Informacje

17.09.2015 12:29 NOWA SIEDZIBA W CYTADELI

"Na Muzeum Katyńskie czekały pokolenia Polaków"

SERWISY:

 


Prezydent Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz byli głównymi gośćmi uroczystości otwarcia Muzeum Katyńskiego na Żoliborzu. - Czekały na nie pokolenia Polaków - mówiła Ewa Kopacz.

- Dziękuję za wielkie dzieło utrwalania pamięci, ale także edukacji historycznej na przyszłość dla pokoleń Polaków, wierzę też, że dla zagranicznych gości, którym prawdę o naszej historii należy ze wszystkich sił przybliżać - mówił podczas uroczystości otwarcia muzeum prezydent Polski Andrzej Duda.

Podziękował rodzinom katyńskim za niegasnącą pamięć o pomordowanych. - Mimo cierpień, bólu, prześladowania, przechowaliście pamięć przez najtrudniejsze lata, kiedy udawano, że zbrodni katyńskiej nie było, kiedy próbowano wmawiać kłamstwo na temat Katynia - mówił prezydent i podkreślił, że "to nie muzeum zbrodni, ale tych, na których te zbrodnie popełniono".

- Zostali zamordowani, bo byli polską elitą, tym co jest fundamentem narodu. Intencją zbrodni katyńskiej było podcięcie korzeni, zniszczenie fundamentów narodu polskiego - dodał.

Duda stwierdził, że Katyń należy nazywać "zbrodnią ludobójstwa". Wyraził nadzieję, że nowa placówka stanie się "miejscem narodowej pielgrzymki dla żołnierzy i młodzieży".

"Są sprawy święte dla Polaków"

Wcześniej głos zabrał wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

- Są sprawy święte dla Polaków, które wykraczają poza normalny opis dziejów, wyznaczają naszą tożsamość. Ta zbrodnia miała zniszczyć nasze państwo, Polska jest zobowiązana wobec tych ludzi, dlatego wojsko podjęło się stworzenia tego muzeum i sfinansowała jego budowę - mówił Siemoniak.

Przypomniał swojego poprzednika Bogdana Klicha, który wybrał wybrał lokalizację i zatwierdził projekt budynku. Jak dodał, będzie to miejsce ważne dla Polaków oraz gości z zagranicy. - Ale także dla wojska, dlatego w pierwszym roku służby żołnierze będą tu przejeżdżać - zadeklarował.

Nowoczesny patriotyzm

- Dziś oddajemy hołd tym, którzy zginęli zdradzieckim strzałem w potylicę, ale także tym, którzy pamięć o Katyniu przenieśli przez lata komunistycznego kłamstwa. Warto zadać sobie pytanie, co było powodem, że po agresji Związku Sowieckiego akurat ci ludzie, musieli stracić życie. Odpowiedź jest prosta – zapłacili życiem za służbę Rzeczypospolitej, za to, że niezależnie od poglądu, wyznania, regionu, z którego pochodzili, w sercu mieli wyrytą tę najważniejszą wartość – służbę Polsce - mówiła z kolei Ewa Kopacz.

Premier opowiadała, że nowoczesny patriotyzm w XXI wieku nie żąda ofiary życia. - Dziś patriotyzm to rzetelna praca, obowiązkowość, przestrzeganie prawa, osobista uczciwość, a także miłość bliźniego. Nie można mówić, że kocha się Polskę, jeśli nie kocha się Polaków, jeśli w rodaku widzi się wroga, chce go się zniszczyć i upokorzyć, nie ma miłości do Polski bez miłości do Polaków - podsumowała.

Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska przekonywała, że to nie jest muzeum zbrodni, a hołd dla jej ofiar.

Rekliwie z dołów śmierci

Muzeum Katyńskie to oddział Muzeum Wojska Polskiego. Znajduje się w kompleksie Cytadeli Warszawskiej. To placówka historyczno-martyrologicza. Jej zadaniem jest przedstawienie zbrodni katyńskiej za pomocą "specyficznych" zabytków rzeczowych, m.in. relikwii wydobytych z dołów śmierci – w Katyniu, Charkowie i Miednoje i licznych dokumentów.

Wieczorem w Cytadeli odbędzie się koncert multimedialny "Ibidem". To widowisko przygotowane przez Łukasza L.U.C-a Rostkowskiego w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Pamiętam. Katyń 1940".

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Rafał Guz

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • matkom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2015 04:45 matkom

  a kiedy muzeum żołnierzy września ?westerplatte,bzura ,Raginis,Hubal ,Warszawa itp.Jakoś o nich cicho!

 • golat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2015 11:51 ~golat

  Wspaniale, że powstało! Teraz czas na Muzeum Rzezi Wołyńskiej, które uświadomi wreszcie społeczeństwu ludobójstwo jakie dokonali Ukraińcy na Polakach!

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 22:01 ~Marian

  Kiedy będzie otwarcie Muzeum Zbrodni Wołyńskiej? Zbrodnia Katyńska przy wyczynie Ukraińców to błahostka.

 • Smith John Smith

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 18:49 Smith John Smith

  Duda przyszedł na otwarcie Muzeum Katyńskiego bo mu się ubzdurało że to otwarcie Muzeum Kaczyńskiego.

 • Wstyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 18:33 ~Wstyd


  Misza~Misza

  Po tylu latach nie trzeba się wstydzić prezydenta.
  Nie ważne z jakiej jest się opcji, Polska można podnieść z kolan.
  Campagnolo~Campagnolo

  Dokładnie!

  Aha, to w ramach podnoszenia z kolan na każdym wyjeździe zagranicznym krytykuje Polskę ?

 • Sibir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 18:30 ~Sibir

  matkommatkom

  jaka elita .Mój ojciec walczył nad bzurą ,w kampinosie ,w obronie warszaWy.Kapreal z cenzusem dowodził kompania strzelców konnych .Oficerów nie stało.W tym czasie oficerowie wiali i masowo poddawali sie ruskim.muyśleli ze w ciepełku przeczekają wojnę .

  Ale naiwni ci oficerowie ! Zwłaszcza w kwestii ciepełka.

 • EMERYT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 17:51 ~EMERYT

  brat mojej babci zginął w Katyniu, ale przestańcie zakłamywać historie , bo już teraz wynika że Polskę wyzwoliła ARMIA KRAJOWA, wstyd i krótka pamięć

 • matkom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 16:58 matkom

  jaka elita .Mój ojciec walczył nad bzurą ,w kampinosie ,w obronie warszaWy.Kapreal z cenzusem dowodził kompania strzelców konnych .Oficerów nie stało.W tym czasie oficerowie wiali i masowo poddawali sie ruskim.muyśleli ze w ciepełku przeczekają wojnę .

 • jhvi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 16:34 ~jhvi

  kiedy Muzeum Smoleńskie? I relikwie samolotu?

 • kojot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 16:31 ~kojot

  Chwała odważnym bohaterom , żołnierzom i funkcjonariuszom NKWD w walce z polski okupantem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »