Informacje

01.08.2019 20:09 FAKTY TVN

Na flagach, tatuażach i obok falangi. Powstańcy protestują: znak Polski Walczącej jest świętością

SERWISY:

Znak Polski Walczącej to symbol Powstania Warszawskiego. W ostatnich latach można go zobaczyć coraz częściej: na flagach, chustach i koszulkach podczas manifestacji, które z powstaniem i ideami jego uczestników nie mają nic wspólnego. Przeciwko zawłaszczaniu symbolu Polski Walczącej protestują przede wszystkim sami powstańcy.

Stowarzyszenie Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi zorganizowało kampanię społeczną, która ma uświadomić Polakom, że powstańcy warszawscy są przeciwni zawłaszczaniu znaku Polski Walczącej.

Przez czerwony dym z rac, który w godzinę "W" zasłonił Rondo Dmowskiego, być może któraś z osób w koszulkach ze znakiem Polski Walczącej mogła nie zauważyć tego specjalnie do nich skierowanego przekazu: "Stop mowie nienawiści z wykorzystaniem znaku Polski Walczącej". Taki napis pojawił się na billboardzie elektronicznym. Jeśli ktoś nie zauważył billboardu, to trudno w czwartek było nie usłyszeć samych powstańców.

- My nie mamy nic przeciwko temu, jak ktoś to nosi z szacunkiem w klapie, ale jak na byle szmacie i w warunkach niewystarczająco poważnych, to nas to razi - mówi prof. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Znak warty życie

Powstańcy przypominają, że kotwica była znakiem szczególnym. W czasach okupacji niemieckiej dawała nadzieję, że jeszcze Polska nie zginęła. Osoby, które w czasie wojny malowały ten symbol na murach, ryzykowały życie. Dzisiaj powstańców warszawskich boli łączenie kotwicy Polski Walczącej z falangą albo z krzyżem celtyckim.

- Myśli, że jak włoży koszulkę z Polską Walczącą, to on jest potomkiem tych walczących - kpi Stanisław Aronson, pseudonim "Rysiek".

Powstańcy mają dość tego, że ten symbol próbują zawłaszczyć środowiska ultraprawicowe. Jest on wszędzie - na manifestacjach i kontrmanifestacjach, na koszulkach, maskach, szalikach, a nawet w formie tatuaży. Mówią też dość, gdy znak Polski Walczącej jest umieszczany na tęczowym tle.

Ani w prawo, ani w lewo

W tym tygodniu wybuchł skandal po tym, jak poseł klubu PO-KO Piotr Misiło umieścił na Twitterze ilustrację ze znakiem Polski Walczącej na tęczowym tle. Potem wpis usunął i zamieścił oświadczenie, że chciał w ten sposób uczcić pamięć nieheteroseksualnych ofiar powstania warszawskiego.

- To jest hańba, i to w wykonaniu posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Brak słów - komentuje Bogusław Nizieński, pseudonim "Sokół".

Powstańcy nie zgadzają się, by znak Polski Walczącej był wykorzystywany dowolnie przez każdego. Tak właśnie jest, pomimo ochrony prawnej tego znaku.

Nawet ci, którzy uważają, że kotwica Polski Walczącej powinna być szeroko obecna w przestrzeni publicznej, apelują, by pamiętać, co znaczyła i co znaczy.

- Zakładam, że każda osoba, która jej używa, zobowiązuje się do jakichś wyjątkowych zachowań, do korzystania z tych wartości, które są wartościami pokolenia powstańców warszawskich - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przede wszystkim znak Polski Walczącej ma nadal dawać nadzieję. Nie dzielić, nie być wykorzystywanym przez Polaków przeciwko innym Polakom.

Paweł Płuska, "Fakty" TVN

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ASU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 12:20 ~ASU

  Ale na tęczowej .... (bo flagą tego nie można nazwać) jest OK?

 • Profesore

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 09:01 ~Profesore

  Łączenie kotwicy z falangą czy krzyżem celtyckim to skrajności z którymi należy walczyć. Natomiast nie widzę nic złego w tym, że ktoś poprzez założenie na siebie koszulki z kotwicą, chce w ten sposób uczcić pamięć o tym tragicznym wydarzeniu. Trzeba rozróżnić te dwa przypadki.

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 07:59 ~smutek

  Bardzo proszę aby zbowidowcy przestali mówić o jakichkolwiek wartościach bo nie mają o nich pojęcia...nie przeszkadza im wykorzystywanie tych symboli przez silne organizacje komunistyczne , przyjmowanie od nich medali , wybielanie oprawców powstańców po wojnie...nawet teraz nie mogą się zamknąć i jak wszyscy komuniści udają autorytety moralne...żadnej podstawowej przyzwoitości...

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2019 22:32 ~waws

  Jakim trzeba być salcesonem aby w godzinę W. Pokazywać swoje faszystowskie poglądy. Wstyd i hańba. Powstańcy walczyli i przelewali krew aby takie typki nie maszerowały w Warszawie. Tysiące ludzi się dzisiaj w grobie przekręciło jak zobaczyło co się wydarzyło w centrum Warszawy

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2019 22:14 ~Polak

  Jest świętością.......ALE JEST DOBREM NARODOWYM DLA WSZYSTKICH POLAKÓW ............NIE TYLKO TYCH URODZONYCH PRZED WOJNĄ!!!!!!!!!!!!!!
  Będę go nosił ,bo jestem Polakiem!!!!!!!!!!

 • poiuytrew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2019 22:14 ~poiuytrew

  słusznie - tylko hasło powinno brzmieć "PRZECIWKO NIEMIECKIEMU FASZYZMOWI"
  wtedy 100% racji

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »