Informacje

01.06.2016 10:52 Wybiorą nowego burmistrza

Na Bemowie koalicja PiS z PO.
Razem odwołali Dąbrowskiego

SERWISY:

Na Bemowie powstała nowa koalicja Prawa i Sprawiedliwości z… Platformą Obywatelską i trójką radnych niezależnych. Partie wybrały już nowego przewodniczącego rady i rozpoczynają negocjacje w sprawie wyłonienia burmistrza. Wszystko po to, aby ostatecznie odsunąć od władzy Jarosława Dąbrowskiego.

- Nastąpił pewien historyczny zwrot – tak o porozumieniu PO i PiS mówi Marek Lipiński, obecny burmistrz dzielnicy. Oznajmia też, że jest gotowy odejść ze swojego stanowiska.  - Dla dobra Bemowa i dla dobra nowego układu, który się zawiązał złożyłem deklarację, że na najbliższej sesji złożę rezygnację z funkcji burmistrza – zapowiada.

Daleko idące ustępstwa i dość nietypowa koalicja Platformy Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością mają jeden cel – odwołanie Jarosława Dąbrowskiego z funkcji przewodniczącego rady i ustabilizowanie sytuacji w dzielnicy.

Cel: odwołać Dąbrowskiego

- Standardy prezentowane przez Dąbrowskiego były mocno nadużywane. Uniemożliwiał prace rady, rzadko zwoływał sesję i ciągle ogłaszał przerwy – mówi Michał Grodzki, miejski radny PiS związany z Bemowem. - To skłoniło nawet tak poróżnione politycznie strony, jak PiS i PO, aby usiąść do stołu i zastanowić się, co z tym razem możemy zrobić. Na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić o koalicji w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest porozumienie i duże szanse na jego kontynuację – dodaje.

Jarosław Dąbrowski został wybrany na szefa rady zaraz po wyborach samorządowych w listopadzie 2014 roku. Jego komitet o nazwie "Dla Bemowa" zdobył dziewięć mandatów – najwięcej spośród wszystkich klubów, lecz za mało aby samodzielnie rządzić (rada Bemowa liczy 25 osób). Dąbrowski stworzył więc koalicję z radnymi, którzy odeszli z PO i założyli własny klub. Większość była jednak niestabilna, oparta zaledwie na jednym głosie.

Nowy przewodniczący "gwarantuje spokój, nie kabaret"

Na skutek przetasowań w radzie (jeden z radnych komitetu Dla Bemowa przestał pełnić mandat, a jego miejsce zajęła radna PO), Dąbrowski utracił większość, lecz nie utracił funkcji przewodniczącego rady. Do ostatniego poniedziałku.

W poniedziałek na skutek porozumienia PiS, PO i trojga radnych niezależnych wybrano nowego szefa rady. Został nim Marek Cackowski z Prawa i Sprawiedliwości. - To jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców w radzie. To jest jego trzecia kadencja, wcześniej był też wiceprzewodniczącym. Jest osobą, która gwarantuje spokój, a nie teatr i kabaret – zachwala partyjnego kolegę Michał Grodzki.

Sam Dąbrowski w mediach społecznościowych oświadczył, że nie został odwołany, lecz odszedł sam. Na znak protestu.

"Dzisiaj na warszawskim Bemowie uformowała się koalicja Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej. Tymi głosami został obroniony burmistrz-komisarz urzędnik z nominacji PO. W związku z powyższym nie będę legitymizował sytuacji. Odchodzę dziś ze stanowiska Przewodniczącego Rady Dzielnicy. (…) Dziękuję klubom Dla Bemowa i Wybieram Bemowo, na których zawsze mogę liczyć. Mamy wciąż 12 radnych i będziemy tej egzotycznej koalicji patrzeć na ręce. A wybory już nie długo. Wtedy wygramy" – napisał zaraz po poniedziałkowej sesji.

- To nieprawda. Dąbrowski nie chciał odejść samodzielnie – przekonuje Grodzki.

PO-PiS wybierze burmistrza

Po wyborze nowego przewodniczącego, obie partie mają zasiąść do rozmów nad powołaniem nowego burmistrza i jego zastępców. Przypomnijmy, że obecnie Bemowem kieruje zarząd komisaryczny, powołany przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz na czele ze wspomnianym już Markiem Lipińskim. – Chcemy to zmienić – oświadcza Grodzki.

Platforma jest otwarta na negocjacje. - To wszystko, co się teraz dzieje, dzieje się dla dobra dzielnicy. Otrzymałem od pani prezydent zadanie, aby wypracować na Bemowie stabilną większość. Myślę, że to zadanie zostało spełnione – mówi Lipiński.

Nietypowa koalicja

Nie da się ukryć, że porozumienie PiS z PO nie należy do najbardziej oczywistych. Na pytanie czy waśnie dzielące obie partie na poziomie krajowych nie będą wpływały na jakość koalicji, Lipiński odpowiada krótko: - Polityczna scena krajowa jest zupełnie inna niż scena samorządowa i lokalna. Nie łączyłbym jednego z drugim.

- Dwa lata od afery bemowskiej, dwa lata nieporozumień i nerwowych działań sprawiły, że radni z Bemowa i nasze góry zrozumiały, że taka koalicja jest najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców i  należy ukrócić ten chaos, bo nie służy on naprawdę nikomu – dodaje Grodzki.

Afera bemowska

Jarosław Dąbrowski, zanim został przewodniczącym rady był wieloletnim burmistrzem Bemowa i jednym z czołowych działaczy warszawskiej PO. Przez rok sprawował też funkcję wiceprezydenta Warszawy. W atmosferze skandalu odszedł zarówno z partii, jak i z warszawskiego ratusza.

Wszystko przez tzw. "aferę bemowską",  która wybuchła w 2014 roku. Kontrola przeprowadzana przez urząd miasta wykazała szereg nieprawidłowości, które miały dziać się na Bemowie za rządów Dąbrowskiego. Wypunktowano m.in. nepotyzm, niegospodarność i korupcję. Sprawie przyglądała się prokuratura okręgowa, która jednak umorzyła śledztwo ze względu na "brak znamion czynu zabronionego".

CZYTAJ WIĘCEJ: Prokuratura umarza. Zygrzak triumfuje. "Afery bemowskiej nie było"

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • z wawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 13:27 ~z wawy

  Super, że udało im się dogadać ponad podziałami partyjnymi.
  Może w końcu będzie normalnie...

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 09:32 ~maniak

  Dąbrowski to cham i prostak,kiedyś kiedyś wrzeszczał na kogoś na ulicy rzucał się że on "jest z ratusza i mu pokaże" kiedy był jeszcze szoferakiem HGW. Mało odemnie nie zarobił wtedy w dziób bo widziałem całą awanturę i nie omieszkałem się wtrącic... :)

 • Yelonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 23:07 ~Yelonka

  Po takiej koalicji to ja na pewno nie będe głosowała na jednyvh i drugich.Trzeba mieć trochę honoru atu zabrakło.

 • ach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 18:23 ~ach


  marek_grc~marek_grc

  fajnie, może ktoś w końcu zainteresuje się mieszkańcami, ulicą MARYNIN, wrócą choinki dla mieszkańców, koncerty na lotnisku i wymiana elektrośmieci na sadzonki
  flow~flow


  Przecież to za Dąbrowskiego właśnie było. Ta nowa "koalicja" ma już pewnie "lepsze" pomysły na wydanie tych pieniędzy...


  darmowe chuinki, huraaaa, jak w filmach o cesarstwie rzymskim, gdzie gawiedzi organizowano igrzyska, przez tydzień darmowe jedzenie a potem po porwocie do domu puste garnki przez kilka lat do następnych igrzysk

 • Agrzecin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 16:03 ~Agrzecin

  Ten moment, kiedy uświadamiasz sobie, że jesteś AŻ TAK wkurzający, że PiS nawiązuje współpracę z PO, żeby cię usunąć...

  Facet dokonał niemożliwego. Brawa!

 • flow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 15:07 ~flow

  marek_grc~marek_grc

  fajnie, może ktoś w końcu zainteresuje się mieszkańcami, ulicą MARYNIN, wrócą choinki dla mieszkańców, koncerty na lotnisku i wymiana elektrośmieci na sadzonki


  Przecież to za Dąbrowskiego właśnie było. Ta nowa "koalicja" ma już pewnie "lepsze" pomysły na wydanie tych pieniędzy...

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 14:05 ~qaz

  małolat66~małolat66

  WYSTARCZY SPRAWDZIĆ FINANSE W TAKIM NP. PRUSZKOWIE:)) tajemnica poliszynela jest co tam się wyrabia.
  To jak wiesz, to napisz do prokuratury, nawet anonimowo.

  Wszyscy wszystko wiedza, a na rece siedza i lkaja jak to zle.

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 12:51 ~Tomko

  ...nic tak nie łączy "dla picu podzielonych", jak walka o wspólne koryto...

 • Inka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 12:50 ~Inka

  Wreszcie zaczyna się normalność na Bemowie, najpierw szczeniak "burmistrzek" odszedł w niebyt a teraz największy aferzysta warszawskiego samorządu.
  Bemowianie pamiętają aferę z rejestrowaniem kradzionych samochodów w bemowskim wydziale komunikacji kiedy wiemy kto był jego kierownikiem.

 • chłop z mazur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 11:56 ~chłop z mazur

  Grzesio wracaj w nasze rodzinę strony po co ci ta Warszawa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »