Informacje

25.01.2015 08:24 targowisko wraca do nazwy sprzed wojny

Na Ochotę wraca Zieleniak.
Tak zdecydowali mieszkańcy

SERWISY:

Zmodernizowane targowisko przy Grójeckiej wróci do przedwojennej nazwy - Zieleniak. Zdecydowali sami zainteresowani - mieszkańcy i kupcy - w sondażu zleconym przez ratusz.

Sondaż został przeprowadzony pod koniec zeszłego roku. Było jedno pytanie: Jaka nazwa dla nowego targowiska przy ul. Grójeckiej? Odpowiedziało 120 osób, zarówno handlarze, jak i kupujący czy przechodnie.

Najwięcej, bo 41 proc. zaproponowało nazwę Zieleniak lub jej wariacje (Zieleniak na Banacha, Nowy Zieleniak).

-  Nazwę tę często podawały osoby starsze, najczęściej mieszkańcy Ochoty, którzy znają to miejsce i często robią tu zakupy, bądź sprzedają na targowisku od dłuższego czasu. Cieszy się ona dużą rozpoznawalnością – mówi Tomasz Demiańczuk ze stołecznego ratusza.

Inne nazwy nie cieszyły się już tak dużą popularnością.  19 procent głosujących zaproponowało nazwę Targowisko lub bazar przy Banacha,  z kolei Hala Banacha zebrała 14 proc. głosów. Były też pojedyncze propozycje, np. Warzywniaczek, Zielone Hale czy U Jaśka. Sondaż, na zlecenie miasta, przeprowadziła Fundacja na Rzecz Wspólnot Lokalnych Na miejscu.

Nie tylko złe wspomnienia

Nazwa Zieleniak utrwaliła się w pamięci mieszkańców. - Ja jeszcze pamiętam jak tu konie przyjeżdżały. Konie ciągnęły furmanki i zawsze to się chyba nazywało zieleniak właśnie. Mówiło się, że się jedzie na zieleniak – wspomina jeden z mieszkańców cytowany przez stołeczny magistrat.

Jednak Zieleniak nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. Na terenie bazaru w czasie Powstania Warszawskiego żołdacy z oddziału SS RONA (w większości jeńcy z Armii Czerwonej, wcieleni do SS) utworzyli obóz przejściowy. Dokonali tu wielu okrutnych zbrodni - gwałcono, rabowano oraz zamordowano około 1000 osób.

- Powrót do dawnej nazwy byłby upamiętnieniem historii tego miejsca. Nie można żyć tylko tragicznymi wspomnieniami – twierdził jeden z mieszkańców przepytany przez ankieterów.

Blisko sto lat historii

Targowisko przy ul. Grójeckiej powstało w 1917 roku i było nowoczesnym, jak na owe czasy, miejscem. Z dostępem do bieżącej wody i toalet. Na tym ogrodzonym murem i porządnie wybrukowanym placu głośno stukały końskie kopyta i turkotały koła drewnianych wozów wypełnionych wiejskimi dobrami, takimi jak zboża, warzywa czy owoce. Od tych ostatnich targowisko nazwano właśnie Zieleniakiem.

Po wojnie odcinek ulicy Opaczewskiej na wschód od Grójeckiej przekształcono w ulicę Banacha. Co wpłynęło na nazwę targowiska, które długo funkcjonowało jak Targowisko Banacha. W latach 80. dobudowano tam dwie hale handlowe.

Po wielu latach zdecydowano się na remont i modernizację tego terenu. Pracownia JEMS przygotowała nowy projekt Zieleniaka. To jednokondygnacyjna hala o powierzchni przekraczającej 2 tys. metrów kwadratowych, podwyższona o jedno piętro od strony Grójeckiej.

Nad halą ma zabłysnąć neon z nową nazwą Zieleniak. Obok niej powstaje częściowo zadaszony plac targowy o podobnej do hali powierzchni. Kupcy przenieśli się na targowisko tymczasowe.

Hala miała być gotowa w 2014 roku, jednak tego terminu nie udało się dotrzymać. Na razie nie wiadomo kiedy kupcy wprowadzą się do nowego targowiska.

Tak wyglądał handel na starym bazarze:

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ochotnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 11:23 ~ochotnik

  Chyba nie będzie tak ładnie jak na wizualizacjach :/
  Od strony Majewskiego wygląda to jakby ktoś pokrył elewację szarą blachą falistą.. masakra!

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 22:44 ~Anka

  Ale długo mieszkańcy się mim nie nacieszą bo miasto st.Warszawy nasi kochani Radni swoją uchwałą o opłacie targowej zniszczy kupców i powoli będzie ich wykańczać swoimi nowymi opłatami i nie będzie komu handlować, jakoś Radni zapomnieli aby opłatę targową wprowadzić od marketów tylko ściągają ją od kupców.Warszawiacy jeśli chcą aby istniały bazary powinni wpłynąć na uchwały Rady Miasta Warszawy

 • wwwaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 20:03 ~wwwaa

  Stary Zieleniak to na Okęciu stara giełda owoce-warzywa a nie Banacha, trochę historii Warszawy.

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 18:40 ~sawa

  jestdemokracja~jestdemokracja

  "Na terenie bazaru w czasie Powstania Warszawskiego żołdacy z oddziału SS RONA (w większości jeńcy z Armii Czerwonej, wcieleni do SS)"
  To nie jest prawda.
  Znowu przeinacza się historię.
  Kto wie to wie, kto nie wie niech sobie poszuka jakiej narodowości byli mordercy z RONA oraz kto nimi dowodził.
  Nie damy sobą manipulować!!!!!

  A Zieleniak to jedyna właściwa nazwa skoro w miejscu mordu i gwałtu przelewa się teraz pomyje i wypłuczyny z warzyw to chociaż w taki sposób upamiętnijmy to miejsce.

  Gwoli prawdy.
  W powstaniu mordował pułk brygady SS RONA (Rosyjska Ludowa Armia Wyzwoleńcza). Mordowali także żołnierze pułku SS Oskara Dirlewangera, którego niemal połowę składu tworzyli obcokrajowcy z terenów ZSRR. http://www.historia.gildia.pl/wiek-xx/wojskowosc/ii-wojna-swiatowa/wlasowcy-w-powstaniu-warszawskim

 • xxl1601

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 17:55 ~xxl1601

  Facet w niebieskiej kurteczce to jest "SŁOIK" z pod Mrozów

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 17:10 ~zzx

  dlaczego film pokazuje bazar, który jeszcze funkcjonuje i działa chodzi o zdjęcia bazaru znajdującego się na rogu Banacha i Grójeckiej.

  czekam pilnie na otwarcie nowego bazaru i zastanawiam się jak w tych "szczękach" pomieszczą się handlowcy z targowiska zastępczego no i oczywiście gdzie klienci będą zostawiać samochody, którymi przyjadą po zakupy - bo przecież ma być 200 stanowisk handlowych a miejsc pod budynkiem jest TYLKO 60 ( tak było w projekcie)

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 16:57 ~Zenek

  Żadni "jeńcy z Armii Czerwonej wcieleni do SS", tylko najnormalniejsi rosyjscy ochotnicy, którzy w żadnym obozie jenieckim nigdy nie byli...

 • noga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 14:59 ~noga

  te nogi to do prokuratury bo trzeba zbadać czy nie odcięte

 • Alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 14:53 ~Alicja

  Zieleniak był na Okęciu przy Rękodzielniczej.Tam się jezdziło po warzywai owoce prosto od chłopa.

 • jestdemokracja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 12:40 ~jestdemokracja

  "Na terenie bazaru w czasie Powstania Warszawskiego żołdacy z oddziału SS RONA (w większości jeńcy z Armii Czerwonej, wcieleni do SS)"
  To nie jest prawda.
  Znowu przeinacza się historię.
  Kto wie to wie, kto nie wie niech sobie poszuka jakiej narodowości byli mordercy z RONA oraz kto nimi dowodził.
  Nie damy sobą manipulować!!!!!

  A Zieleniak to jedyna właściwa nazwa skoro w miejscu mordu i gwałtu przelewa się teraz pomyje i wypłuczyny z warzyw to chociaż w taki sposób upamiętnijmy to miejsce.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »