Informacje

30.08.2016 09:23 BAŁAGAN I DZIKI BAZAR

Na metrze Wilanowska
wciąż trwają lata 90.

SERWISY:

Jeden z największych węzłów przesiadkowych w mieście - Metro Wilanowska - wygląda, jakby wciąż trwały tu lata 90. Zamiast chodników są tu tzw. przedepty, rozrasta się dziki bazar, a swoje dokładają niezbyt nowoczesna pętla autobusowa i trwająca obok budowa.

"Przy wyjściu z metra Wilanowska zaroiło się od sprzedawców tandety, używanych ciuchów i podrobionych perfum czy tombaku" - zaalarmował nas czytelnik na warszawa@tvn.pl.

"Straż miejska nic sobie z tego nie robi, bo dobrze się znają z tymi osobami. Z moich codziennych obserwacji wynika, że te osoby dostają mandat i stoją tam dalej cały dzień, bo się im to opłaca. Część sprzedawców jest tak bezczelna, że swoimi nakryciami i straganami zasłania ciąg pieszy, który został niedawno stworzony w związku z budową na jednym z zejść do metra, które jest obecnie zamknięte" - czytamy w mailu.

Brudno i niebezpiecznie

Rzeczywiście, pod koniec czerwca zamknięto główne wejście na stację metra. Stało się to w związku z budową biurowca. Wcześniej okolica też nie zachwycała estetyką, ale można odnieść wrażenie, że w ostatnich miesiącach jest jeszcze gorzej. W poniedziałek miejsce odwiedził nasz reporter.

- Bałagan to jedno, ale problemem też jest brak wyznaczonych ścieżek. Oczywiście, jest chodnik od wejścia do metra do pętli autobusowej, ale nie prowadzi najkrótszą drogą. Ludzie zamiast iść po chodniku, wydreptują więc ścieżki na trawniku. Jak zacznie padać deszcz, będzie tu dodatkowo dużo błota. To jest również niebezpieczne, bo idąc "na skróty" trafiają prosto pod koła jeżdżących po pętli autobusów - opisuje Lech Marcinczak.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Metro Warszawskie. - To nie jest nasz teren. To czym my zarządzamy, zaczyna się od pierwszego schodka stacji w dół. Nie słyszeliśmy również, aby ktoś skarżył się do nas, na to, co dzieje się wokół wejścia do metra - mówi Paweł Siedlecki z Metra Warszawskiego.

"Problem jest znany"

Problem bałaganu w okolicy metra jest znany władzom dzielnicy Mokotów. - Władze dzielnicy z niepokojem obserwują eskalację zjawiska nielegalnego handlu na tym terenie. Biuro Gospodarki Nieruchomościami wielokrotnie zwracało się do straży miejskiej, o przeprowadzanie regularnych, częstszych i skutecznych kontroli terenu - wyjaśnia Monika Chrobak-Budzińska, rzeczniczka prasowa dzielnicy.

Z kolei straż miejska twierdzi, że interweniuje w tym miejscu codziennie, ale nie ma możliwości prawnych aby usunąć stoiska handlowe. - Strażnicy w tym miejscu podejmują interwencje zgodnie z posiadanymi uprawnieniami i w oparciu o przepisy prawa - zapewnia Jolanta Borysewicz z referatu prasowego straży miejskiej.

Od początku roku tych interwencji było 387. Nałożono 519 mandatów karnych, 8 razy zastosowano "środki oddziaływania wychowawczego". Do sądu trafiły 342 wnioski o ukaranie. - Pojazdy-stoiska zaparkowane są poza pasem drogi publicznej, co uniemożliwia ich usunięcie. W czterech przypadkach wszczęto czynności zmierzające do usunięcia pojazdów noszących znamiona tzw. wraków - dodaje Borysewicz.

Strażnicy twierdzą również, że zwracają uwagę na osoby zaśmiecające teren. - Od początku [roku - red.] odnotowano 68 zdarzeń dotyczących zanieczyszczonego terenu w rejonie Metra Wilanowska, w wyniku których strażnicy miejscy nałożyli 39 mandatów karnych oraz zastosowali 12 pouczeń - zapewnia strażniczka.

Uporządkowanie w przyszłym roku

Sytuacja w tej okolicy ma zmienić się w 2017 roku.

- W rejonie Dworca Południowego trwa budowa biurowca, zostanie też przebudowane wejście do stacji metra. Dzielnica Mokotów wybuduje fragment drogi, która połączy ul. Bukowińską z ul. Puławską. W związku z powyższym rejon Dworca Południowego zostanie częściowo uporządkowany - podsumowuje Monika Chrobak-Budzińska.

md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Killer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2016 08:01 ~Killer

  jak sie nie podoba to się nie gapić i oderwać się świnie od koryta .... w Niemczech Francji polikwidowane wszystko brak straganów i bazarków w miastach ,zmuszaja ludzi do kupowania w super marketach

 • Mariano79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2016 15:48 ~Mariano79


  Mariano79~Mariano79

  Po pierwsze to Dworzec Południowy a nie jakaś Wilanowska!!!
  taki tam~taki tam


  A może jeszcze dworzec KWT (kolejki wąskotorowej)???

  Niestety ale nazwa Dworzec Południowy to nazwa wymarła i tylko nieliczni wiedzą o co chodzi.


  Wiem, dlatego to napisałem żeby sprawdzić czy ktoś się jeszcze orientuje :)

 • taki tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2016 15:00 ~taki tam

  Mariano79~Mariano79

  Po pierwsze to Dworzec Południowy a nie jakaś Wilanowska!!!


  A może jeszcze dworzec KWT (kolejki wąskotorowej)???

  Niestety ale nazwa Dworzec Południowy to nazwa wymarła i tylko nieliczni wiedzą o co chodzi.

 • Wilan 123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2016 14:02 ~Wilan 123

  LECHU !!!! PISZ PO POLSKU A NIE PO POLSKIEMU !!!! pisze się "na stacji metra Wilanowska" w nie "na metrze Wilanowska" - LECHU, NA KTÓRYM METRZE WILANOWSKA na 5-tym NA 10-tym ????

 • Mariano79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2016 13:05 ~Mariano79

  Po pierwsze to Dworzec Południowy a nie jakaś Wilanowska!!!

 • fsfdsfds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2016 11:14 ~fsfdsfds

  Lata 90 najlepsze czasy!!!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2016 10:10 ~Nick

  lovelyjob1~lovelyjob1

  i dodajmy... windy. jedna zamknięta bo budowa biurowca i nie ma jak tam dojść. druga po drugiej stronie ulicy...a konkretnie dwa przejścia musisz pokonać, jeśli jesteś z dzieckiem i wózkiem (puławska w obie strony)...słabo rozwiązane.

  To samo Służew. Przystanek z jednej strony a winda z drugiej.

 • seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2016 09:03 ~seba

  ech~ech

  A nie lepiej ucywilizować niż likwidować ? Dlaczego nie można postawić kilku, kilkunastu JEDNAKOWYCH kontenerów sklepowych, estetycznych, z wodą, ściekami i wynająć. Z całą pewnością znajdą się chętni na prowadzenie działalności w takim miejscu.


  O czym ty gościu piszesz za handel w takim miejscu trzeba by było płacić a ci śmieciarze-handlarze nawet o tym nie myślą.
  Poza tym pełno koło nich "znajomych" meneli się kreci pijanych, brudnych chamskich a i niektórzy handlujący tez pod koniec dnia są zdrowo pijani.
  I tak jest tam od lat bo mieszkam w pobliżu i widzę to codziennie.

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2016 08:46 ~ddd

  wilanowska i okolice to syf

 • Bonifacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2016 08:27 ~Bonifacy

  don~don

  Mokotów ma taki potencjał a staje sie dnem. Czy to wina dzielnicowych urzędników którzy wydają kasę na to czego nie trzeba i nie skupiają się na uchwalaniu MPZG ? Przykładów można mnożyć:
  - Siekierki zapomniana enklawa patologii, tragiczne drogi, bloki stawiane w polu i na terenie zalewowym
  - Stegny brak jakiejlkolwiek infrastruktury zachęcającej do mieszkania na tym blokowisku, plus hektary chaszczy za torem Stegny
  - Służewiec zamieniony w pseudo dzielnice biznesu, wiecznie rozkopany i zakorkowany, nie dziwne że lepsze firmy uciekają z tego syfu do centrum,
  - Park Arkadia i Morskie Oko zaniedbane i bez pomysłu,
  - no i oczywiscie "Perełka" Metro Wilanowska i cała okolica, plac jak wyjęty z Azerbejdżanu  Akurat Stegny to jedno z przyjemniejszych osiedli na południu Warszawy. Są szkoły, są sklepy i przychodnie, dobrze skomunikowane z Centrum. Nie brakuje miejsc parkingowych. Budują się nowe budynki i jakimś cudem popyt na mieszkania jest w tej okolic.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »