Informacje

31.10.2011 21:41 orędzie kardynała Nycza

"Na cmentarzach szukajmy
sensu życia"

- Gdy będziemy na cmentarzach, szukajmy tam sensu naszego życia i drogi do świętości - zaapelował metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w orędziu na uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Kardynał ocenił, że kończący się 2011 rok, był rokiem wspominania wielkich świętych i błogosławionych, a także sług bożych czyli zmarłych wobec których Kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny.

Jak mówił, Polacy wspominali w tym roku błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, sługę bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, świętego Maksymiliana Marię Kolbego, który 70 lat temu został zamordowany w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

- Wspominaliśmy, i to może najbardziej intensywnie, błogosławionego Jana Pawła II, dziękując Bogu za jego osobę, pontyfikat i beatyfikację. - podkreślił kard. Nycz.

"Otworzył niebo wszystkim"

Metropolita warszawski powiedział też: - Kościołowi potrzebni są święci wyniesieni na ołtarze, tacy, którzy mają swój dzień w kalendarzu i którzy są naszymi orędownikami i wzorem do naśladowania.

Dodał jednak, że Chrystus, umierając na krzyżu, otworzył niebo wszystkim, nie tylko błogosławionym i kanonizowanym. - Wierzymy, że oni po śmierci osiągnęli oglądanie nieba i są świętymi. I to właśnie dla takich bezimiennych świętych, dla rzeszy zbawionych jest uroczystość Wszystkich Świętych - tłumaczył.

Według kardynała spotkanie ze świętymi wierni będą przeżywać w modlitwie nad grobami swoich bliskich 2 listopada, w Dzień Zaduszny. - Lubimy chodzić w tym dniu na cmentarze, stawać nad grobami i przeżywać głęboką refleksję, ponieważ cmentarz służy takiej refleksji, nastraja do modlitwy - powiedział kard. Nycz.

- Będziemy na cmentarzach i trzeba, żebyśmy szukali tam sensu naszego życia i drogi do świętości - zaapelował.

W przemówieniu metropolita warszawski nawiązał też do figury przedstawiającej Chrystusa podczas kazania na górze, która znajduje się w stołecznym kościele Wszystkich Świętych, gdzie zostało nagrane poniedziałkowe orędzie. - Świętość wymaga wysiłku i trudu. Świętość jest drogą na górę błogosławieństw, dlatego że błogosławieni to znaczą święci - podsumował metropolita warszawski.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 21:27 ~Zenek

  Wie ktoś może do której czynne są Powązki 2 listopada ? Chciałbym się tam wybrać jutro ok. 20.

 • zwykły człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 16:43 ~zwykły człowiek

  sensem życia jest po prostu samo życie to wszystko, reszta to "golenie owieczek" w końcu na ludzkiej naiwności najlepiej sie zarabia - czy ktoś widział biednego hierarchę kościelnego?
  Żyj i daj żyć innym - reszta (bogi, ojczyzny, honory) to ideologia która z jednych ludzi robi niewolników dla innych.
  Człowiek to człowiek i to wszystko (rasa, język, itp - bzdury) mamy jako ludzie takie samo prawo do życia jak wszystkie inne zwierzęta i rosliny i wtedy gdy to zrozumiemy to olejemy wszystkich polityków, nawiedzonych guru i zaczniemy szanować siebie i wszystkich swoich sąsiadów.
  to jest sens życia.

 • kiosk.waw.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 15:19 ~kiosk.waw.pl

  Jak co roku najgłośniejszym wydarzeniem dzisiejszego święta był śmigłowiec TVN-u. Latał a właściwie wisiał nad Cmentarzem Północnym co najmniej półtorej godziny. Oczywiście musiało to nastąpić w czasie największego szczytu odwiedzających groby. Brzmiało to mniej więcej jak remont u sąsiadów w wielorodzinnym domu – nie przestająca drylować wiertarka. W każdym bądź razie zamiast w skupieniu powspominać przodków, wszyscy byli skazani na ciągłe drdrdrdrdrddrrrrr. Odrobina dobrego smaku ze strony TVN na pewno by się przydała.

 • bartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 14:54 ~bartek

  Co ten klecha bredzi.. Sens zycia nalezy szukac wsrod zywych nie zmarlych!!

 • Meg.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 14:19 ~Meg.

  Święto zakłamania, przez cały rok 99% grobów przypomina obraz nędzy i rozpaczy a tylko na jeden dzien ludzie dostają amoku, biegają, kupują pierdoły, pucują w pocie czoła nagrobki by jednego no może dwa dni odziać wyszukane stroje i pokazac się na cmentarzu przed innymi "patrzcie, to ja, zobaczcie ile kasy wydałem/am na ozdobienie grobu", często nie patrzac w ogóle na grób obok popadający w ruinę, dawno zapomniany.
  Kościół jeszcze to pochwala, twierdzi że dobrze że choć jednego dnia ludzie sobie przypominają, rety co za obłuda!

 • Atanazy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 14:08 ~Atanazy

  Kardynał "mądrością" sypnął. Kto niby lubi chodzić na cmentarze? Każdy normalny człowiek woli spędzać czas tam, gdzie jest miło i sympatycznie, zamiast włóczyć się pośród krzyży, zniczy i nagrobków.
  Całe to święto wykreowane przez kościół i media służy tylko nakręcaniu biznesu kwiaciarzom i producentom zniczy. Co roku w drodze na groby bliskich giną dziesiątki osób, a setki lądują w szpitalach, gdzie czeka je leczenie i rehabilitacja. To taka ciemna strona tego święta, o której chyba też warto wspomnieć, jeśli już ktoś wmawia mi, że "lubię" odwiedzać cmentarze. Ja nie lubię i nie kryję się z tym.

 • WarszawskiKierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 13:15 ~WarszawskiKierowca

  Cmentarz rewia Mody.. tu spotkają cie przygody baba w lisie sie spociła zeby jej sąsiadka zazdrościła:)

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 11:34 ~Tomek

  engi..cośtam
  Skąd wziąłeś tę datę? Ni to data chrztu Polski, ni to czas panowania Grzegorza III...

  a tak swoją drogą, jeśli chodziło Ci o chrzest Polski ( przypominam 966 rok naszej ery ;) )to Polska przyjęła go by nie dostać łomotu od innych chrześcijańskich państw, gorliwie niosących ogień światłości ;)

 • Mruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 11:15 ~Mruk

  @engilbert A takie media, jakie były w tym czasie dostępne - AMBONA. Teraz mają tylko (niestety) większe możliwości. I pomaga im w tym nawet TVN trąbiąc bez przerwy o "długim weekendzie" czy wręcz "czterech dniach świąt" podczas gdy masa normalnych ludzi szła wczoraj (z trudem bo niewiele jeździło) po prostu do roboty. A cyrk się kręci w najlepsze, tylko że nie każdy jest klaunem by chciał brać w tym udział...

 • engilbert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2011 10:47 ~engilbert

  @ion
  święto Zmarłych zostało "wykreowane" w 996 roku.
  Jakie to media, komercja i marketing brały w tym udział
  Czekam na info - tego nie ma na Wikipedii, a rad bym czegoś się dowiedzieć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »