Informacje

18.10.2017 21:15 From Poland with Love

Muzyczna podróż z Polski
do Ameryki. Niezwykły koncert

SERWISY:

Na scenie Teatru Dramatycznego spotkali się wybitni polscy muzycy jazzowi oraz ich uznani koledzy zza oceanu. To była wyjątkowa muzyczna podróż z Polski do Ameryki.

Gala From Poland with Love odbyła się w ramach otwarcia wystawy o tym samym tytule, którą od środy możemy oglądać na Krakowskim Przedmieściu. Organizatorzy - jak tłumaczą - muzyką chcieli wyrazić to, co wyrażaliśmy w 1926 roku 111 tomami deklaracji wdzięczności dla Stanów Zjednoczonych podpisanymi przez 20 procent ludności Polski.

Jazz unosił się nad projektem

- Rok 2017 został przez Radę Miasta Warszawy uznany rokiem prezydenta Wilsona. Rok Wilsona wiąże się z całym programem rozmaitych wydarzeń odwołujących się do historii, a przede wszystkim relacji polsko-amerykańskich w okresie odradzającej się polskiej niepodległości przed stu laty. A to wsparcie amerykańskie - najpierw dyplomatyczne, później charytatywne, było potężne - przypomniał Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Dodał, że pomysł na galę rodził się w toku licznych rozmów na Krakowskim Przedmieściu. - Tam działa w tej chwili klub Akwarium, więc jazz unosił się wokół projektu. Tak zrodził się pomysł, aby tę polsko-amerykańską relację wyrazić poprzez grę wybitnych muzyków, którzy w Stanach Zjednoczonych swoje kariery rozwijali, dla których Stany i relacje z muzykami amerykańskimi są bardzo ważne, wydawało się, że jest to dobra kanwa - powiedział.

Gwiazdą wieczoru był Michał Urbaniak, który wraz ze swoimi gośćmi zaprezentował wspólne polsko-amerykańskie wątki muzyczne XX wieku, jak również to, co najlepsze w muzyce współczesnej.

- Wielki koncert jazzowy wiodących muzyków dedykowany jest w całości tej historii.  Rok Wilsona trwa, będziemy zapraszać na kolejne wydarzenia - zapowiedział Jakubowski.

Z kolei Ryszard Schnepf, historyk i dyplomata przypomniał, skąd wzięła się nazwa projektu. - Nie mieliśmy wiele wówczas, właściwie nic, Polska była zrujnowana, jedyne co mogła oferować, to miłość, uczucie, a to kojarzy się z sercem. Więc "From Poland with Love" było czymś naturalnym. Dodatkowo nawiązuje do filmu, jest nośne, wszystkim się spodobało - opowiedział.

Zapomniane karty historii

Przedsięwzięcie ma na celu pokazanie mało znanej historii stosunków polsko-amerykańskich w latach 1915-1926.

- Na samym początku 1926 roku zebrano je na trzydziestu tysiącach kart, które potem zostały zebrane w stu jedenastu tomach. Pod koniec tego roku, skądinąd bardzo burzliwego dla historii Polski, karty te były wysłane do Stanów Zjednoczonych. Tam bardzo długo leżały zapomniane i dzięki staraniom między innymi Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie zostały zdigitalizowane - opowiadała na antenie TVN 24 Joanna Łuba, współorganizatorka wystawy na Krakowskim Przedmieściu.

kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Te puzzle kogoś przerosły. "Rozebrał kostkę i nie potrafił jej ułożyć"

Te puzzle kogoś przerosły. "Rozebrał kostkę i nie potrafił jej ułożyć"

Nietypowy widok zastał jeden z naszych czytelników na ulicy Radzymińskiej. Biały pas wyznaczający miejsca parkingowe urywa się w specyficzny sposób, a fragmenty... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »