Informacje

02.02.2015 06:20 prace się opóźniają

Na bulwarach konieczne poprawki. Otworzą na wiosnę?

SERWISY:

W sobotę upłynął termin, w którym wykonawca zobowiązał się oddać gotowy odcinek bulwarów wiślanych między ulicą Boleść a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Nie udało się, trwają prace wykończeniowe oraz poprawki. Ale ratusz podtrzymuje, że ten fragment promenady zostanie otwarty na wiosnę.

Gołym okiem widać, że większość prac została wykonana, ale do etapu odbiorów technicznych jeszcze daleka droga.

- Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Brakuje jeszcze fug pomiędzy kamiennymi płytami, ławek czy fragmentów barierek. Prace toczą się też w pawilonie, gdzie powstanie punkt informacji turystycznej - przyznaje Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent Warszawy do spraw Wisły.

Niedokończone jest także przejście podziemne przy ulicy Grodzkiej. – Trwa tam przebudowa kanalizacji tłocznej, która uniemożliwia na razie budowę schodów łączących przejście z chodnikiem - dodaje pełnomocnik.

Przesuwany termin

Odcinek między ulicą Boleść, a mostem Śląsko-Dąbrowskim już kilkukrotnie łapał opóźnienie. Jako termin zakończenia prac urzędnicy najpierw podawali początek lipca ubiegłego roku, potem mówili o wrześniu. Obu terminów nie udało się dotrzymać m.in. przez zbyt wysoki poziom wody w Wiśle, który utrudniał pracę. W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy, że choć prace są już na ukończeniu, to oficjalnego terminu otwarcia nie ma.

W styczniu wykonawca deklarował, że do końca miesiąca odda ten odcinek bulwarów. Termin minął, a prace nadal trwają. – Widzimy, że wykonawca nie zdążył. Poprawek jest zbyt wiele - mówi Piwowarski. Skąd zatem kolejne opóźnienie? – Być może zakres robót przerósł wykonawcę? – zastanawia się pełnomocnik.

O sprawę bulwarów zapytaliśmy wykonawcę inwestycji, firmę Hydrobudowa Gdańsk. - Mamy w kontrakcie klauzulę, że nie możemy udzielać mediom żadnych informacji o stanie budowy. Odsyłamy w tej sprawie do inwestora - ucina Tomasz Rybka z Hydrobudowy.

Posypią się kary?

Na ten tydzień zaplanowano spotkanie urzędników z przedstawicielami wykonawcy. - Oczekujemy od nich podania długości opóźnienia. Będziemy naciskać na wykonawcę – informuje Piwowarski. Zwłoka w oddaniu inwestycji jest jednoznaczna z karami. – Rozliczymy się z wykonawcą dopiero po zakończeniu prac. Jednak w tym przypadku bez kar się nie obejdzie – zapowiada nasz rozmówca.

Według zapewnień urzędników, wyremontowane bulwary między mostem a ulicą Boleść mają być gotowe na wiosnę. – Chcemy je otworzyć przed startem nowego sezonu wiślanego – zapowiada pełnomocnik ds. Wisły, jednak konkretnego terminu zdradzić nie chce.

Przy Koperniku plac budowy

Drugi odcinek bulwarów, od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Centrum Nauki Kopernik, to regularny plac budowy. – Jest tam jeszcze dużo do zrobienia. Zostało sporo prac związanych z żelbetonem, które będzie można wykonać dopiero jeśli temperatura będzie wyższa – mówi Marek Piwowarski.

Na razie nie wiadomo czy 6 lutego rozpocznie się budowa przejścia podziemnego przy Bednarskiej. Te prace będą się wiązały z poważnymi utrudnieniami w postaci zwężonej Wisłostrady. – Czekamy na spotkanie z wykonawcą. Jeśli będziemy widzieć gotowość Hydrobudowy do sprawnego przeprowadzenia prac, wtedy będziemy mogli zdecydować czy ten termin jest do utrzymania – przekonuje Piwowarski.

Urzędnicy przyznają jednak, że oddanie tej części bulwarów w zakontraktowanym terminie (połowa 2015 roku) na dziś wydaje się nierealne. – Początek lipca jest w naszej ocenie nie do utrzymania. Mają na to też wpływ czynniki niezależne od wykonawcy, jak np.: wysoki poziom wody w Wiśle – przyznaje Piwowarski. Pełnomocnik nie chce się pokusić o podanie terminu oddania tego odcinka. – Będziemy to oceniać jak wykonawca odda pierwszą część bulwarów – ucina urzędnik.

Za 122 mln zł

Około dwukilometrowy odcinek bulwarów zostanie podzielony na trzy strefy: rozrywki, kultury i edukacji. Tuż przy Centrum Nauki Kopernik znajdzie się park żywej rzeki - na schodach graniczących z Wisłą będzie można usiąść wśród naturalnej roślinności, niedaleko będziemy mieli do dyspozycji plażę, na wysokości Mariensztatu powstaną pawilony, natomiast przy Podzamczu pływające przystanie. Prace pochłoną 122 mln zł. Częściowo inwestycja jest finansowana z funduszy Unii Europejskiej.

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • geod

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 10:42 ~geod

  barierki muszą być, tam jest 3 metrowa ściana oporowa a na dole dolny bulwar wyłożony kostką brukową. nikt nie dopuściłby do realizacji projektu który zagrażałby bezpieczeństwu ludzi, stąd te barierki. to, że na zdjęciu nie widać dolnego bulwaru, bo jest zalany Wisłą, nie zmienia faktu, że on tam jest i gdyby ktoś po pijaku poruszał się po krawędzi górnego bulwaru bez barierek - najprawdopodobniej by spadł...
  Ale spoko, typowa polska mentalność... nie znam się to się wypowiem...
  ludzie najmądrzejsi przed monitorem..

 • fred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 16:52 ~fred

  a tak całkiem serio to co oni tam robili przez 2 lata?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 16:51 ~wawa

  madrale z forum niech przeczytają wyzej o upadłosci wykonawcy i o zaleganiu kasy podwykonawcom. Czy ratusz i hgw za nic nie odpowiada? Przeciez firma nie upada w 1 dzień. Prokuratura i NIK do dzieła na Plac Bankowy.

 • Przemek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 16:41 ~Przemek  Kamil~Kamil

  Dlaczego Wisła została odgrodzona barierką???
  Przemek~Przemek

  Ty w ogóle byłes kiedyś na bulwarach przed remontem?
  realreal

  a ty po czym widziałeś tam barierki?

  Barierki zamontowali, aby jeden z drugim gimnazjalistą po browarze nie spadli ze sciany oporowej. Tam schodków nie ma, bo zaczynają się dalej, więc jakie to odgradzanie od wisły?

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 16:04 ~Sławek

  Zgłaszam do poprawki usunięcie tych głupich barierek oddzielających ludzi od Wisły. Kto to wymyślił i po co? Wszędzie tylko płoty! Niedługo będziemy żyli jak we własnym ZOO.

 • Progi i bariery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 14:59 ~Progi i bariery  Kamil~Kamil

  Dlaczego Wisła została odgrodzona barierką???
  Przemek~Przemek

  Ty w ogóle byłes kiedyś na bulwarach przed remontem?
  realreal

  a ty po czym widziałeś tam barierki?

  Słowo daję, nic nie biorę i nie wącham, natomiast stałem osobiście przy tych barierkach ładne kilkanaście lat temu.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 14:55 ~Tak pytam

  Grzcie2083Grzcie2083

  Czy kiedy kol wiek w tym kraju uda się COŚ wykonać bez poprawek??
  Krajowe i nie tylko przykłady:
  A 2, metro warszawskie,ulica Świętokrzyska w Warszawie , itd,itp ??

  KIEDY KOL WIEK chodziłeś do szkoły podstawowej ?

 • Lew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 14:40 ~Lew


  Lipa~Lipa

  Kolejna patologia mjejska ! Suche patyki po środku, brak ławek i mało miejsca dla pieszych...jak będzie jakaś większa impreza po drugej stronie to podepczą te suchy kije (niby drzewa) i po ogrodzie będzie ! Kaszana architektoniczna trwa w Wawie ! DNO !
  jar~jar

  obudził sie w tobie prawdziwy Polak,lew malkontentów,a to zobowiązuje!

  A co, czy to nie jest prawda ?

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 13:25 real

  jggfddss~jggfddss

  Normalnie ręce opadają jak sie czyta wasze komentarze wy widzicie tylko to co jest na wierzchu a to ze była wymiana gruntu na 4 metry w dół bo okazało sie ze bulwary stoja na starych śmietnikach to nie wiecie tam było wysypisko śmieci!!! Po za tym jest na wym wąskim odcinku dużo instalacji np. Tramwajowej i juz trzeba było zmieniać plany bo gazu nie można położyć obok kabli panowie od ptaszków tez wstrzymali prace bo jaskółki miały gniazda w morze i sie tam wylegały i musiały mieć spokój! Dużo by wymieniać problemów jakie tam były

  piłeś, wąchałeś, jarałeś ziele nie pisz

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 13:24 real


  Kamil~Kamil

  Dlaczego Wisła została odgrodzona barierką???
  Przemek~Przemek

  Ty w ogóle byłes kiedyś na bulwarach przed remontem?

  a ty po czym widziałeś tam barierki?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »