Informacje

12.08.2018 11:05 zabezpieczone przez saperów

Na budowie autostrady
znaleźli 20 bomb lotniczych

SERWISY:

W miejscowości Dębe Wielkie, koło Mińska Mazowieckiego, zabezpieczono 20 sztuk bomb lotniczych z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuchy znaleziono podczas prac związanych z budową odcinka autostrady między Warszawą a Mińskiem.

Jak podaje mińska policja, waga każdego z pocisku wynosiła około 150 kilogramów. Przy okazji badana gruntu pod trasę znaleziono ich w sumie 20. Wszystkie zostały zabezpieczone przez patrol saperski z Jednostki Wojskowej w Wesołej. Niewybuchy przetransportowano na poligon, gdzie zostaną zdetonowane. Przejazd patrolu zabezpieczali policjanci z Halinowa, którzy używając sygnałów uprzywilejowania torowali drogę i ułatwili sprawne i bezpieczne przewiezienie wojennych pocisków.  
Cała akcja rozegrała się w czwartek 9 sierpnia.

Śmiertelne zagrożenie

"Policjanci apelują aby w sytuacji znalezienia podejrzanego przedmiotu, w żadnym wypadku go nie dotykać i nie przemieszczać. Należy pilnie powiadomić policję. Niepohamowana ciekawość może okazać się śmiertelnie niebezpieczna" - przestrzegają w komunikacie funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim.

Podkreślają, że ziemia często odsłania - zwłaszcza w lasach - różnego rodzaju miny, granaty, pociski i naboje artyleryjskie lub  karabinowe, czy inny zawierający resztki materiałów wybuchowych złom. Są to najczęściej pozostałości po drugiej wojnie światowej.

Zabezpieczanie ich "na własną rękę" jest postępowaniem niebezpiecznym. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w skorodowanym opakowaniu może znajdować się odporny na warunki atmosferyczne, niezależny od daty produkcji, niebezpieczny i ciągle zdatny do użytku ładunek wybuchowy. "Przemieszczanie znaleziska bywa bardzo ryzykowne, ponieważ niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do zainicjowania eksplozji" - informują policjanci.

Oznaczyć i odseparować znalezisko

W przypadku ujawnienia niewybuchu lub niewypału czy innego, wzbudzającego podejrzenia przedmiotu, należy niezwłocznie powiadomić policję. Jeżeli mamy możliwość, można w widoczny sposób oznaczyć miejsce znaleziska i odseparować je od innych osób do czasu przyjazdu patrolu policji.

kw/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • w szambie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 14:25 ~w szambie

  mily~mily

  Ciekawe kto je tam zakopal.

  Na działce moich dziadków na linii Otwockiej ok. 40 lat po wojnie znaleziono niewypały kiedy chciano wyremontować przedwojenne szambo - leżały na dnie pustego sz. To tez był sposób - kiedy było pełne wrzucono tam ruski granat moździerzowy i minę przeciwpiechotną.

 • Arnuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 08:35 ~Arnuch

  mily~mily

  Ciekawe kto je tam zakopal.


  Wygląda na mogilnik saperski. Po wojnie tak często robiono. Saperzy zbierali niewybuchy i niewypały z okolicy, po czym zakopywali głęboko gdzieś na odludziu.

 • gruss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 23:33 ~gruss

  przecież nie TYYYY

 • mily

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 13:59 ~mily

  Ciekawe kto je tam zakopal.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »