Informacje

15.08.2014 08:32 Marcin Jasiński szefem art.bem

Na Bemowie bez zmian? Nowy dyrektor powołany bez konkursu

SERWISY:


Po cichu i bez konkursu Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała nowego szefa Bemowskiego Centrum Kultury art.bem. To doświadczony urzędnik stołecznego Biura Kultury – Marcin Jasiński. Jego poprzednika zmiotła ze stanowiska tzw. afera bemowska.

Mogliśmy oczekiwać, że ujawnienie długiej listy nieprawidłowości, do których dochodziło w dzielnicy, będzie skutkować większą przejrzystością przy zatrudnianiu nowych osób. Jednak Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zdecydowała się na dającą gwarancję większej transparentności procedurę konkursu. Nowego dyrektora Bemowskiego Centrum Kultury powołała zwykłym zarządzeniem.

Operacja została przeprowadzona bez rozgłosu. Poza obowiązkowym ogłoszeniem w urzędowym Biuletynie Informacji Publicznej o nominacji nie poinformowano na stronach internetowych miasta, ani na portalach społecznościowych. Nazwiska szefa nie odnotowała nawet strona kierowanej przez niego placówki. Szerszej publiczności Jasiński "objawił się" dopiero wywiadem w "Gazecie Stołecznej".

"Kompetentny i doświadczony"

Agnieszka Kłąb z biura prasowego na słuszność takiego rozwiązania podaje dwa argumenty: konieczność podjęcia szybkich działań i kompetencje kandydata.

- Zależało nam, żeby szybko podjęto zdecydowana działania, żeby nowa osoba z pomysłami rozpoczęła program naprawczy. Organizacja i rozstrzygnięcie konkursu oznaczałaby dodatkowe tygodnie, może nawet miesiące zawieszenia – przekonuje Kłąb.

Ale Jasiński nie jest tymczasowym komisarzem, który ma zaprowadzić porządek i odejść. Podpisał umowę na trzy lata. Agnieszka Kłąb zapewnia, że jest to odpowiedni człowiek na tym stanowisku.

- Był pracownikiem w Burze Kultury, pełnomocnikiem pani prezydent ds. Programu Rozwoju Kultury, wcześniej pracował w Białołęckim Ośrodku Kultury. Kompetencje i doświadczenie pozwoliły z dużą dozą pewności powierzyć mu to stanowisko. Bacznie obserwujemy poczynania nowego dyrektora i wydaje się, że sprawy idą we właściwą stronę – podkreśla urzędniczka ratusza.

Przyznać trzeba, że Jasiński dał się poznać jako sprawny naczelnik wydziału ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Może właśnie dobra współpraca z NGO-sami sprawiła, że środowisko to przyjęło brak konkursu milczeniem?

"Do widzenia" na dzień dobry

W sposobie nominacji nic złego nie widzi także najbardziej zainteresowany. Nowy dyrektor art.bemu zapytany czy pominięcie procedury konkursu nie sprawiło mu dyskomfortu odpowiada krótko: - Moje uczucia nie mają znaczenia w sytuacji, w której znalazła się instytucja. Świadomy okoliczności, bez wahania zdecydowałem się objąć to stanowisko.

Swoje urzędowanie Jasiński rozpoczął od rozwiązania umowy z Robertem Niedzielą. To jeden z głównych bohaterów raportu pokontrolnego w BCK. Niedziela inkasował 3,5 tysiąca złotych miesięcznie za pracę w dzielnicowym radiu Bemowo FM, choć zakres jego obowiązków pozostał nieustalony. Wątpliwości budziły też jego kompetencje (nie pracował wcześniej w mediach) i sposób w jaki został zrekrutowany (ogłoszenie w gablocie). Jak deklaruje nowy szef BCK, na wyrzuceniu Niedzieli zmiany w radiu się nie zakończą.

- Radio Bemowo FM wkrótce zmieni swój charakter. Będzie nastawione na proces warsztatowy i edukację medialną. Już pod koniec sierpnia lub na początku września uruchomimy we współpracy z powstającym Centrum Wielokulturowym zajęcia dla imigrantów, a następnie udostępnimy im antenę. Podobne warsztaty planujemy z osobami niepełnosprawnymi, we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier, seniorami z Uniwersytetów III Wieku oraz młodzieżą. Radio jako jedyna tego typu sekcja w Warszawie zostanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek, sprawność i pochodzenie – zapowiada Marcin Jasiński.

Nowe zasady zatrudniania

Deklaruje też, że zmieni się sposób rekrutacji pracowników. - Pracujemy nad nowymi zasadami, które będą zakładały konieczność publikowania ogłoszeń m.in. na stronie internetowej instytucji i portalach społecznościowych – zapewnia.

Poprzednik Jasińskiego podał się do dymisji w kwietniu. - Nie mogę pogodzić się z faktem, aby dorobek mojej 5-letniej pracy na rzecz kultury i społeczności lokalnej był podważany przez niepotwierdzone zarzuty i insynuacje - oświadczył. Ale kontrola ratusza potwierdziła wiele nieprawidłowości w kierowanej przez niego placówce. Wątpliwości wzbudziły m.in. niejasne kryteria zatrudniania na umowy o dzieło i zlecenie (m.in. z ojcem kierowcy byłego burmistrza) oraz szybko rosnące, nieweryfikowane wydatki na radio Bemowo FM.

Piotr Bakalarski, p.bakalarski@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Uma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2014 23:50 ~Uma

  Czas wymieść tych ludzi! Niech zajmą ich miejsce nowi, tacy którzy są np. w Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej.

 • kraz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2014 10:50 ~kraz

  Zaczyna się standardzik przedwyborczy i wrzucanie swoich na nieobstawione dotąd stanowiska. Przyjdzie nowa władza, zwolni, koleś idzie do sądu i zgarnia kilkadziesiąt tysięcy. Nic się tu nie zmieniło od lat :)

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2014 00:29 ~nick

  I to jest cała Waltzowa. Wybory w listopadzie. Teraz tylko lifting i na plakaty. Miejsca pewnie już dawno wykupione. Jest ustawa o finansowaniu partii politycznych. Chcesz czy nie chcesz - płacisz.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2014 10:00 ~Piotr

  Ale jakżesz koczownik zarósł. Zresztą, to nie dziwne teraz na ulicach Warszawy 90% mijanych ludzi od miesięcy nie widziało maszynki do golenia. Duch czasu, czy tak już ma być?

 • z wolnego kraju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 19:00 ~z wolnego kraju


  hehe~hehe

  Był pracownikiem w Burze Kultury, pełnomocnikiem pani prezydent ds. Programu Rozwoju Kultury, wcześniej pracował w Białołęckim Ośrodku Kultury. Kompetencje i doświadczenie pozwoliły z dużą dozą pewności powierzyć mu to stanowisko.
  Patrz Pan, jaki fachura. A ubrać się nie potrafi. Do takiej koszuli nie nosi się krawata.
  Krawat~Krawat

  Ha, ha ! Żyjemy w wolnym kraju i on będzie nosił krawat do dowolnej koszuli, kto mu zabroni ?

  Dla mnie może nawet chodzić bez gaci. Włosów już nie ma.

 • sart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 18:13 ~sart

  Zgodnie z ustawą przed powołaniem powinna być zasięgnieta opinia związków zawodowych i stowarzyszeń. Opinii nie było więc powołanie jest nieważne.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 15:04 ~wawa

  WREDNA BEZCZELNA TA GRONKIEWICZ

 • Krawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:29 ~Krawat

  hehe~hehe

  Był pracownikiem w Burze Kultury, pełnomocnikiem pani prezydent ds. Programu Rozwoju Kultury, wcześniej pracował w Białołęckim Ośrodku Kultury. Kompetencje i doświadczenie pozwoliły z dużą dozą pewności powierzyć mu to stanowisko.
  Patrz Pan, jaki fachura. A ubrać się nie potrafi. Do takiej koszuli nie nosi się krawata.

  Ha, ha ! Żyjemy w wolnym kraju i on będzie nosił krawat do dowolnej koszuli, kto mu zabroni ?

 • Silni zwarci gotowi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:26 ~Silni…

  wawik~wawik

  Na 2 miesiace przed wyborami bufetowa zatrudnia bez konkursu swego kolesia na 3 lata a potem bedzie szczekać jak go pis odwoła ile to odprawy kosztują

  Już wolę, żeby ją ktoś wreszcie odwołał. Sprężcie się, warszawiacy !

 • Błonianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:00 ~Błonianin

  W Błoniu 3 na 9 naczelników jest pełniących obowiązki. Rekordzista ponad 7 lat

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »