Informacje

26.01.2019 07:29 są zmiany w zasadach głosowania

Na co wydać 77 milionów? Rusza szósta edycja budżetu partycypacyjnego

SERWISY:


Warszawscy radni zdecydowali o kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego - poinformował w piątek stołeczny ratusz. W tym roku będzie można zgłaszać także projekty, które obejmą całe miasto, a budżet zwiększy się do 77 milionów złotych.

Na kształt tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego wpłynęły wyniki konsultacji społecznych i wymagania ustawy o samorządzie gminnym, która w 2018 roku uregulowała zasady budżetu. Według jednej z nowych regulacji, radni nowej kadencji ustalają zasady przeprowadzania budżetu partycypacyjnego. "W związku z koniecznością ukonstytuowania się nowej rady miasta szósta edycja budżetu partycypacyjnego zacznie się trochę później niż poprzednie" - wyjaśnia ratusz.

- Projekt uchwały to efekt prac radnych, urzędników, a także mieszkańców, którzy w ramach dwóch tur konsultacji społecznych zgłosili ponad 500 uwag i propozycji, jak ulepszyć budżet partycypacyjny. Tak duże zainteresowanie pokazuje, jak ważny jest to mechanizm dla warszawiaków - ocenia dyrektorka Centrum Komunikacji Społecznej Ewa Kolankiewicz.

Więcej pieniędzy, nowe kryterium

W szóstej edycji pojawią się nowości. Najważniejszą jest wzrost kwoty - w tym roku będzie to 77 mln zł, czyli o ponad 12 mln więcej niż w poprzednim. Poza tym będzie można zgłaszać nie tylko projekty dzielnicowe, ale również dotyczące całego miasta lub kilku dzielnic.

"To samo kryterium ogólnodostępności będzie obowiązywało we wszystkich dzielnicach" - dodaje rausz i wyjaśnia, że dotychczas każdy dzielnicowy zespół ds. budżetu partycypacyjnego ustalał niezależnie od innych definicję ogólnodostępności. "Projekty, które w jednej dzielnicy spełniały warunek ogólnodostępności, w innej już nie i nie mogły być realizowane. Zmiana jest odpowiedzią na uwagi mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych. Wprowadzona zmiana ujednolici zasady" - czytamy w komunikacie.

Mniejsze obszary i nowe zasady głosowania

Dzielnice mogą się podzielić na mniejsze obszary, ale bez możliwości dzielenia kwoty. "W każdym obszarze do realizacji przechodzi projekt, który uzyskał największą liczbę głosów oraz zagłosowało na niego co najmniej 50 mieszkańców. Pozostałe projekty przechodzą do realizacji, gdy otrzymają największą liczbę głosów do wyczerpania ogólnej kwoty w danej dzielnicy" - informuje komunikat.

Zmienią się także zasady głosowania. "Mieszkaniec będzie mógł głosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim" - wyjaśnia ratusz. Wcześniej mieszkańcy głosowali do puli środków przeznaczonych na obszar, czyli "do kwoty".

Zmieniła się również liczba podpisów wymaganych na liście poparcia projektu. "Projekty dzielnicowe - 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, projekty ogólnomiejskie - 40 podpisów mieszkańców Warszawy" - wylicza urząd. Kolejna zmiana dotyczy liczby głosów, które zdecydują o wyłonieniu projektów do realizacji. Ratusz wyjaśnia, że "na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym co najmniej 50".

Ostatnią ze zmian przy realizacji pomysłów warszawiaków będzie powstanie miejskiego zespołu ds. budżetu partycypacyjnego. "Wynika to z wprowadzenia możliwości zgłaszania projektów na poziomie ogólnomiejskim i zastosowania analogicznej procedury jak na poziomie dzielnicowym. Zadania będą takie same jak w zespołach dzielnicowych" - informuje ratusz.

Od 2014 roku warszawiacy mogą decydować o tym, na co zostanie wydana część pieniędzy z budżetu miasta i tym samym wpływać na realną zmianę swojego najbliższego otoczenia.

Zobacz też konferencję prasową prezydenta Rafała Trzaskowskiego, na której ogłosił zmiany w budżecie na rok 2019:

PAP/kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2019 00:16 ~Mariusz

  Dajcie je pisowi. oni będą wiedzieć na co je wydać.

 • Mosie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 22:05 ~Mosie

  marta~marta

  Marzy mnie się dostęp do urzędów dla "nieswoich " obywateli , tzn. żeby urzędy działały dla wszystkich zgodnie z kpa , kk , konstytucji i kodeksem dobrej administracji...w tej chwili to takie bezkarne widzimisię bezkarnego urzędnika....zapora dla postępu cywilizacji , niszczenie ludzkiego zdrowia i życia...

  No strach cos zalatwiac

 • Wodniczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 22:01 ~Wodniczek

  wiosło~wiosło

  Ścieżki rowerowe przerobić na tory dla kajakarzy. Uwielbiam wiosłować dlatego wszyscy też mają to lubić. Tory mają być z wodą termalną żeby nie zamarzały w zimie. Sieć kanałów głębokich na 1m szerokich na 2m ma objąć całe miasto. Zamień pedały na wiosła!

  Super
  100/100

 • FundacjaAdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 21:43 ~FundacjaAdUrbem

  ndof~ndof

  Bez głosowania tylko przez zameldowanych w Warszawie i bez możliwości oddania głosu na "nie" BP będzie - jak dotychczas - karykaturą samego siebie. Grupy interesów typu ZM czy MJN przepchną każdy swój pomysł, choćby cała Warszawa była przeciw. Czyli jak to się działo i dzieje od początku funkcjonowania BP w obecnej formie...

  Nie udało sie tego przepchnąć ale i w poprzednich edycjach udało sie kilka razy zatrzymać lew... np na Stryjeńskich czy częściowo na Mokotowie. A teraz robimy akcje skorpion sprawdź na Typowy miejski aktywista bo od ciebie też zależy czy zatrzymamy lew...

 • wiosłorillo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 21:06 ~wiosłorillo

  wiosło~wiosło

  Ścieżki rowerowe przerobić na tory dla kajakarzy. Uwielbiam wiosłować dlatego wszyscy też mają to lubić. Tory mają być z wodą termalną żeby nie zamarzały w zimie. Sieć kanałów głębokich na 1m szerokich na 2m ma objąć całe miasto. Zamień pedały na wiosła!

  Weź nie podpowiadaj, bo jakaś niemiecka firma podchwyci i Trzaskowski zacznie rozbić zamiast drugiej Holandii drugą Wenecję :)

 • avi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 21:04 ~avi  ruch_oporu_91~ruch_oporu_91

  Potrzebny jest rozwój infrastruktury rowerowej.
  ruch_oporu_91~ruch_oporu_91

  ... w miejsce chodników.
  Dość terroru pieszych i uciskania braci rowerowej!
  albert~albert

  A komu to potrzebne skoro i tak jeździcie ulicami obok ścieżek rowerowych.


  Z moich obserwacji podwarszawskich (Strzeniówka) to na 99% są starsi szurkowscy, odziani "w taki rózowy jazz", na swych drogocennych maszynach, które nie mogą sie sprostytuować jazdą droga rowerową. Jakiekolwiek uwagi o przepisach czy bezpieczeństwie powodują agresję.

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 19:08 ~Wawa

  ndof~ndof

  Bez głosowania tylko przez zameldowanych w Warszawie i bez możliwości oddania głosu na "nie" BP będzie - jak dotychczas - karykaturą samego siebie. Grupy interesów typu ZM czy MJN przepchną każdy swój pomysł, choćby cała Warszawa była przeciw. Czyli jak to się działo i dzieje od początku funkcjonowania BP w obecnej formie...


  Dokładnie. :/

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 19:08 ~Wawa

  Obserwator~Obserwator

  Szkoda, że nie wprowadzono możliwości oddawania głosów negatywnych, co pozwoliłoby na sprzeciwienie się projektom uznanym za niedobre lub wręcz szkodliwe dla ogółu mieszkańców


  Dokładnie. :/

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 19:07 ~Wawa

  kalkulator~kalkulator

  Ten "budzet partycypacyjny" to 0,405% całego budzetu miasta. Lud demokratycznie decyduje o istotnych sprawach :)


  Dokładnie. :/

 • alonso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 18:43 ~alonso

  jaś fasola~jaś fasola

  Proponuje zwęzić wszystkie ulice i dobudować bus pasy nawet tam gdzie nie jeżdżą autobusy kupcie więcej dronów i przyjedżcie z nimi na lotnisko zbadać powietrze

  Spoko. Już są drony a za chwile będą samolociki elektryczne!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »