Informacje

27.09.2012 06:15 po czterech meisiącach

Na Lotnisku Chopina wreszcie będą rozkłady pociągów

SERWISY:

Cztery miesiące zastanawiali się urzędnicy, jak informować pasażerów, chcących na Lotnisku Chopina skorzystać z pociągu. Wreszcie udało się wypracować rozwiązanie. Chaos rozwiązać mają... rozkłady jazdy. Zawisną w hali przylotów.

Linię kolejową na Lotnisko Chopina otwarto tuż przed startem Euro 2012. Politycy, kolejarze, urzędnicy z Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele nie kryli dumy z "Chopin Expressu" (tak ochrzciła pociąg prezydent stolicy - red.).

Lotnisko czeka na ruch kolei

Linię obsługuje dwóch przewoźników - Szybka Kolej Miejska i Koleje Mazowieckie. Część pociągów zatrzymuje się stacji na Śródmieście i kolejnych przystankach linii średnicowej, inne jeżdżą przez Dworzec Centralny, co wywołuje dezorientację pasażerów.

Na samym lotnisku problemy powoduje natomiast brak informacji na temat kursowania pociągów. Część internautów na forum tvnwarszawa.pl wskazuje to jako powód małej popularności pociągów kursujących z lotniska wśród pasażerów samolotów.

- My zajmujemy się obsługą samolotów, pasażerów linii lotniczych. Pasażerowie pociągów powinni być informowani przez przewoźników, którzy te pociągi wysyłają. Jeżeli SKM i KM zwrócą się, żeby wywiesić ekrany z informacją o pociągach odjeżdżających ze stacji na Lotnisku Chopina, to my je wywiesimy. Przewoźnicy muszą sami wyjść z inicjatywą – powiedział nam w środę rano Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska.

Rozkłady zamiast plakatów

O przyczyny bierności zapytaliśmy samych przewoźników. Przedstawicielka KM nie potrafiła odpowiedzieć na pytania, a rzeczniczka SKM oświadczyła, że takie rozmowy trwają od momentu uruchomienia linii, ale ciężar negocjacji wziął na siebie Zarząd Transportu Miejskiego.

Niespodziewanie, kolejne godziny przyniosły przełom w tej sprawie. - W tym tygodniu przy wszystkich wyjściach w hali przylotów zostaną powieszone rozkłady zbiorcze dla pociągów dwóch linii. Rozkłady znajdą się w miejscu, gdzie dotąd wisiały plakaty reklamujące nowa linię kolejową – poinformował po południu Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

- To gorący temat. Rzeczywiście, osiągnęli takie porozumienie – potwierdził Przemysław Przybylski.

Na tablice poczekamy

Papierowe rozkłady to jednak rozwiązanie tymczasowe. Wciąż nie wiadomo, kiedy na lotnisku pojawi się wygodne rozwiązanie praktykowane na europejskich lotniskach, czyli elektroniczna tablica odliczająca czas do odjazdu najbliższego pociągu.

bako/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2012 13:51 ~Marian

  Niestety to co napisaleś to prawda. Kolejowa betoniarnia nie potrafi skoordynowac nawet takich prostych spraw jak porządny system informacji audio-wizualnej.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2012 13:49 ~Marian

  zalesiedolne~zalesiedolne

  SKMki powinny jeździć do Piaseczna , a nie na lotnisko


  Tak, najlepiej niech je jeszcze w Piasecznie postawia na wąski tor i niech jadą do ciebie pod dom.

  Zbuduj tory postojowe w Piasecznie to bedziesz miał SKMki.

 • Deit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 22:09 ~Deit

  Dobrze, że są lepsze informacje jak dotrzeć do centrum Miasta. Ostatnio ,nie tylko Kraków, ale i Warszawę odwiedza coraz wiecej gości z zagranicy.

 • zalesiedolne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 22:41 ~zalesiedolne

  SKMki powinny jeździć do Piaseczna , a nie na lotnisko

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 21:08 ~asd

  A po co było wydawać taką kupę kasy na niepotrzebny nikomu pociąg. Bo tylko miłośnicy kolei chyba będą łazić do pociągu a potem wciągać walizę po jak zwykle nieruchomych schodać na Centralnym lub na pewno nieruchomych schodach na Smródwmieściu. A autobus zawozi do Śródmieścia może chwilę dłużej ale na pewno wygodniej...

 • NMQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 20:34 ~NMQ

  Na kolei NIEDASIE nic zrobić. Banda biurokratów w biurowych pokojach popijających kawę.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 19:38 ~Karol

  niedawno miałem trochę czasu do odlotu i chciałem zobaczyć jak wygląda nowa stacja kolejowa i muszę powiedzieć że sporo się natrudziłem żeby ją znaleźć. Potencjalnego klienta przylatującego do Warszawy najpierw dopadną taryfiarze ewentualnie wpadnie na przystanek autobusowy naprzeciwko wyjścia zanim znajdzie jakakolwiek informacje o pociągu.

 • bywszy urzędnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 16:27 ~bywszy urzędnik

  Wszystko na kolei musi trwać, musi przejść cała procedurę niezliczonych szczebli urzędniczych, otrzymac setki pieczątek i parafek...a wtedy...jakie to wszystko jest ważne.

 • michal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 16:07 ~michal

  Wczoraj narzekano, że pociągi na lotnisko wożą powietrze. Oto dlaczego:
  - po pierwsze: trzeba się wczytać w skomplikowany rozkład, żeby zrozumieć, które pociągi jadą przez Centralny, a które przez Śródmieście.
  - po drugie: na wyświetlaczach stacji "Lotnisko" pociągi jadące przez Śródmieście są oznaczone jako jadące przez Stadion. O ile było to rozsądne w czasie Euro, teraz nie ma sensu. Skąd przyjesdni mają wiedzieć, że pociągiem na stadion dojadą na Śródmieście, znacznie ważniejsze od zmarginalizowanej po Euro stacji "Stadion"?
  - po trzecie: stacja jest nieoznakowana i ktoś po wyjściu z terminala (jeśli jest tu po raz pierwszy) nigdy się nie domyśli dokąd iść, zwłaszcza jeśli widzi pod nosem sznur taksówek
  - po czwarte: na każdej stacji wyświetlacze pokazują kierunek: "Warszawa Lot. Chopina". Dla cudzoziemców bardzo czytelne. A wystarczy dołożyć na wyświetlaczu obrazek samolotu i już jest jasne.
  Przy okazji: część miejskich autobusów do dziś pokazuje na swoich tablicach kierunkowych znaczek strefy kibica.

 • samozatrudniona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 12:45 ~samozatrudniona

  4 miesiące???? 4 minuty wystarczą, ale jak na polskie warunki 4 godziny:-) Jak ja w swojej firmie bym tak długo myslała nad rozwiazaniami, to bym z torbami poszła. No, ale mi nikt nie płaci za siedzenie co miesiąc. Ja płacę sobie sama, co sama zarobię.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »