Informacje

20.11.2012 22:14 ZDM podsumowuje kampanię społeczną

Na drogach bezpieczniej,
ale przed nami grudzień...

SERWISY:


Zarząd Dróg Miejskich podsumował kampanię społeczną skierowaną do pieszych pod hasłem "Czerwone - Stój, Zielone – Idź. To takie proste!". Statystyki dowodzą, że piesi na warszawskich drogach byli bezpieczniejsi. - Ale do końca roku jeszcze ponad miesiąc - ostrzegają drogowcy.

- Statystyki za 2010 i 2011 rok były dla nas zaskakujące, bo spadała liczba wypadków, ale rosła liczba zabitych – przypomina Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Niepokojące dane sprawiły, że w kwietniu tego roku drogowcy wystartowali z kampanią skierowana skierowaną do pieszych. Efekt? - W tym roku spadła liczba wypadków, zabitych i rannych, co nie oznacza, że możemy spać spokojnie – podsumowuje Sobieraj.

Ginie mniej osób

Według danych ZDM w pierwszym półroczu na warszawskich drogach zginęło 34 pieszych, w tym samym okresie 2012 roku – 15.

Policja dodaje, że spadła także ogólna liczba kolizji i wypadków (zdarzenia z rannymi). Od stycznia do października 2011 roku było ich odpowiednio 17838 i 9589. Natomiast w tym samym okresie 2012 doszło do 14734 kolizji i 8109 wypadków.

Poprawę sytuacji drogowcy tłumaczą działalnością policji, straży miejskiej, dziennikarzy, a także własną, wyliczając 157 wysp dla pieszych, 4 ronda przejazdowe i 3 progi zwalniające, które udało się wybudować w tym roku.

Uwaga na grudzień

- Statystyki mówią, że jest bezpieczniej, ale przed nami miesiąc, który jest jednym z najniebezpieczniejszych. To czas, kiedy pamiętamy o karpiu, opłatku i prezentach, a zapominamy o bezpieczeństwie – ostrzega rzecznik ZDM.

Za największe grzechy warszawskich kierowców uważa przejeżdżanie na czerwonym świetle, zajeżdżanie i nadmierną prędkość.

b/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adam Sobieraj rp zdm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2012 08:48 ~Adam…

  [cytat_1274297]
  Panie Adamie, więcej takich akcji z pokazami ratownictwa i symulatorami.

  Bardzo dziękuję za tę opinę i to o tak wczesnej porze.

 • dancio77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2012 05:57 ~dancio77

  To że spadła ogólna liczba wypadków to nie zasługa policji i SM, tylko tego że przez większość dnia są korki.I ci z kierowców którzy lubią depnąć gaz nie mają tego gdzie zrobić.Wzrost liczby śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych to również wina samych pieszych-wychodzenie za autobusu"bo mam bliżej",nie zatrzymywanie się na wysepkach między pasami ruchu,łamanie przepisów przy wchodzeniu na jezdnię(nie zatrzymanie się przed jezdnią i spojrzenie czy można bezpiecznie przejść),brak uwagi(pogaduchy przez telefon).Często spotykam się z taką sytuacją że pieszy czuje się jak święta krowa i "że pasy są dla mnie i mam pierwszeństwo".Kierowca jadąc nawet powoli i zachowując uwagę może nie zdążyć przed takim pieszym.Kodeks drogowy też przewiduje mandat za wtargnięcie na pasy. Moja żona też tak wchodziła na pasy,dopóki nie jechała ze mną i ktoś inny tak wtargnął na jezdnię, i zauważyła że nie jest tak łatwo uniknąć wypadku. Nikt nie jest idealny ale włączmy myślenie.W starciu SAMOCHÓD KONTRA PIESZY=ZAWSZE WYGRA SAMOCHÓD.

 • mieszkaniec Wawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2012 04:12 ~mieszkaniec Wawy

  Panie Adamie, więcej takich akcji z pokazami ratownictwa i symulatorami. Z doświadczenia wiem, że jak coś zobaczę i sprawdzę a najlepiej dotknę i się przekonam, to łatwiej mi o refleksję i zmianę postępowania za kierownicą. Musi to być jednak atrakcyjne i nowoczesne. Niech się Warszawa wyróżnia i stanowi wzór dla innych miast, jak należy prowadzić edukację mieszkańców !:-)

 • Liea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2012 00:40 ~Liea

  A ja mam nieodparte wrażenie, że to ma więcej wspólnego z cenami benzyny, niż z działaniami ZDM...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »