Informacje

09.04.2014 16:25 coraz więcej osób nie zwraca uwagi przechodząc przez jezdnię

Na czerwonym, tuż przed autem. Lekkomyślni piesi

Przechodzenie przez ulicę na czerwonym świetle i przebieganie tuż przed nadjeżdżającym autem - takie sytuacje to codzienność w stolicy. Na warszawskich ulicach pojawią się specjalne patrole policji, które będą sprawdzały czy piesi zachowują ostrożność przechodząc przez jezdnię.

Policjanci coraz częściej obserwują skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie pieszych. Na potwierdzenie zamieścili film, na którym widać ryzykowne przechodzenie przez jezdnię. - Są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego – ostrzega Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji.

Tylko w styczniu i lutym w Warszawie z winy pieszych doszło do 37 wypadków, w których zginęło sześć osób, a 33 zostały ranne.

Według policjantów, piesi najczęściej ani na przez chwilę nie rozglądają się, gdy chcą przejść przez jezdnię. Są również przypadki, kiedy wychodzą nagle na jezdnię zza zaparkowanego na poboczu auta.

- Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu, ani poduszka powietrzna – przypomina Opas.

Specjalne patrole

Brak dyscypliny wśród pieszych spowodował, że stołeczna drogówka na ulice wyśle specjalne patrole. – Funkcjonariusze bacznie będą się przyglądali czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego – precyzuje Opas. Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia.

- Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Jej zachowywanie nie jest stratą czasu. Czasem może uratować pieszemu życie – przestrzega Opas.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2014 15:59 ~aaaa

  Dawcy rozleźli się po ulicach!!! Kiedy piesi włączą myślenie???!!! Pisano tak np o motocyklistach, to i o pieszych warto napisać.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 17:57 PRZECINAK_149

  kokokokoeurospoko~kokokokoeurospoko

  A mnie jako kierowcę najbardziej denerwują piesi wyskakujący zza autobusu, z którego przed chwilą wysiedli, i przebiegający przez drogę przed maskami samochodów jadących w przeciwnym kierunku mimo, że dwa metry dalej są pasy. Standard na Łodygowej w kierunku Radzymińskiej, ilekroć widzę autobus stojący na przystanku w przeciwnym kierunku to zwalniam tam niemal do zera, bo już miałem groźne sytuacje, i prawie zawsze przed maskę wybiegnie mi jakiś pieszy :-(

  Człowieku, mało tego, bo potrafią wyjść/wyskoczyć zza tramwaju stojącego na przystanku i przejść po torowisku, co ma np. miejsce na Pl. Unii Lubelskiej oraz przy Trasie Łazienkowskiej (Marszałkowska/Armii Ludowej)

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 17:54 PRZECINAK_149

  Obserwator~Obserwator

  W tej sprawie zapraszam Panów policjantów w al. lotników przy przystanku Bełdan w stronę Galerii Mokotów. przejścia są w okolicy 3 co 40m ale ludziska nie mogą do żadnego z nich dojść, tylko kiwają się nad jezdnią jak skoczek na belce i wyskakują przed auta. Jeszcze młodzieży bym się nie dziwił, bo zawsze wszędzie się śpieszą, a lekkomyślność jest wpisana w ten wiek, ale starzy ludzie powinni mieć troche oleju w głowie. Jeszcze jak by było mało to matka ciągnie 3 latka na jezdnie za nic biorąc do siebie, że naraża go i zły przykład daje. Wizyta policjantów i rozdanie biletów w nagrodę może odrobine poprawiłoby stan bezpieczeństwa. Bywam tam jako przechodzień i jako kierowca i uważam, że ewidentnie pieszych trzeba zdyscyplinować.

  A zauważyłeś co wyczyniają, gdy zobaczą tramwaj ??

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 17:53 PRZECINAK_149

  obserwator~obserwator

  A to ciekawe!!!!!!!!!!! A policja jest od czego????????????????????????/ Za komuny milicja wlepiała mandaty za przejście przez ulię w niedozwolonym miejscu, i nie było zmiłuj się.Acha, wtedy nie było demokracji i milicja znała się na swoich obowiązkach. Teraz mamy policję, która łącznie z komendante głównym nie wiedzą po co są powołani i czemu mają służyć,ale pieniądze potrafią brać z budżetu.

  Co prawda nie mam szacunku dla policji, ale czemu nie karzą za różne przewinienia pieszych/rowerzystów/skuterowców, a skupiają sie jedynie na kierowcach i motorniczych ??!!

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 17:52 PRZECINAK_149

  zebra~zebra

  Piesi dlatego przychodzą na czerwonym, bo światła są ustawione tak: 3 minuty dla samochodów a 0,5 minuty dla pieszych. Przykład: Przejście przy Muzeum Niepodległości, Trasa W-Z. Ile można codziennie bezsensownie czekać?

  Sorki, ale idź się leczyc na nogi, bo na głowe, to widzę, że już za późno. Nikomu nie wolno przechodzić na czerwonym, bo jak jedno z drugim szuka smierci, to niech kamień sobie przywiąże do nogi i rzuci się do Wisły.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 17:49 PRZECINAK_149


  warszwka~warszwka

  niech sobie popatrzą na pl.bankowym , tam non stop piesi przechodzą przez ulicę na czerwonym świetle i co ciekawe w większości przypadków są to starsze osoby z laskami , kulami itp.
  qazwsx~qazwsx


  Starsze osoby pięknie pokazują przykład młodszym. Ostatnio z jednego z balkonów w moim bloku pewna starsza pani (około 70 lat) rzucała mandarynkami w auta zaparkowane przed blokiem tłumacząc koleżance, kiedowcy głośno trzaskają drzwiami aut. a co do przechodzenia przez ulicę - naciąganie ludzi na kasę i leczenie.

  I nie tylko na Pl. Bankowym potencjalni samobójcy, w różnym wieku, tak robią, bo dopisać do tego można, takie miejsca (piszę o przystankach tramwajowych/autobusowych), jak: Kino Femina, Hala Mirowska, Królewska, Metro Świętokrzyska, Pl. Konstytucji i wiele innych miejsc mógłbym tu wymienić.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 17:46 PRZECINAK_149  lkjh~lkjh

  Najlepsi w tej kwesti są mohery.
  Tym to się zawsze spieszy.
  Stoję z dzieckiem na światłach i czekam na zielone ,podszedł moher,ten od rydzyka i kłusem,niczym strus pędziwiatr,pogonił na czerwonym.A tu muka-pan władza po przeciwnej stronie-i wiecie co się stalo?
  Ale głuPOta tu pisze....

  Moher zaczeła krzyczeć na policjanta że POWINIEN JĄ PRZEPROWADZIĆ PRZEZ JEZDNIĘ ZAMIAST STAĆ JAK PAJAC!!!!BO ONA DO KOŚCIOŁA SIĘ SPIESZY!!
  Myślałem że ze śmiechu jajo zniosę,bo było zobaczyć minę tego biednego policjanta.
  weisena~weisena


  Zgadzam się, są najlepsi. Zapindalają na czerwonym, biegają do autobusu, w tramwaju wręcz z prędkością światła lecą zająć miejsce, a poza tym to biedni i inwalidzi. Jak byłam w ciąży i naprawdę potrzebowałam usiąść, to mi żadne mohery miejsca nie ustąpiły, nigdy. A jeszcze jedna baba powiedziała "rozkładałaś nogi to teraz stoj". We łbach się niektorym z wiekiem przestawia.
  maciek~maciek  Pojawia sie pytanie, gdzie ci "ludzie" się śpieszą ? Niby do tramwaju/autobusu, ale mnie się wydaje, że na cmentarz.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 17:44 PRZECINAK_149

  NICK~NICK

  To ja zaproszę na Bemowo, przy Ratuszu...
  Tam, tylko czasem zdarza się, ze ktoś na zielone światło czeka, szczególnie jak jedzie tramwaj i przecież nie poczeka, a następny będzie za 3 godziny.
  Wpływy z mandatów byłyby tam kolosalne

  Całkowita prawda z tym co piszesz !!!

 • qazwsx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 16:10 ~qazwsx

  mariuszzz~mariuszzz

  No nareszcie ktoś może zauważył ,ze nie wszystko co złe na drodze to kierowcy.Piesi i rowerzysci to święte krowy .Moga wbiegac ,wjezdzac Ci pod samochód a i tak wina jest po stronie kierowcy,bo nie zachował ostroznosci.

  Zgadzam się. Proponuję więcej patroli nastawionych na pieszych i rowerowych uczestników ruchu drogowego!!!

 • qazwsx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 16:01 ~qazwsx

  warszwka~warszwka

  niech sobie popatrzą na pl.bankowym , tam non stop piesi przechodzą przez ulicę na czerwonym świetle i co ciekawe w większości przypadków są to starsze osoby z laskami , kulami itp.


  Starsze osoby pięknie pokazują przykład młodszym. Ostatnio z jednego z balkonów w moim bloku pewna starsza pani (około 70 lat) rzucała mandarynkami w auta zaparkowane przed blokiem tłumacząc koleżance, kiedowcy głośno trzaskają drzwiami aut. a co do przechodzenia przez ulicę - naciąganie ludzi na kasę i leczenie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »