Informacje

14.08.2013 18:31 Przetarg rozstrzygną od nowa

MZA przegrały spór o przecinek.
Kto dostarczy autobusy?

SERWISY:

Krajowa Izba Odwoławcza nakazała Miejskim Zakładom Autobusowym ponowne rozpatrzenie ofert w przetargu na zakup 47 przegubowców. Spór toczył się o ... przecinek.

MZA, wybierając dostawcę autobusów, odrzuciła ofertę firmy Lider Trading, ponieważ ta, podając zużycie paliwa, podała wartość 51 l/100 km. W stosownym załączniku informowano, że zużycie powinno być podane z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Na nic zdały się tłumaczenia, że w przypadku oferowanych Solbusów wartość ta to 51,0 l/100km. Lider Trading odpadł z przetargu.

Odwołanie uwzględnione

Firma zaskarżyła decyzję do KIO. - Odwołanie zostało uwzględnione – informuje Małgorzata Stręciwilk, rzecznik KIO. Teraz MZA będą musiały ponownie rozpatrzyć oferty, z uwzględnieniem tej wcześniej odrzuconej. - Nakazano ponowną ocenę ofert z uwzględnieniem tej Lider Trading – dodaje rzecznik.

Izba uznała, że był wymóg formalny ujęcia zużycia paliwa z dokładnością do miejsca po przecinku. stwierdziła jednak, że w tym przypadku nie został popełniony błąd merytoryczny, tylko formalny, ponieważ  po przecinku znajduje się liczba 0. Jak zaznacza Stręciwilk, nie ma to znaczenia dla niezgodności treści.

MZA się podporządkuje

Orzeczenie nie trafiło jeszcze do MZA. Po jego dostarczeniu spółka ma 7 dni na zaskarżenie postanowienia do sądu okręgowego. Nie zamierza jednak z tego skorzystać.
– Prawdopodobnie nie będziemy się odwoływać i zastosujemy się do zaleceń KIO – mówi Wojciech Ulikowski, dyrektor Biura Zarządu i Strategii MZA. Jak dodaje, KIO ma 14 dni na dostarczenie postanowienia. Po tym terminie zbierze się komisja, która ponownie rozpatrzy oferty. Jej prace potrwają około tygodnia.

Czy zatem firma Lider Trading może już uważać się za zwycięzcę przetargu? – Trudno mi wypowiadać się za komisję – ucina rozmowę Ulikowski.

Taniej o ponad 2 mln zł

Na przełomie roku tabor Miejskich Zakładów Autobusowych zasili 47 nowych autobusów. Mają być wyposażone w klimatyzację, elektroniczny system informacji wewnętrznej i zewnętrznej, monitoring wizyjny i udogodnienia dla osób niewidomych.

W lipcu zapadła decyzja, że nowe pojazdy dostarczy firma SOLARIS Bus & Coach (oferta opiewa na ponad 64,6 mln zł). EvoBus Polska oferowała mercedesy za blisko 66,9 mln zł, a Lider Trading oferowała autobusy Solbus za ponad 62,4 mln zł. Czyli o ponad dwa mln zł mniej niż zwycięzca.

wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • woto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 19:46 ~woto

  To więcej by ans kosztowało od referendum ws. odwołania gronowoji. 2 razy an nią głosowałem ale już mam doś marnowania pieniędzy i podwyżek cen...przemalowali ostatnio stare autobusy z naszych pieniędzy i co chwila robią przetarg mimo ze autobusów już nam nie potrzeba ale solaris musi zarobić.

 • prosper5250

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 14:46 ~prosper5250

  Nie - Ikarusy nie paliły 51 litrów ropy. Paliły 30. Nowe Solbusy czy Solarisy też realnie 51 nie będą palić a znacznie więcej.
  www.omni-bus.eu

 • klolik79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 09:26 ~klolik79

  @Matematyk jeśli jest z dokładnością do 10-tych części po przecinku, to zera nie wolno pominąć! to podstawowa wiedza z pierwszego semestru studiów technicznych!

 • z pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 08:32 ~z pragi


  ulka~ulka

  za co biora kase prawnicy ratusza? HGW z własnej kieszeni powinna zapłacić za przegrane sprawy. Świadczy to o jakości ratusza. Bezprawie uprawiane na co dzień za pieniadze podatników. A parę dni temu ratusz zapewniał ze ma rację.
  PawełZOchoty~PawełZOchoty


  a co ma wspólnego MZA z panią prezydent? To nie pani prezydent podejmowała decyzję. Jeśli ktos ma być winny całemu zamieszaniu to dyrektor MZA/ZTM. Trzeba mieć na czym czapkę nosić.  Podobno idzie fala upałów - wina HGW

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 16:45 ~Janek

  Hmm tak czy siak Solaris powinien wygrać ponieważ produkują dobre wozy. Nawet pasażerowie wolą podróżować Solarisem niż Manem albo Solbusem.

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 15:54 ~pasazer

  aaaa~aaaa

  Stare Ikarusy miały chyba podobne zużycie paliwa?


  Stare Ikarusy to miały mniejsze zużycie niż nowe wozy. Ale to żadne odkrycie czy szok, wynika prosto z uwarunkowań technicznych (układu silnika w wieży, klimatyzacji itp)

 • pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 14:22 ~pawel

  Co to za chory kraj w ktorym banda urzedasow z KIO decyduje o tym czym beda jezdzic Warszawiacy a nie MZA ktore sie pozniej bedzie z tymi autobusami uzeralo przez kilka ladnych lat...

 • Mat e Mat yk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 14:19 ~Mat e Mat yk

  Jacek~Jacek

  Każdy kto miał matematykę wie, że 51 że dokładnościądo jednego miejsca pone przecinku to może być zakres od 50,6 do 51,5.  W "zaokrągleniu do jedności" 51 może oznaczać od 50,5xyz do 51,4xyz...

  Z "dokładnością do dziesiątych części" 51 oznacza tylko i wyłącznie 51,0. Zero pomijamy.

  Każdy kto twierdzi inaczej jest ignorantem.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 13:38 ~aaaa

  Stare Ikarusy miały chyba podobne zużycie paliwa?

 • jack_nn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 13:20 jack_nn

  Ustawa o zamówieniach publicznych to chory przepis. Generuje tylko korupcję i faworyzuje partaczy !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »