Informacje

18.10.2018 08:18 WYBORCZA MOZAIKA WILANOWA

Na kogo zagłosuje Wilanów?
Partie i rozproszone komitety aktywistów

SERWISY:


O głosy mieszkańców Wilanowa powalczy w tych wyborach ponad dwa razy więcej komitetów niż przed czterema laty. Do rady dzielnicy startują dobrze znane, duże partie - Platforma Obywatelska w koalicji z Nowoczesną oraz Prawo i Sprawiedliwość, a oprócz tego aż pięć komitetów lokalnych. Większość to wyborcze debiuty.

W wyborach do rady dzielnicy Wilanów podzielony jest na cztery okręgi. Pierwszy obejmuje Wilanów Wysoki, Niski i Królewski. Drugi - Zawady, Kępę, Powsin, Powsinek i część Miasteczka Wilanów (na południe od ulicy Branickiego).

Okręg trzeci to niewielki obszar w północno-zachodnim skrawku dzielnicy (zachodnia część Miasteczka Wilanów) - otoczony zachodnią i północną granicą Wilanowa, aleją Rzeczpospolitej, Klimczaka, Sarmacką i Branickiego. Natomiast ostatni - czwarty okręg to centralna część Miasteczka Wilanów.

>> Zobacz wyborczą mapę w pełnej rozdzielczości <<

Na przestrzeni czterech lat mapa wyborcza Wilanowa znacznie się urozmaiciła. W poprzednich wyborach samorządowych o głosy mieszkańców do rady dzielnicy walczyły tylko trzy komitety (Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz lokalne Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów), a teraz jest ich aż siedem.

Wyborczy weterani

Wśród nich są komitety dobrze znane z poprzednich lat i wyborcze debiuty. Do tych pierwszych zaliczyć można Prawo i Sprawiedliwość, które wystawiło listy we wszystkich okręgach. Znajdziemy na nich między innymi obecne radne dzielnicy: Annę Drewniak i Joannę Szubińską-Piszczek.

Obok Prawa i Sprawiedliwości, wśród znanych komitetów jest też Platforma Obywatelska - w tym roku w nieco zmodyfikowanej  formie - jako Koalicja Obywatelska, wspólnie z Nowoczesną. Na "jedynkach" w poszczególnych okręgach znajdziemy głównie obecnych dzielnicowych radnych PO (Rafała Krzyżanowskiego, Huberta Królaka, Przemysława Królickiego). Wyjątkiem jest okręg ostatni - Miasteczko Wilanów - gdzie listę otwiera Paweł Czarnecki z Nowoczesnej.

Trzeci i zarazem ostatni komitet, który mieszkańcy znają z poprzednich wyborów, to Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów. Organizacja działa od 11 lat, początkowo tylko - jak wskazuje nazwa - w Miasteczku Wilanów, a teraz także w innych częściach dzielnicy.

W poprzednich wyborach samorządowych SMMW osiągnęło niemały sukces i wprowadziło do 21-osobowej rady aż siedmiu swoich przedstawicieli. Poza nimi nie było jednak żadnego innego niepartyjnego komitetu. Teraz jest inaczej, a swoich sił - oprócz SMMW - próbują trzy (a w okręgu drugim nawet cztery) inne lokalne siły.

Polityczne debiuty

Po pierwsze - Pozytywny Wilanów. To nowa organizacja, powstała dopiero w tym roku. "Wokół nas zgromadziło się już ponad 100 osób, różnych osobowości, doświadczeń życiowych, wykształcenia, zainteresowań, wszystkich nas łączy na pewno jedno - pozytywne nastawienie - szczególnie do otoczenia, w którym mieszkamy" - czytamy na stronie stowarzyszenia.

Organizacja wystawiła listy we wszystkich okręgach. Wśród głównych propozycji wyborczych ma między innymi rozwój bazy szkół, uporządkowanie ruchu i parkowania na ulicach dzielnicy, rozwój zieleni i stref publicznych.

Swój wyborczy debiut w wyborach do rady dzielnicy mają też Bezpartyjni. W programie dla Wilanowa (dostępnym w internecie) w pierwszej kolejności stawiają na "dzieci i młodzież", czyli na organizację miejsc opieki dla dzieci w miniżłobkach i miniprzedszkolach czy przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom. Na drugiej pozycji programowej Bezpartyjni mówią o seniorach - ich aktywizacji, stworzeniu klubów dla seniorów i miejsc międzypokoleniowych. Na trzecim zaś wymieniają komunikację, w tym zwiększenie kursowania linii autobusowych.

Bezpartyjni to organizacja, która wystawia listy i do rady miasta, i do sejmików. Ich kandydatem na prezydenta Warszawy jest Sławomir Antonik - obecny burmistrz Targówka.

Dwa ostatnie komitety, które walczą o głosy warszawiaków, to Kukiz’15 (we wszystkich okręgach) i komitet Park Lake Wilanów, który wystawił kandydatów wyłącznie w okręgu numer dwa.

14 list do Rady Warszawy

Na wyższym szczeblu - do Rady Warszawy - Wilanów stanowi wspólny okręg z Ursynowem. Konkurencja jest jeszcze większa niż na poziomie dzielnicy, a komitetów do wyboru - aż 14.

"Jedynkami" poszczególnych komitetów są: Piotr Janowski (Bezpartyjni) - mieszkaniec Ursynowa i prezes Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Jary"; Sylwester Szafarz (Światowy Kongres Polaków) - dyplomata, publicysta, analityk problematyki chińskiej; Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska) - obecna radna Warszawy i czołowa postać w sztabie kandydata na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego; Lidia Sankowska-Grabczuk (Kukiz’15) - związana z Prawicą RP, obecna rzeczniczka kampanii Kukiz’15 w Warszawie.

Dalej - na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego liderką jest prawniczka Małgorzata Tyszka-Hebda; listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera Michał Szpądrowski - dotychczasowy radny Ursynowa, wyrzucony niedawno ze sztabu Patryka Jakiego za kontrowersyjne wpisy w mediach społecznościowych sprzed lat.

"Jedynką" list SLD Lewica jest dziennikarz Piotr Gadzinowski, z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza startuje Jarosław Dubiel, z komitetu Wygra Warszawa Jana Śpiewaka - związana z Zielonymi Dagmara Misztela, a z Wolnych i Solidarnych (czyli partii założonej przez Kornela Morawieckiego) - Wiesław Demecki.

Kolejny - nowy i niepojawiający się w poprzednich wyborach komitet to Odkorkujemy Warszawę. RIGCz. Tanajno. Hawajska+.

To inicjatywa przedsiębiorcy i happenera Pawła Tanajny (startuje na prezydenta Warszawy). Jego "jedynką" w Wilanowie i Ursynowie jest Maciej Jednoralski.

Listę Wolności w samorządzie (czyli inicjatywy Janusza Korwina-Mikkego) otwiera Czesław Przystawa. Aktywistów z Miasto Jest Nasze i Koalicji Ruchów Miejskich reprezentuje Paweł Przewłocki, a listę komitetu Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa - Lech Jaworski, obecny radny miasta i były członek Platformy Obywatelskiej.

Łącznie z całego okręgu ursynowsko-wilanowskiego do Rady Warszawy wejdzie sześciu przedstawicieli (choć mieszkańcy będą stawiać krzyżyk tylko przy jednym nazwisku). Urzędnicy dzielnicowi przypominają mieszkańcom, by przed wyborami zapoznali się z obwodami głosowania i siedzibami lokali wyborczych. Część z nich bowiem uległa zmianie od poprzednich wyborów.

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego wybory samorządowe odbędą się 21 października. Oznacza to, że druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O WYBORACH W WARSZAWIE <<

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kiemlicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 08:25 ~Kiemlicz

  Czy to TVN zapłacił 20 000 zł za torcik ze swastyką z batoników ?
  https://dorzeczy.pl/kraj/83097/Urodziny-Hitlera-byly-oplacona-ustawka-20-tysiecy-zlotych-w-tle.html

 • ajwaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 19:22 ~ajwaj

  "Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów." to ukryty koalicjant PO.
  Głosują zawsze tak samo.

 • amin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 17:30 ~amin

  W WILANOWIE TO GLOSOWANIE CHYBA PIS ZALATWI W STODOLE !!

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 16:07 ~rsz

  Jan III~Jan III

  PiS dla ubogich !

  na tym świecie są i ubodzy i zagłosują jak chcą a bogaci na swoich zobaczysz kogo więcej

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 14:40 ~anty

  elephant~elephant

  i znów widać, że zwolennicy pis mogą wylać swoje frustracje, wykazać sie swoja mową nienawiści. Albo jak w przypadku leminga nabić sobie kabzę 20 gr. za wpis...

  20 gr to przed poprzednimi wyborami, nawet PO nie płaciło. Z tego co mówili, to było jakieś 7 groszy.

 • elephant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 13:25 ~elephant

  i znów widać, że zwolennicy pis mogą wylać swoje frustracje, wykazać sie swoja mową nienawiści. Albo jak w przypadku leminga nabić sobie kabzę 20 gr. za wpis...

 • Jan III

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 13:18 ~Jan III

  PiS dla ubogich !

 • Lili

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 13:11 ~Lili

  Oooo, jaki wysyp pisiackich troli! Co, nie pożałowali grosza dziś, bo zabraliście się do roboty jak nigdy. Kwiat katolickej mowy, pełen miłości do bliźniego, zarabiajcie na tę miskę ryżu z omastą, bo pewnie wiecej nie sypną.

 • John Harry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 11:34 ~John Harry

  Rodowity~Rodowity

  Wilanów to lewacki wrzód na tkance Warszawy. Powinno się wysiedlić tę patologię, zaorać i zasiać rzepak. Ursynów następny w kolejce.


  Tam już przedtem rósł rzepak... byłem i widziałem jakieś 30 lat temu...

 • dodola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 11:11 ~dodola

  Generalnie Rafałek jest rzeczywiście ładny, nie ma żadnych wątpliwości. Natomiast czy stoją za tym jakieś kompetencje, to już pokazał, kiedy był ministrem cyfryzacji. Wszystko co robił, to zawalił.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »