Informacje

02.03.2017 06:41 archeolodzy na II linii podziemnej kolejki

Na budowie metra szukają
śladów dawnej Warszawy

SERWISY:


Pracują na budowie metra, ale nie posuwają inwestycji naprzód. Na Targówku i Woli archeolodzy obserwują place budowy w poszukiwaniu śladów naszego dziedzictwa. Trafili już na kulę armatnią, butelki apteczne, ale też ludzkie szczątki.

- To jest zadanie bardzo wymagające. Musimy spełniać kryteria bezpieczeństwa i funkcjonowania w przestrzeni, w której nie jesteśmy najważniejsi. A naszym zadaniem jest uratowanie dziedzictwa, które mogło zostać zniszczone – tłumaczy Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Jama z ceramiką

To właśnie do budynku przy ulicy Długiej trafiają przedmioty odkryte na budowie metra. Znajdują się pod czujnym okiem konserwatorów. W dwóch pracowniach: metali i ceramiki.

- Jedno z najciekawszych znalezisk jest ze stacji C18 Trocka, gdzie odkryliśmy jamę z ceramiką, datowaną wstępnie na XVII - XVIII wiek – wyjaśnia Michał Paczkowski ze stanowiska ds. archeologicznych badań ratowniczych.

To jednak nie jedyne znaleziska z Targówka i Pragi Północ. Wśród tych metalowych jest kula armatnia do działa sześciofuntowego, najprawdopodobniej z XIX wieku. Była na budowie stacji C17 Targówek. Tak samo jak korpus pistoletu potocznie zwanego lugerem. Ostał się bez zamka i magazynku. Na miejscu archeolodzy znajdują też fundamenty piwnic, które były w tym miejscu do czasów powojennych, ale zniknęły wraz z rozbudową osiedli. Tak było na stacjach Targówek i Trocka.

- Budowa metra właściwie nie była przerywana. Była wstrzymywana na konkretnym odcinku, przy stacjach Trocka i Szwedzka. Trwało to maksymalnie dwa dni, a front robót przeniósł się w tym czasie w inne miejsce. Musieliśmy teren doczyścić, żeby przeprowadzić dokumentację fotograficzną i opisową reliktów. Po zabraniu zabytków prace mogły być kontynuowane - zaznacza Paczkowski.

Wolskie historie

Prace na Targówku rozpoczęły się mniej więcej pół roku temu, więc archeolodzy mieli już możliwość, by się wykazać. Na Woli trwają od około trzech miesięcy, ale tu też poszukiwacze dziedzictwa mają ręce pełne roboty. Wynika to z historycznych uwarunkowań. - Budowane stacje są na terenie wychodzącym poza zasięg dawnego miasta Warszawy. One weszły w skład Warszawy w pierwszej połowie XX wieku - zaznacza Wojciech Borkowski.

Dzielnica była też szczególnym świadkiem II wojny światowej. Mowa o Powstaniu Warszawskim, a przede wszystkim bestialskiej rzezi Woli. - Możemy natrafiać, i nie ukrywam, że już natrafiliśmy, na szczątki osób, które zginęły. Nie jest ich dużo, ale staramy się z pełną pieczołowitością je zabezpieczać - zapewnia zastępca dyrektora muzeum.

Nie brakuje też przedmiotów, które pokazują, jak przed laty wyglądało życie. Na budowie stacji Młynów archeolodzy znaleźli pozostałości apteki w podziemiach jednego z budynków, w tym skład butelek. - Musimy sobie zdawać sprawę, że były wielorazowego użytku. Każdy aptekarz magazynował taki zbiór, żeby móc wypełniać je lekami. W tym samym miejscu znaleźliśmy też elementy maski gazowej, pewnie z roku 1939 - wyjawia Borkowski.

Z kolei na terenie przyszłej stacji Księcia Janusza odnaleźli kilka kałamarzy. Sporo znalezisk znajdowało się również w okolicach Górczewskiej 36. – Zamek od komórki, skład z patelniami czy garnkami. Wydawałoby się, że to śmieci, ale są z konkretnego podwórka, należały do konkretnej osoby i pokazują jak się wtedy żyło – przekonuje Borkowski.

 

Robotnicy pomagają

Archeolodzy, którzy prowadzą na terenie budowy metra nadzór, są na początku przygody z tą inwestycją. Ma być gotowa w 2019 roku, a oni będą jej towarzyszyli do ostatnich chwil. Jak mówią, musza zgrać swoje działania z budowniczymi, ale mogą liczyć na ich pomoc – dokonują między innymi pomiarów geodezyjnych.

Archeolodzy zapewniają również, że nie zabraknie kolejnych znalezisk.


ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lisu110

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2017 19:42 ~Lisu110

  Do większości komentujących : czytaliście tekst ? Ludzkie szczątki zabezpieczone przez archeologów to dla was też śmieci? Na kilometr widać jacy to ,,warszawiacy" się wypowiadają...

 • bemowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2017 14:49 ~bemowiak

  Tych archelogow to powinno sie stamtad wyrzucic, to sa ludzie ktorzy zeruja na naszych podatkach, opzniaja prace znajdujac smieci !! kawalek zbitego kufla piwa czy jakies stare butelki ? powariowali ci bumelanci juz do reszty, niech jada na bazar na Koło to tego badziewia za grosze kupią calymi skrzynkami

 • metys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2017 19:33 ~metys

  Ile kosztuje szukanie tych śmieci? wykopali stare kamienie jakich pełno na Pradze, albo butelki co się wyrzucało z szafek w pracowni fizyki.

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2017 14:29 ~klm

  czytając poniższe komenty przekonuję się, że Lem miał rację - dopóki nie było internetu, nikt nie wiedział, że tylu kretynów jest...

 • smieci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2017 12:43 ~smieci

  czyli kasy nie ma poszła na premie
  a terza niby wykopaliska itp
  pewno zaraz zostana prace wstrzymane
  przeciez to smieci takie zeczy to na smietniku sie znajduje

 • gous

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2017 10:25 ~gous

  stare wysypisko smieci po nas tez to zostanie,opony,worki,stare kola,moze i jakie zwloki sie znajda.

 • rzwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2017 09:38 rzwirek

  Butelki apteczne. Czyżby Misiewicz już tam był.

 • drwal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2017 09:23 ~drwal

  A nie bylo to skladowisko smieci dawniej,dzis duzo zasypuje sie smieci ze nasi potomkowie tez Maja co szukac po piwie puszki,butelki po plynach czy inne starocie dzis wysypisko za kilkadziesat lat znalezisko.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »