Informacje

06.08.2012 06:05 Spektakl "Port Miron"

Na dachu, wodzie i pod ziemią.
Uchwycić słowa Białoszewskiego

SERWISY:


Trwają przygotowania do multimedialnego spektaklu "Port Miron". Scenariusz jest imponujący. Na Wiśle stanie barka z odtworzonym mieszkaniem Mirona Białoszewskiego, a w podziemiach Kopernika pojawią się instalacje pozwalające dotknąć i przekształcać słowa.

- Na 9. piętrze bloku przy Lizbońskiej 2 Miron Białoszewski napisał wiele ciekawych tekstów analizujących Warszawę m.in. wiersz "Ja stróż latarnik, nadaje z mrówkowca". Miejsce jest pretekstem nagrania materiałów wideo 3D, które będą częścią wydarzenia "Port Miron", czyli spektaklu rozpoczynającego festiwal Przemiany – tłumaczy Hanna Nowak-Radziejowska, współtwórczyni spektaklu, który wyreżyseruje Paweł Passini.

Spektakl i koncert na barce

Teatralna opowieść o Mironie Białoszewskim i jego Warszawie będzie się składać z dwóch części.

Pierwsza odbędzie się na barce przycumowanej nad brzegiem Wisły w okolicach portu Praskiego, gdzie zostanie zrekonstruowane mieszkanie poety. W role Czterech Mironów wcielą się  Mariusz Bonaszewski, Bartek Topa, Paweł Pabisiak, Marcin Czarnik. W przestrzeni łazienki odbędzie się koncert muzyki skomponowanej przez Tomasz Gwincińskiego. Zaśpiewa, nietypowo, bo z wanny, Natalia Przybysz.

Podczas występu wykorzystane zostaną oryginalne zapisy dzienników i zapisków, które pisarz nagrywał na taśmę z myślą o swojej niewidomej przyjaciółce, Jadwidze Stańczakowej.


Dotknąć i przekształcić słowo

Na drugą część "Portu Miron" widzowie przeniosą się do Centrum Nauki Kopernik. - Po spektaklu w podziemiach Kopernika, przy pomocy różnych instalacji zostanie zbudowana przestrzeń, w której każdy widz będzie mógł odkrywać jak Miron opisywał Warszawę. Zbudujemy trójwymiarową w obrazie i dźwięku halę. W określonych miejscach będzie można uchwycić i przekształcać słowa – zapowiada  Nowak-Radziejowska i dodaje: - Może się to wydawać surrealistyczne, ale tak będzie.

"Port Miron będzie" spektakularnym otwarciem festiwalu Przemiany, który potrwa od 1 do 9 września. Program obejmuje koncerty, projekcje filmowe, dyskusje, warsztaty, happeningi społeczne i projekty, będące połączeniem sztuk wizualnych i nowych technologii. Główne hasła Przemian to: miasto, lokalność, sąsiedztwo.

Kino w szkalnej nodze, zabawa na dachu

- To nie jest festiwal filmowy, ani muzyczny. Składa się z wielu etapów i wielu projektów. Jeśli chodzi o film, jest fantastyczny przegląd polskich animacji identy_TY. Projekt trwa aż 9 dni w przestrzeni szklanej nogi Kopernika, poniżej poziomu Wisły. To teren, który otwieramy specjalnie na Przemiany – opowiada Ewa Pawlak. W innym miejscu Kopernika, na tarasie nad planaterium, codziennie grane będą sety didżejskie.

- Kolejnym bardzo ciekawym projektem jest Zrób mebel. Za pomocą prostej aplikacji, będzie można zaprojektować mebel, potem samemu złożyć i zabrać do domu – tłumaczy Pawlak.

Festiwal zakończy Sonic Fiction całonocny koncert, na którym spotkają się eksperymentalni muzycy grający na laptopach, syntetyzatorach czy przetwarzaczach dźwięku.

"Port Miron"
Kiedy? 1 września, 20:30 – 21:30 (spektakl), 21:45 - 24:00 (instalacje)
Gdzie? Przestrzeń obok Portu Praskiego oraz podziemia Centrum Nauki Kopernik
Za ile? wstęp bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji

Wkrótce więcej szczegółów na temat festiwalu Przemiany

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »