5 mln zł. Dotacja pochodzi ze środków Wojewody Mazowieckiego. Właścicielem przeważającej części terenu placu jest Skarb Państwa. - Zakres inwestycji ograniczony jest właśnie do działek Skarbu Państwa. Na remontowanym obszarze nie ma wpisanych do rejestru zabytków fundamentów Pałacu Saskiego, znajdują się po obu stronach Grobu Nieznanego Żołnierza - wyjaśnia rzeczniczka. - Nie przewidujemy wykonania płyty szklanej z oświetleniem tych reliktów - dodaje.

Planowany jest za to montaż instalacji odwadniającej płytę główną placu i odnowienie przyległych do niej od północy i południa chodników. Ma być również mniej masztów flagowych. - Zgodnie z wnioskiem Garnizonu m.st. Warszawa, wszystkie maszty staną na terenie po północnej stronie od Grobu Nieznanego Żołnierza – informuje Matuszewska. - Będą cztery: jeden duży i trzy mniejsze - będzie je można zdejmować - dodaje.

Zdążą na 11 listopada

Prace remontowe będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym. Poprzedzą je też badania gruntu, a także przetarg na projekt. - Na przełomie roku ogłosimy przetarg na projekt przebudowy placu. Planuje się, że projekt powstanie do końca kwietnia 2013 roku. Miesiąc później zostanie wyłoniony wykonawca robót budowlanych, który do końca 2013 roku przebuduje plac - mówi Matuszewska.

Czy to oznacza, że prace będą trwały podczas uroczystości 11 listopada przyszłego roku? - Chcemy do tego czasu zakończyć  niezbędne do przeprowadzenia uroczystości państwowych z okazji Święta Niepodległości prace – zapewnia Matuszewska.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pierre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 19:35 ~pierre

  Granit na placu plus odrobina śniegu i będziemy mieli ciekawe widowisko przy zmianie warty przed Grobem Nieznanego Zołnierza. Ci wartownicy którzy nie połamią sobie nóg, podkutymi butami zniszczą inwestycję za 10 mln. zł.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 18:18 ~nick

  za dużo pieniędzy w budżecie?

 • chrześcijanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 17:00 ~chrześcijanin

  a dlaczego nikt nie mówi o cerkwi ?? raptem wszyscy pamiętają tylko o jakimś pałacu...

 • Grant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 12:09 ~Grant

  Najpierw rozkopali go wydając na to kilka milionów, a teraz 10 na granit.

  Jeszcze kilka takich trafnych inwestycji i wyjdzie, że wydali więcej niż kosztowało by odbudowanie pałacu.

  Hania potrafi tylko mydlić nam oczy stadionami, muzeami, kolorowymi światełkami i innymi zbędnymi inwestycjami.

 • Geolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 10:23 ~Geolog

  na zdjęciach nie widzę betonu, a właśnie granitoidowe płytki lub kostki:)

 • PageUp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 10:20 ~PageUp

  obserw~obserw

  Ludzie to miejsce jest wizytowka naszego miasta. Sloiki niech sie nie wypowiadaja. Ciesze sie ze nie bedzie odbudowy palacu. Nic by dla nas nie zostali. Komercja polknelaby wszytko. Postawili ten niby szklany dom jak mialo byc pieknie a jedt jak zwykle. Kasa dla wlascicieli a dla nas widpk brudnych okien i porozwalanych papierow na biurkach. To miejsce powinno pozostac dla nas na wielkie spotkania. Nie zabudowy kpmercyjne. Jeszcze troche a bedziemy placic za przejscie ulica


  Najpierw Hania i jej kumple rozkopała cały plac, wydając na to kilka milionów, a teraz wymienią nawierzchnię na granitową i kilka banieczek pójdzie w pisdu.
  Naprawdę, jest tyle ważniejszych inwestycji, że aż nie chce mi się ich wymieniać. Są to inwestycje ułatwiające życie mieszkańcom tego miasta, ludziom którzy je utrzymują.

  Jestem tam prawie codziennie i naprawdę nic się nie stanie, jeżeli wymienimy ten kamień za kilka lat.

 • obserw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 07:25 ~obserw

  Ludzie to miejsce jest wizytowka naszego miasta. Sloiki niech sie nie wypowiadaja. Ciesze sie ze nie bedzie odbudowy palacu. Nic by dla nas nie zostali. Komercja polknelaby wszytko. Postawili ten niby szklany dom jak mialo byc pieknie a jedt jak zwykle. Kasa dla wlascicieli a dla nas widpk brudnych okien i porozwalanych papierow na biurkach. To miejsce powinno pozostac dla nas na wielkie spotkania. Nie zabudowy kpmercyjne. Jeszcze troche a bedziemy placic za przejscie ulica

 • Grochów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2012 22:01 ~Grochów

  Warto, w końcu bedzie tam tak jak na Placu Szembeka, elegancko!

 • Maik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2012 21:08 ~Maik

  Miło byłoby odbudować Pałac na setną rocznicę odzyskania Niepodległości.

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2012 19:07 ~www

  jeszcze nie ma dramatu a w służbie zdrowia aż trzeszczy w szwach od biedy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »