Informacje

25.06.2019 08:07 ale otworzą dla artystów

Na dwa miesiące zamkną
Ząbkowską dla kierowców

SERWISY:


Zamknięta dla samochodów, otwarta dla mieszkańców i turystów, tętniąca kinem, teatrem, literaturą, sztuką i muzyką. Fragment ulicy Ząbkowskiej na wakacyjne miesiące znów stanie się deptakiem. W tym roku działania skupiają się na tematach ekologicznych: recyklingu i zero waste.

Festiwal już po raz piąty zagości na Ząbkowskiej (między Brzeską a Targową). Jego pomysł zrodził się w trakcie prac nad programem rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy. Jego celem jest przede wszystkim poprawa infrastruktury i remont starych kamienic, ale także zapobieganie wykluczeniu i rozwój aktywności lokalnej.

"Będziemy mówić jak produkować mniej odpadów"

- Już za parę dni ponownie zamykamy ulicę Ząbkowską, ale w zupełnie innym wydaniu niż do tej pory. Postanowiliśmy wykorzystać fakt, że mieszkańcy są coraz bardziej zainteresowani dbałością o środowisko, wykorzystaniem surowców i ich oszczędzaniem. Na Ząbkowskiej wychodzimy krok dalej, czyli nie tylko będziemy mówić, jak wykorzystać powtórnie produkty, ale także jak produkować mniej odpadów. Stąd w tym roku pojawi się wiele tematów dotyczących niewyrzucania, niemarnowania jedzenia, kupowania w sposób odpowiedzialny - mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Jak dodała koordynatorka programu Otwarta Ząbkowska Anna Madejska, uczestnicy festiwalu będą mogli poznać przykłady ponownego wykorzystania przedmiotów w ramach recyklingu i upcyklingu. - Odbędą się warsztaty zabawek dla dzieci, warsztaty zero waste z tworzenia woreczków ekologicznych na zakupy, będziemy mogli dowiedzieć się jak ograniczyć produkowanie odpadów i jak je segregować - zapowiadała.

W pustostanie przy ulicy Ząbkowskiej 11 powstanie tymczasowa galeria sztuki, w której artyści prezentować będą swoje dzieła przez dwa miesiące. "Działanie galerii rozpocznie się wystawą oraz warsztatami artystycznymi w duchu zero waste. Zobaczyć będzie można na przykład wystawę fotograficzną Agnieszki Rodowicz o jedzeniu wyrzucanym przez okna, leżącym na chodnikach, trawnikach, wynoszonym na skwery" – podaje urząd miasta.

 

Rowery, antykwariaty, wyprzedaże garażowe

Przy okazji festiwalu odbędą się indywidualne lekcje poruszania się rowerem po mieście i zagadnienia związane z recyklingiem rowerowym. Poza tym we wszystkie wakacyjne weekendy na zamkniętym fragmencie ulicy będzie działał Miejski Serwis Rowerowy, gdzie będzie można dokonać bezpłatnego przeglądu i regulacji jednośladów oraz drobnych napraw.

Na ulicy Ząbkowskiej tradycyjnie pojawią się antykwariaty oraz odbędą się Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć lub kupić malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię czy ceramikę. Z kolei wystawcy korzystający z ekologicznych surowców i rozwiązań zaprezentują swój asortyment w ramach Strefy Kreatywnych – targów rękodzieła i upcyklingu. Poza tym odbędą się wyprzedaże garażowe i akcja wymiany rzeczy.

- W tym roku staramy się wykorzystać wszystko to, co używane było wcześniej. Staramy się nie tworzyć nowych elementów aranżacji i wyposażenia, tylko użyć ponownie tego, co powstało w latach poprzednich – opowiadała Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Ulica deptakiem, autobusy na objazdy

Festiwal jak zwykle związany będzie ze zmianami w ruchu. Fragment ulicy pomiędzy ulicą Targową a Brzeską stanie się deptakiem w nocy z 28 na 29 czerwca. Samochody wrócą tu ponownie dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek z 1 na 2 września.

Jak podaje stołeczny ratusz, "wyłączony z ruchu odcinek ulicy Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do ulicy Targowej prowadzący dojadą ulicą Brzeską i Białostocką lub aleją "Solidarności". Do ulicy Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską".

Autobusy linii 138 do ulicy Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską, z kolei autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 w kierunku Ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego dojadą Markowską i Białostocką do Targowej. W drugą stronę kursują Targową do Kijowskiej i skręcają w Markowską.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o Święcie Saskiej Kępy:

ab/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 23:19 ~Janek

  W rzeczywistości to są bzdury.Tam przede wszystkim jest wielkie pijaństwo, zakłócanie spokoju nocnego, krzyki, burdy praskiej patologi i bałagan. A propagowanie sztuki, muzyki i teatru być może gdzieś jest w godzinach południowych. Ja nie zauważyłem tej działalności kulturalnej. Być może jestem Niedowidzący.

 • Prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 08:45 ~Prażanka

  Cała idea bardzo mi się podoba. Mieszkam niedaleko i wieczorami jest to naprawdę świetne miejsce, ale to co się tam działo za dnia to jakiś koszmar. Dokładnie tak, jak piszą inni komentujący... wylegiwanie się pijaczków na ławkach i smród dookoła. W zeszłym roku zabrałam tam kilku znajomych na lody, pamiętając jak to wygląda wieczorem, i było mi wstyd, bo nie było nawet gdzie się przespacerować, aby je zjeść w normalnych warunkach. Także jeśli zapanujecie nad tym to daję dużego plusa, ale póki co z rewitalizacją nie ma to wiele wspólnego - jedynie nowe miejsce dla lokalnych pijaków (podobnie zresztą jak wyremontowany plac Szendeka).
  Plusik ode mnie dostaje jeszcze idea promowania kultury i sztuki :).

  Pozdrawiam

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 17:25 ~Piękny Roman


  Dosia~Dosia

  ciekawe czy wśród komentujących jest ktoś, kto mieszka w tamtym rejonie. Na pewno nie, ale pomądrzyć się wypada. Praga Płn potrzebuje takich imprez, i możliwości rewitalizacji dzięki temu. To jest dzielnica w duchem, a nie bezduszne nijakie Śródmieście
  trolle~trolle

  A Ty tam mieszkasz i prace masz??

  Nie mieszka lub mieszka gdzieś dalej i stąd takie mondrości :D

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 13:15 ~ktoś

  Wieś tańczy i śpiewa! KOSZMAR!

 • trolle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 10:08 ~trolle

  Dosia~Dosia

  ciekawe czy wśród komentujących jest ktoś, kto mieszka w tamtym rejonie. Na pewno nie, ale pomądrzyć się wypada. Praga Płn potrzebuje takich imprez, i możliwości rewitalizacji dzięki temu. To jest dzielnica w duchem, a nie bezduszne nijakie Śródmieście

  A Ty tam mieszkasz i prace masz??

 • Zielone Mazawsze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 09:17 ~Zielone Mazawsze

  świetny pomysł~świetny pomysł

  Znów na ulicy będą się wylegiwać lokalni pijaczkowie.

  Najważniejsze by kierowcom dokopać!

 • Dosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 09:04 ~Dosia

  ciekawe czy wśród komentujących jest ktoś, kto mieszka w tamtym rejonie. Na pewno nie, ale pomądrzyć się wypada. Praga Płn potrzebuje takich imprez, i możliwości rewitalizacji dzięki temu. To jest dzielnica w duchem, a nie bezduszne nijakie Śródmieście

 • Otwartymózg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 08:36 ~Otwartymózg

  Aha to ja może poproszę o zamknięcie części Jerozolimskich. Zgodzą się? Czemu akurat Ząbkowska musi być zamykana, ani ona ładna, ani ważna kulturowo.

 • świetny pomysł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2019 17:19 ~świetny pomysł

  Znów na ulicy będą się wylegiwać lokalni pijaczkowie.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2019 16:34 ~Piękny Roman

  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Pomysłodawcom życzę "powodzenia", bo naprawdę wygląda to trochę inaczej, na zilustrowanie czego, posłużę się przykładem z ostatniego, SZTUCZNIE wydłużonego weekendu: otóż w piątek po Bożym Ciele, byłem umówiony ze znajomymi na Starówce. Dojechałem więc metrem do stacji Uniwersytet, by dalsze trzy przystanki podjechać autobusem. A tu niespodzianka... bo Nowy Świat okazał zamknięty, ZERO imprez, jedynie jezdnią szaleją rowerzyści i użytkownicy elektrycznych hulajnóg, manewrując i podzwaniając na snujących się bez celu, przerobioną na "deptak" ulicą. Ponieważ przy okazji "Geniusze" z ZTM zarządzili na ten dzień świąteczny rozkład jazdy, nie pozostało mi nic innego jak w słońcu i niemiłosiernym upale "dać z buta" i ruszyć pieszo przez rozpalone słońcem Krakowskie Przedmieście, bo powrót do przystanku pod NBP i czekanie 20 minut na autobus, byłby zwyczajnie nieopłacalny czasowo.

  Dlatego pomysłodawcom proponuję wysłać w tłum kilku nie wyróżniających się wyglądem szpiegów, by podsłuchali, co NAPRAWDĘ o tym pomyśle sądzą pozbawieni komunikacji i możliwości dojazdu pod dom mieszkańcy Ząbkowskiej

  Ale oni bardzo dobrze wiedzą co uważają o tym mieszkańcy, tylko mają mieszkańców.... w poważaniu.
  Ważne są tylko pomysły aktywistów i wielbicieli sojowego latte nie mieszkańcy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »