Informacje

03.06.2016 08:05 PLAN DLA OKOLICY POZNAŃSKIEJ

"My chcemy szkół, wy wieżowców". Awantura o plan dla Śródmieścia

SERWISY:

Na posiedzeniu miejskiej komisji ładu przestrzennego znów doszło do awantury. - Nie godzimy się na dyktaturę biznesu na naszym terenie - krzyczeli podczas obrad mieszkańcy i aktywiści, którzy sprzeciwiają się budowie wieżowców w Śródmieściu Południowym.
Komisja obradowała na temat planu zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia Południowego, w rejonie ulicy Poznańskiej. Projekt planu dopuszcza budowę pięciu wieżowców od 160 do 230 metrów. Największe kontrowersje budzi drapacz chmur planowany przez Archidiecezję Warszawską i Fundusz Inwestycyjny BBI Development. Biurowiec może mieć 180 metrów. Stanie na rogu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater (złośliwi nazywają go Nycz Tower od nazwiska arcybiskupa Kazimierza Nycza).
Burzliwa atmosfera towarzyszyła posiedzeniu już od pierwszych minut. Licznie stawili się przeciwnicy budowy wieżowców w tej okolicy. Byli m.in. działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Kolektywu Syrena, partii Razem i przedstawiciele pobliskich wspólnot mieszkaniowych.
Ich stanowisko od początku było jasne. Przekonywali, że zaproponowany projekt planu zagospodarowania jest skandaliczny. Spowoduje degradację istotnej części miasta. Zniszczy istniejący charakter zabudowy. Przyczyni się do wycięcia wspomnianych zielonych terenów i sprowadzi tu jeszcze większy ruch samochodowy.

Co z uwagami mieszkańców?

- Złożyliśmy do tego planu szereg uwag. Żadne z nich nie zostały przyjęte. To skandal i hańba – krzyczał Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena. Atmosferę dodatkowo podgrzewał fakt, że mieszkańcy chcieli zabrać swój głos jako pierwsi na co nie zgodził się prowadzący obrady komisji Michał Czaykowski (PO). - Najpierw radni, potem mieszańcy. Taki mamy tryb – stwierdził.
- My mamy mnóstwo konkretnych propozycji na ten teren. Chcemy szkół, centrów lokalnych. Wy macie jeden plan – wieżowce. Jeśli zostanie przyjęty, to będzie usankcjonowanie dyktatury biznesu – powiedziała Maria Burza, jedna z protestujących.
– Nie wszyscy mieszkańcy są architektami. Poczynili jednak ten trud, wczytali się w dokumenty i złożyli merytoryczne poprawki – podkreśliła z kolei Anna Andryszczyk. - Wiemy, że to są cenne tereny, ale ważniejsza jest jakość życia zwykłych mieszkańców w tym mieście – dodała mieszkanka.
- Najpierw ludzie, potem zyski – skandowali pozostali.
Aktywiści punktowali miasto za brak analiz dotyczących ochrony środowiska w tej okolicy. - Zaproponowany plan zakłada wycięcie drzew, niszczenia zieleni, także tej, która zawiera miejsca lęgowe. Nie może być poddany pod głosowanie – mówiła Andryszczyk.

Apelują o konsultacje

Mieszkańcy zaapelowali o dwie rzeczy. Po pierwsze – nieprzyjmowanie planu zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego. Po drugie – o rzetelne konsultacje społeczne w tej sprawie, otwarte dla wszystkich i przeprowadzane w formie warsztatowej.
Podkreślali też, że plan krytykują nie tylko społecznicy. Głośne "nie" powiedziały już władze dzielnicy Śródmieścia, Komisja Dialogu Społecznego, varsavianiści, ekolodzy i pobliskie wspólnoty mieszkańców.
Teraz czas na opinię radnych. - Brak planu zagospodarowania przestrzennego nie blokuje budowy tych wieżowców. Warszawa i tak jest pokryta planami w bardzo niewielkim stopniu. Zamiast tego wydawane są tzw. warunki zabudowy, które wydaje się po znajomości – komentował radny Piotr Guział (WWS).
- Brak planu to anarchia – dodał Paweł Terlecki z PiS. - Plan uchwalony niegodnie z wolą mieszkańców to jeszcze większa anarchia – skontrował z kolei Antoni Wiesztort.
Radna SLD Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD) złożyła wniosek, aby plan podzielić tak, aby wyłączyć niego część z najbardziej kontrowersyjnymi wieżowcami. Nie udało się, pozostali radni nie poparli tego pomysłu. Dyskusja została odłożona, ze względu na sesję rady miasta, którą była zaplanowano w tej samej sali.

Policja na komisji

Czwartkowa komisja to nie pierwsze posiedzenie w sprawie planu okolic ul. Poznańskiej. Ostatnie posiedzenie komisji w tej sprawie zakończyło się interwencją policji. Funkcjonariusze zostali wezwani przez radnych Platformy Obywatelskiej, którzy twierdzili, że przybyli na posiedzenie społecznicy utrudniają prowadzenie dyskusji.
Przewodniczący tłumaczył, że radni byli obrażani, pomawiani i czuli się zagrożeni, stąd decyzja o wezwaniu policjantów.
Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • thomas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2016 09:07 ~thomas

  Szkoły buduje sie na podstawie wyżów lub niżów demograficznych jak widać mamy niż wiec kto ma do tych szkol uczęszczać ? Wieżowce to miejsca pracy i miliony zainwestowanych pieniędzy , dzięki wieżowcom można sfinansować wasze szkoły.Centrum miasta to najdroższe działki przecież można najpierw zarobić a później wydać na szkole która pobudujemy w innym miejscu.

 • PhilipM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 01:00 ~PhilipM

  Grupka aktywistów terroryzuje resztę. To jest centrum europejskiej aglomeracji, obok Dworzec centralny, hub z lotniska i tak czy owak będzie miało określone funkcje biznesowe i nie będzie miejscem do spokojnego mieszkania. Lepiej dla wszystkich będzie pogodzić się z tym i nie zawracać kijem Wisły...

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 18:44 ~Irokez

  panstwo_marionetkowepanstwo_marionetkowe

  Kupcie sobie te zabytki i wtedy robcie co chcecie. Jakim prawem chcecie rzadzic cudza wlasnoscia??? Niech kazdy pilnuje tego co do niego nalezy!!!

  Znajdź jakąś mocną ścianę i przywal w nią z rozpędu, ok? Dla dobra ludzkości.

 • panstwo_marionetkowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 18:04 panstwo_ma…

  Kupcie sobie te zabytki i wtedy robcie co chcecie. Jakim prawem chcecie rzadzic cudza wlasnoscia??? Niech kazdy pilnuje tego co do niego nalezy!!!

 • ttomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 17:39 ttomek

  Hmmm... Jakoś sobie nie przypominam protestów i awantur związanych z budową przy placu Zamkowym. Kto trzeba wziął w łapę, teatralnie wyleciał z roboty, budynek stoi, Hanka uśmiechnięta. I wszystko git.

 • wwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 16:50 ~wwiak

  szaryczlowiek~szaryczlowiek

  Może zupełnie się nie orientuje i mam głupie pomysły ale dlaczego miasto nie może dogadać się z deweloperem, że jedno piętro takiego wieżowca będzie przeznaczone na szkołę. Korporację robią dla swoich pracowników różne rzeczy. Dlaczego nie można zbudować na jakimś piętrze małej hali sportowej, korposzczury też na pewno by korzystały.

  Po co? I tak zrobia swoje, wezma w lape i postawia drapacz chmur. Miasto jest ludzi a nie radnych. I jest dla ludzi a nie dla deweloperow. Komus sie w glowach poprzestawialo. Chca wiezowcow na na teteny poprzemyslowe albo Sluzewiec. Zostawcie ludzuom miejsce do zycia chyba ze wlasnie tego chcecie - zeby sie zarzynali w pracy zeby wszystko wydac w weekend w centrum handlowym albo zeby ludzie siedxieli przed telewizorami i ogladali Trwam lub TVN...

 • szaryczlowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 15:43 ~szaryczlowiek

  Może zupełnie się nie orientuje i mam głupie pomysły ale dlaczego miasto nie może dogadać się z deweloperem, że jedno piętro takiego wieżowca będzie przeznaczone na szkołę. Korporację robią dla swoich pracowników różne rzeczy. Dlaczego nie można zbudować na jakimś piętrze małej hali sportowej, korposzczury też na pewno by korzystały.

 • mik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 15:29 ~mik

  Może lepiej zamiast się awanturować w ratuszu, to pójdźcie do archidiecezji, i tam poproście żeby zamiast wieżowca wybudowali tam przytułek, świetlicę dla dzieci, lub jakiś dom opieki, punkt Caritasu, hahahahahahahahahaa, tylko żartowałem, przecież ich pazernością nikt nie przebije.

 • Olka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 15:22 ~Olka

  ABSOLUTNY zakaz wycinki zileni i likwidacji praków!!! to piorytet. A w miejsca gdzie są stare domy i chcą zbudować nowe to czemu nie????? OK. tylko nie tak jak na starówce że wciskaja nie z tej epoki czy jak nadbudowa europejskiego - to skandal, ale HGW i POwski konserwator nie widzi nic złego.... normalka za POwskiej kliki. KONIEC Z NISZCZENIEM ZIELENI - ODSUNĄĆ HGW od władzy bo sam beton i biznes kolesi PO zostanie

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 14:35 ~Rosomak  Rosomak~Rosomak

  To, że Śródmieście już teraz dusi się komunikacyjnie i dodatkowe kilkanaście tysięcy samochodów nie będzie miało gdzie zaparkować, to też nic. Wzrośnie zanieczyszczenie powietrza. To wszystko nie jest ważne. Ważniejsze są doraźnie interesy. Polityczne i biznesowe, jak ten biurowiec służący celom kultu religijnego(?).
  Tomek~Tomek


  ale chyba lepiej zbudowac wiezowce tam gdzie mozna spokojnie dojechac autobusem, tramwajem, metrem, skm..... transport publiczny nie jest dla ubogich, wiele ludzi którzy beda pracowac w tych biurach bedzie z niego korzystac. Centrum Warszawy w porównaniu do innych miast Europejskich jest PUSTE - nie chodzi mi o to zeby usówac parki czy place....ale sralniki pomiedzy innymi budynkami, i szczerby pomiedzy budynkami. Jak komuc brak swiatla albo chalas w centrum przeszkadza, to zawsze mozna sie na Bialoleke przeprowadzic.

  Rodowity~Rodowity

  Najwyraźniej zaszkodziło Ci powietrze w centrum ;) jesteś chyba obcokrajowcem

  Tomek jest rozumny i wykształcony inaczej. Świadczy o tym jego narracja i ortografia. Dla takich jak on wielkość miasta polega na wysokości jego budynków. Jednak takie na przykład dużo skromniejsze miasta, jak Paryż, czy Budapeszt, nie lokują wysokościowców w centrum tkanki miejskiej. Zawsze należy zachować równowagę - pojemności budynków i zdolności ich obsługi komunikacją publiczną i prywatną; możliwości przewietrzania miasta; zachowania odpowiedniej ilości zieleni itp. Gdy względy polityczne przeważają nad rzeczowymi argumentami, kończy się architektura, a zaczyna degradacja miasta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »