Informacje

23.11.2017 11:45 w Łomiankach

Na muralu żołnierze SS zamiast powstańców. Szybka reakcja

SERWISY:

 

Miało być niecodziennie i patriotycznie. Jest wpadka i - jak ocenili mieszkańcy - wstyd. Na muralu namalowanym na ogrodzeniu Osiedla Powstańców w Łomiankach pomylono powstańców z żołnierzami SS, biorącymi udział między innymi w tragicznej rzezi Woli.

Niewielkie osiedle u zbiegu ulic Jedności Robotniczej i Warszawskiej. Malownicze domki jednorodzinne, dużo zieleni i okalający to wszystko wysoki mur, na którym widać serię obrazów mających przypominać Powstanie Warszawskie i upamiętniać jego bohaterów.

"Niecodzienny mural"

To nowy mural, którym kilka dni temu władze Łomianek chwaliły się na swojej stronie internetowej. "Na wniosek Zarządu Osiedla Powstańców, przy wsparciu burmistrza (…) powstał niecodzienny mural. Pomysł i realizacja podobają się naszym mieszkańcom. Mural - zgodnie z nazwą osiedla - swoją tematyką nawiązuje do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego" - czytamy w informacji prasowej.

Dalej dowiadujemy się, że nowe dzieło zostało sfinansowane z pieniędzy mieszkańców, którzy wraz  zarządem osiedla chcieli zadbać o wspólną przestrzeń. Wcześniej - jak podkreślają władze miasta - długi na kilkadziesiąt metrów mural "szpeciły rysunki wykonywane przez samozwańczych artystów".

Na nowym muralu pojawił się między innymi wizerunek popularnego pomnika Małego Powstańca (znajdującego się w Warszawie przy Podwalu), znak Polski Walczącej, duża biało-czerwona flaga z napisem "Chwała i Cześć Bohaterom" i ostatni - będący przyczyną problemów - obraz przedstawiający żołnierzy. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że to powstańcy. Ale de facto to członkowie SS z formacji "Dirlewanger".

 

 

Dirlewangerowcy to jednostka dowodzona przez Oskara Dirlewangera, słynąca z niebywałego okrucieństwa. Powstała na początku lat 40., a kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, została skierowana do stolicy, aby tłumić zryw Armii Krajowej. Brała udział między innymi w rzezi Woli oraz w zbrodniach popełnionych na Starym Mieście.

Informacje na temat bestialskich działań SS-manów są na wyciągnięcie ręki. W internecie znajdziemy liczne artykuły i fotografie. W tym to, które odwzorowano na murze okalającym ogrodzenie w Łomiankach. Fragment fotografii przedstawiający dirlewangerowców podczas walk na ulicy Focha został przeniesiony na mural niemal jeden do jednego. Z małym, acz niezwykle ważnym "uzupełnieniem" - na ramieniu niemieckiego żołnierza autor domalował biało-czerwoną opaskę.

Czujny mieszkaniec

Na pomyłkę uwagę zwrócił jeden z mieszkańców. "…dumna nazwa Osiedle Powstańców i do tego wszystkiego kwiatek w postaci upamiętnienia zbrodniarzy Dirlewangera w dodatku z polską opaską na ramieniu. Obciach" - napisał w mediach społecznościowych pan Piotr.

Na komentarze nie trzeba było długo czekać. "Rzeczywiście obciach... (…) jak ktoś namalował SS-manów jako Powstańców to jednak zgrzyt. Według mnie trzeba to szybko naprawić. Niestety autor okazał się strasznym ignorantem" - napisał pan Łukasz. "Ale wstyd" - stwierdziła pani Olga. Mieszkańcy przypuszczają, że upamiętnienie dirlewangerowców było raczej pomyłką niż zamierzoną akcją. Przyznają jednak, że niesmak jest. Kilku punktuje autora za ignorancję. "Choć niezamierzone, zdjęcie przedstawia coś innego niż autor lub zamawiający chciał przedstawić" - ocenił pan Jan.

"Taka rzecz nie powinna mieć miejsca"

Wokół pomyłki w okamgnieniu rozgorzała dyskusja. W czwartek rano na miejsce wysłaliśmy naszego reportera. - Mural został zamalowany. Zamiast obrazu z niemieckimi żołnierzami jest biała plama - powiedział Tomasz Zieliński. - Pozostałe fragmenty muralu zostały bez zmian - dodał.

Jak to się stało, że doszło do takiej pomyłki? Kto malował obraz, kto zlecał projekt? Te pytania zadaliśmy władzom Łomianek.- To jest mural zrealizowany przez zarząd osiedla. Ze środków budżetu osiedlowego, który mieszkańcy mają do dyspozycji - powiedział Piotr Rusiecki, wiceburmistrz Łomianek. Dopytywany o wybór projektu dodał: "To zarząd wybiera projekt, nadzoruje i wykonuje".

- Dzisiaj rano, po skojarzeniu tych zdjęć przez jednego z internautów, zostało to natychmiast zamalowane. Zarząd osiedla przeprosił i podziękował wszystkim za czujność. Taka rzecz nie powinna mieć miejsca. My też się dołączamy do przeprosin - tłumaczył dalej Rusiecki.

Oświadczenie zarządu

W oświadczeniu wydanym przez zarząd osiedla winą za pomyłkę został obarczony autor muralu.

"Zarząd Osiedla Powstańców przeprasza mieszkańców Łomianek i wszystkie osoby, które mogą czuć się dotknięte za wykorzystanie (…) niewłaściwego zdjęcia. Celem Zarządu i mieszkańców osiedla - pomysłodawców tego muralu - było zadbanie o tę wspólną przestrzeń. Tematyka miała nawiązać do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego. Artysta, któremu zlecono wykonanie w tym miejscu dekoracji, postąpił w naszej ocenie zbyt lekkomyślnie" - napisał Paweł Słupski-Kartaczowski, przewodniczący zarządu.

 

 

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Niewinni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2017 08:43 ~Niewinni

  Ulrike~Ulrike

  Władze w Berlinie podkreślają, że Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową.

  Ale młode pokolenie wychowywane jest w błogiej nieświadomości i zdarza się, że nawet nie słyszeli o agresji na Polskę, a o powstaniu tym bardziej.

 • Nie wrócił

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2017 08:39 ~Nie wrócił

  Francuz~Francuz

  Oskar Dirlewanger został zadenuncjowany przez byłego więźnia z obozu w Łucku lub Dzikowie, pojmany przez Francuzów i osadzony w Altshausen.

  No i miał, na co zasłużył. A kryminaliści z jego oddziału tym razem mu nie pomogli. Zdaje się, że do Heimatu nie wrócił.

 • Francuz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 10:37 ~Francuz

  Oskar Dirlewanger został zadenuncjowany przez byłego więźnia z obozu w Łucku lub Dzikowie, pojmany przez Francuzów i osadzony w Altshausen.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 08:19 ~greg

  eX2theZ~eX2theZ

  Chciałbym zwrócić uwagę, że wielu Powstańców walczyło w zdobycznych niemieckich sortach mundurowych, ale idąc za waszym tokiem rozumowania należy zdelegalizować małego powstańca bo w rzeczywistości musi być synem SS-mana skoro ma SS-mański hełm i Schmeissera w ręce.


  Oj nie czaruj rzeczywistości! Doskonale wiadomo, że mural to "kalka" 1 na 1 zdjęcia oddziału SS.

 • długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 07:56 ~długi

  Warszawiak~Warszawiak

  Ile lak miał "artysta"? Kto go i w której szkole uczył historii Polski tak, że nie wiedział jak wyglądają Powstańcy Warszawscy.

  Artysta miał pewnie nie więcej niż 25 lat. Pewnie nawet nie wie, co to było Powstanie Warszawskie. Niedługo Palacy w ogóle zapomną swoją prawdziwą historię i będą znać tylko brednie IPN-owskie i katastrofę smoleńską.

 • Hubert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 23:34 ~Hubert

  W NRD kilku członków komitetu centralnego SED było weteranami jednostki, a 19 z dirlewangerowców było pośród założycieli STASI.

 • Sikora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 21:12 ~Sikora

  Dirlewangerowcy nie zostali nigdy osądzeni za swoje zbrodnie popełnione na ludności cywilnej w Warszawie.

 • eX2theZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 19:54 ~eX2theZ

  Chciałbym zwrócić uwagę, że wielu Powstańców walczyło w zdobycznych niemieckich sortach mundurowych, ale idąc za waszym tokiem rozumowania należy zdelegalizować małego powstańca bo w rzeczywistości musi być synem SS-mana skoro ma SS-mański hełm i Schmeissera w ręce.

 • mirnal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 19:48 ~mirnal

  W prosty sposób można było uniknąć wpadki - po prostu ujawnić w internecie planowaną grafikę!

 • Ulrike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 19:37 ~Ulrike

  Władze w Berlinie podkreślają, że Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »