Informacje

14.09.2011 09:12 góra śmieciowa radiowo

Na narty na Radiowie
ze smrodem i szczurami

SERWISY:

Zamiast do Zakopanego będziemy jeździć na Radiowo? MPO chce w 2016 roku zmienić śmieciową górę w kompleks narciarski. Jest koncepcja - nie ma pieniędzy. A mieszkańcy sąsiadujących z górką Bielan mówią: - Najpierw zróbcie porządek z cuchnącą kompostownią, która jest tuż obok.

- Wy nam tu ciemnoty nie wciskajcie - tak Jan Zaniewski (PiS), radny dzielnicy Bielany zareagował na plan rekultywacji wysypiska Radiowo, który prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przedstawił na posiedzeniu bielańskiej komisji ochrony środowiska, a kilka godzin wcześniej - na konferencji prasowej.

Największa góra śmieciowa w pobliżu Warszawy ma zostać przerobiona na teren sportowo-rekreacyjny. Projekt przewiduje trasy narciarskie, ścieżki rowerowe, trasy dla biegaczy, rynny snowboardowe czy trasy saneczkowe.

- Uchwalony został już nowy plan zagospodarowania przestrzennego, mamy też decyzję środowiskową. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ciągu najbliższych tygodni ogłosić przetarg na wybór firmy, która - w porozumieniu ze środowiskami sportowymi - opracuje ostateczną koncepcję - zapowiedział Sławomir Michalak, prezes MPO.

Dokument ma być gotowy w przyszłym roku.

Ponieważ góra prawie w całości znajduje się na terenie gminy Stare Babice, jej władze postanowiły wesprzeć MPO w działaniach. - Opracowaliśmy koncepcję i uchwaliliśmy nowy plan zagospodarowania przestrzennego - potwierdza Marcin Zając, zastępca wójta.

Nieznana cena zwróci się za 20 lat?

Po przygotowaniu ostatecznej koncepcji i uzyskaniu pozwolenia na budowę, MPO wspólnie z gminą zastanowi się, ile pieniędzy trzeba na zrealizowanie inwestycji oraz powołają spółkę, która ją poprowadzi.

Prezes MPO nie chce jednak podać nawet szacunkowych kosztów. Twierdzi za to, że inwestycja zwróci się w ciągu 20 lat. Przekonuje, że koszty będą niższe w porównaniu chociażby z Górką Szczęśliwicką. Tam, zanim wybudowano trasę narciarską, trzeba było ukształtować istniejącą górę śmieci oraz uformować nowe warstwy podłoża np. z wapna, co było bardzo kosztowne.

W przypadku Radiowa, góra ma być uformowana przed zamknięciem wysypiska - tak, aby po zamknięciu od razu można było zacząć budowę tras narciarskich i innych elementów centrum sportowego. - Potrwa to nawet 5 lat - wyjaśnia Dariusz Piechowski, dyrektor MPO ds. ochrony środowiska.

Narciarstwo ze smrodem w tle

Samorządowcy z Bielan nie mają nic przeciwko narciarzom. Chcieliby jednak, by MPO skoncentrowało się na pilniejszych problemach. A w powstanie centrum sportowego nie wierzą. - O uformowaniu górki słyszałam już pod koniec lat 90. - przypominała podczas posiedzenia komisji Barbara Fornalczyk z samorządu mieszkańców Radiowa.

- To, co było mówione w latach 90., stało się nie aktualne i teraz górę trzeba uformować pod opracowaną koncepcję - odpowiadał Michalak.

Największe emocje wywołuje jednak nie górka, a jej otoczenie. Szczególnie kompostowania, która znajduje się tuż obok, i - mówiąc najkrócej - śmierdzi. - Smród jest nie do wytrzymania, biegające wszędzie szczury, porozwalane śmieci. Jak tak można? tego nie da się wytrzymać! Wy chcecie zrobić stok narciarski, żeby ludzie zjeżdżali w tym potwornym smrodzie? - dopytywała Fornalczyk.

MPO odpowiada, że jeszcze w tym roku planuje wybudować halę, która przykryje wszystkie odpady z kompostowni. - Mamy już gotowy projekt. W przyszłym roku zamontujemy też geomembrany, które ochronią wody gruntowe. Co do porozrzucanych śmieci, to kierownik obiektu powiedział, że nie będzie sprzątał, bo wiatr i tak ciągle rozwiewa śmieci - odpowiadał prezes MPO.

Wysypisko Radiowo znajduje się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gmin Izabelin i Stare Babice. Odpady gromadzono tam od początku lat 60.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 12:49 ~bielan

  Wyglada na to, że wywóz śmieci po cichu zostanie wznowiony. Proponuję odwiedzić: http://czysteradiowo.pl/

 • Luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 23:24 ~Luk

  Co z tym wysypiskiem? Działa? Jeśli tak, to ludzie się na to godzą? Jakoś cicho o tym. Nigdzie nic nie można znaleźć. Chyba komuś bardzo zależy na tym, aby nikt nic konkretnego nie wiedział.

 • Klaudyniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2012 07:56 ~Klaudyniak

  Nie rozumiem, czemu akurat w tej sprawie najbardziej burzą się mieszkańcy Bielan, czy Wólki Węglowej, skoro góra śmieciowa leży niemalże w całości na terenie Klaudyna...

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2011 15:20 ~gość

  Jeżeli są osoby co zalezy im na utworzeniu górki zjazdowej,..... a sądzę, że ich jest mnóstwo,..... to dlaczego jeszcze nie żądają likwidacji Kompostowni.
  Tylko nacisk społeczny może spowodować, że w tym temacie coś się zadzieje.

 • skidream

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 09:20 ~skidream

  Dla mnie rewelacja :-) Mieszkam w Izabelinie i te wysypisko jest 5 km ode mnie. Co roku wyjeżdżam na narty a ta inwestycja będzie fajna odskocznia jak wrócę z pracy. Jeszcze będzie czas żeby pośmigać :-) Tylko czy ta inwestycja wypali skoro nie ma kasy

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 19:05 ~Warszawianka

  Ludzie ,czy WY już nie potraficie normalnie z wzajemnym szacunkiem wymienić poglądów????????????Jak nie mają perspektyw mieszkańcy innych miast i wsi to przyjeżdżają do "wielkich"aglomeracji bo nie tylko do Warszawy.Każdy ma jakieś marzenia o swoim życiu i jeśli chce je spełniać bez krzywdzenia innych to ma do tego pełne prawo.Jeśli są dobre plany zamienienia wysypiska na miejsce sportu i rekreacji to super dla wszystkich.Ja słyszę o takich zamiarach od dawna tylko nie widać efektów,a bardzo chciałabym bo na ZAKOPANE mnie nie stać.Bliżej mamy górę w Bełchatowie,ale tam dużo chętnych i kolejki są.Więc pomysł wydaje mi się super tylko oczywiście dopracowany zgodnie z ekologią itp ...Może jestem marzycielką, ale chcę w realizację wierzyć...

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 16:30 ~gość

  więcej śmieci,ha ha sport to zdrowie

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 10:02 ~gość

  O zagospodarowanie górki , samorząd osiedlowy Radiowa zabiegał od wielu lat, tylko, że wszyscy, łącznie z Dyrekcją MPO i władze Warszawy, twierdzili, że nie da się tego zrobić w ciągu najbliższych 20 lat. Mówiąc wprost, jeżeli MPO rozpoczęłoby działania zmierzające do Likwidacji znajdującej się obok Kompostowni, to byłby cień nadziei na to, że faktycznie poważnie myslą o zagospodarowaniu górki. Tymczasem MPO mysli o rozbudowie Kompostowni, co jasno wskazuje, że chce tylko uzyskać zgodę społeczną na następnych kilka lat na składowanie odpadów na górce pod płaszczykiem przygotowywania jej do zagospodarowania.
  Kto był choć raz w okolicach Kompostowni i górki, to wie o czym mówie, tych dwóch obiektów, Kompostowni, ze smrodem, śmieciami wkoło i szczurami i stokiem narciarskim nie da się pogodzić, a od 17 lat ani władze miasta ani MPO nie potrafią ograniczyć uciążliwości Kompostowni.
  Czy ktoś jest w stanie uwierzyć, że te dwa obiekty obok siebie mogą istnieć ?

 • Kulfon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 07:53 ~Kulfon

  proponuję wprowadzić opłatę klimatyczną dla narciarzy ;)

 • fajna dziewczyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 21:00 ~fajna dziewczyna

  widzę,że nikomu nic nie pasuje ,nie robią -źle chcą dla nas coś zrobić- to jeszcze gorzej ,zastanówcie się nad sobą a później piszcie bzdetne komentarze ,ja jestem za i gratuluje fajnego pomysłu :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »