Informacje

24.03.2011 18:14 "Kusy" się sypie

Na basen pieniądze się znalazły Na remont szkoły już zabrakło

SERWISY:

Toalety przerobione na magazyny, sala od fizyki przeznaczona na łucznictwo, odpadający tynk ze ścian i  brak ciepłej wody. Takie warunki mają uczniowie szkoły sportowej na Bielanach. Pieniądze na modernizację szybko się znalazły w 2009 roku, a jeszcze szybciej w ramach oszczędności zostały odebrane.

Przy ulicy Lindego, w czwartek otwarto nowoczesny basen i halę sportową. – To obiekt godny XXI wieku – cieszyły się władze dzielnicy. Jednak do śmiechu nie jest uczniom szkoły sąsiadującej ze świeżo oddaną inwestycją. Młodzi sportowcy ze szkoły sportowej im. Janusza Kusocińskiego lekcje mają w budynku, który od 48 lat nie był remontowany. Podobnie jest ze szkolnym internatem.

Zajęcia w ciemności

Czas zrobił tutaj swoje. Stare płytki PCV ułożone na podłodze, co chwila się odklejają, w salach lekcyjnych trudno znaleźć, choć skrawek ściany czy sufitu bez zacieku i zagrzybienia. Odpada też tynk, a dziury w ścianach są wielkości pięści. – Cztery toalety były w takim stanie, że przerobiliśmy je na magazyn, a sześć działających pozostawia wiele do życzenia – przyznaje Jolanta Zielińska, dyrektor Zespołu Szkół nr 50 im. Janusza Kusocińskiego.

Podobnie jest z kilkoma salami lekcyjnymi. Wchodząc do nich nie zobaczymy ławek, regałów z książkami, a jedynie stare umywalki, materace, połamane tablice czy wybrakowane krzesła. Jedna z sal do fizyki została przerobiona na salę do trenowania łucznictwa. Stoją tam prowizoryczne sztalugi z tarczami. Natomiast w niewielkiej bibliotece, na półkach stoją tylko podstawowe książki, reszta jest pochowana w kartonach.

Wiele do życzenia pozostawia też instalacja elektryczna. - Jest tak stara, że wkręcenie do lampy dobrej żarówki kończy się jej natychmiastowym przepalaniem. Musimy korzystać z żarówek słabej mocy, co sprawia, że korytarze i sale są niedoświetlone – mówi bezradnie Zielińska. Jest to uciążliwe szczególnie zimą, gdzie późną porą prowadzenie zajęć pozalekcyjnych jest praktycznie niemożliwe.

W ramach oszczędności

O pieniądze na gruntowny remont będzie trudno. Budżet dzielnicy na ten rok jest zbyt mały, a w mieście też będzie ciężko o fundusze. – Proces inwestycyjny rządzi się swoimi prawami i nie wszystko można zrobić tak od razu. Będziemy robić, co tylko się da, żeby, choć częściowo wyremontować szkołę i internat – obiecuje Marek Lipiński, wiceburmistrz Bielan.

Lipiński jest absolwentem szkoły. Ostatni raz był w niej ponad 20 lat temu. Jak powiedział od tamtej pory nic się w niej nie zmieniło. Wiceburmistrz po obejrzeniu kilku sal i korytarza miał dość i nie dowierzał, że szkoła jest w tak tragicznym stanie. – Nie chce tego już dalej oglądać. Z przykrością stwierdzam, że nic tutaj się nie zmieniło – powiedział.

Pieniądze na modernizację już raz były – 13 mln złotych. Na początku 2009 roku dzielnica ogłosiła przetarg na budowę basenu i hali sportowej oraz modernizację budynku szkoły i internatu. Po jego rozstrzygnięciu okazało się, że pieniędzy na zrealizowanie całości będzie za mało. Przetrag unieważniono i ogłoszono kolejne dwa: na budowę basenu i hali. – Inwestycję postanowiliśmy podzielić na trzy etapy. Myśleliśmy, że tak będzie taniej – wspomina Kacper Pietrusiński, wiceburmistrz Bielan.

W międzyczasie dzielnica musiała zacisnąć pasa i ramach oszczędności zrezygnować z modernizacji szkoły i internatu. Inwestycja zniknęła również z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Zostały tylko schowane w szufladzie projekty modernizacji.

Zamkną szkołę?

Stanem szkoły i internatu zainteresował się sanepid. W ubiegłym tygodniu władze Bielan dostały pismo, w którym zawarto zalecenia, żeby poprawić warunki, w jakich mieszkają uczniowie w internacie.

W przypadku szkoły jest gorzej. Sanepid wszczął już postępowanie administracyjne. Oznacza to, że za kilka tygodni placówka dostanie listę co trzeba jak najszybciej zmodernizować. Wytyczne będą zawierały również dokładny termin, w jakim wszystkie prace będą musiały być zrealizowane. Jeżeli nie będzie on dotrzymany, szkoła dostanie grzywnę, a w najgorszym wypadku może zostać częściowo lub w całości zamknięta.

Szkoła i internat zostały wybudowane w 1963 roku. Początkowo w budynkach mieściło się liceum im. Lotnictwa Polskiego. W 2009 roku decyzją rady miasta zostało przeniesione na ul. Zuga. W jego miejsce przeniesiono Zespół Szkół im. Janusza Kusocińskiego.

Bartłomiej Frymus

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 15:21 ~Wiki

  A dlaczego bielany maja najniższy budżet w Warszawie? dlaczego HGW nie lubi Bielan?

 • Bar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2011 04:40 ~Bar

  Remont to jedna sprawa, ale mozna najpierw troche posprzatac, wyrzucic stare umywalki i reszte balaganu - ile trzeba na to pieniedzy? Moze troche energii i dobrej organizacji?

 • Suwnicowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 23:57 ~Suwnicowy

  Nie trzeba było nam zabierać samolotu. Jakoś w tych samych murach Dewulot miał sukcesy, olimpijczyków, medalistów. Basen miał w najgłębszym miejscu 1,40 więc raczej nie wyczynowy, Sala gimnastyczna była tak mała, że trzeba było serwować z miejsca bez wyskoków. Wszystko było stare - ale mimo to efekty były. Zabraliście nam szkołę - to teraz bardzo wam tak dobrze.

 • człowiek z Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 17:59 ~człowiek z Bielan

  do morskiego: tak jak już inni napisali przede mną, pieniądze były na kompleks sportowy, i to powstało, a że gmina nie poszukać wcześniej (nie ważne jakie ugrupowanie) pieniędzy na remont szkoły to już inna sprawa. Obiekt sportowy należy do szkoły i wg. mnie szkoła będzie otrzymywać pieniądze za to że mieszkańcy będą korzystać z tego kompleksu, więc zaczną sami na siebie zarabiać.

 • absolwent 39 LO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 15:54 ~absolwent 39 LO

  s_m ma świętą rację, to janse było, że budynek nie był w idealnym stanie, ale był zadbany w ramach możliwości szkoły (39 LO), uczniowie się tam uczyli i panaowała super atmosfera, ktora panuje do dziś w dwlocie z tego co mi wiadomo, fakt szkoła powinna być wyremontowana ale robić sobie z sal lekcyjnych strzelnice to już lekka przesada. Jak oglądam to nie chce mi się wierzyć, że przez ostatnie 2 lata można doprowadzić do takiej dewastacji!

 • s_m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 11:35 ~s_m

  do morskiego:
  Widzisz, narzekasz na HGW. Wez tylko pod uwagę, że basen został zamknięty do remontu w roku 1997. Czyli niemalże 15 lat temu!

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 10:56 ~ja

  Basen to inwestycja komercyjna a nie prezent dla szkoły! Ludzie za korzystanie z niego będą płacić.

 • akuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 10:01 ~akuku

  nipokojący materiał - Pani Dyrektor pozwala wchodzić uczniom do pomieszczenia gdzie [rzy ścianach stoją stare umywalki...

  jeżeli instalacja jest tak stara, że psuje żarówki to nie jest to chyba efekt dwu czy trzech lat lecz conajmniej kilkunastu, i problem pojawia się dopiero gdy powstaje basen - dobrze, że władze dzielnicy nie oddały pieniędzy źle zarzadzanej szkole lecz same wybudowały basen i salę sportową, strach pomyślec co dyrekcja szkoły zrobiłąby z tymi funduszami

 • morski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 09:10 ~morski

  człowiek z Bielan: zanim coś napiszesz najpierw sprawdź. Ośrodek szkolno-wychowawczy założony tutaj w latach 60' faktycznie przez WP, już dawno przeszedł na własność najpierw powiatu, a potem "dzielnicy Bielany", czyli miasta Warszawy. Dlatego to rada miasta decydowała o przenosinach tych szkół - wojsko nie miało tutaj nic do gadania. Platforma "sprzedała", a dyrektorka z Zuga "kupiła" kota w worku - obiecano jej, że wyremontuje się szkołę, wybuduje basen i halę. Z tym, że to były plany snute od lat, i to nie PO je wymyśliła, a jedyne co potrafiła zrobić to spartaczyć sprawę poprzez udawanie, że skandalicznie niski budżet na inwestycje dla Bielan wcale nie jest taki zły - a w dobie "kryzysu" jest wręcz cudowny (mimo że inne dzielnice mają KILKA razy więcej). Dyrektor DW-Lotu po kilkunastu latach obietnic, pomimo że wcale nie uśmiechało mu się pozostawiać "tego wszystkiego" (dla niewiedzących DW-LOT w tak "wspaniałych" warunkach tez wychowywał olimpijczyków i np. świetnych siatkarzy, a tradycja współpracy z WP była podkreślana co rok - nie tylko przez stojący tam samolot) zgodził się na przenosiny - w końcu na Zuga stał wyremontowany budnek, tyle że mniejszy. Zresztą tak naprawdę nie miał nic do gadania, bo cały plan zakreslil kto inny. Tak więc czy byłaby to szkoła im. Kusocińskiego, czy stary DW-Lot to i tak basen miał tam powstać za pienaidze z miasta. Inna sprawa jest taka, że uczniowie DW-Lotu skakali by teraz z radości, bo oni wiedzieli w jakim stanie jest budynek i że obietnice to jeszcze nie działania, a uczniowie ze sportówki z czegoś "normalnego" przeniesieni zostali, łudząc się obietnicami że to tylko na chwile, do czegoś "gorszego" - teraz sie okazało że to gorsze bedzie normą jeszcze przez dlugie lata... Tylko problem inwestycji "robionych" przez PO nie dotyczy jedynie szkół - ale jak ludziom wystarczy rzucic kilka haseł typu "metro", "most półn

 • .

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 08:44 ~.

  proponuję zamknąć szkołę i w jej miejscu zrobić kościół :)
  tak typowo po polsku........hehe

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »