Informacje

27.01.2017 11:30 "Awangarda na ucho"

Muzyczna awangarda w NInA.
"Zrobić bity z tych rag"

SERWISY:


Koncertem perkusisty Huberta Zemlera rozpocznie się w piątek cykl koncertów pod hasłem "Awangarda na ucho" w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. W 2017 r. obchodzona jest rocznica stulecia awangardy w Polsce.

Cykl comiesięcznych koncertów w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA) prezentować będzie różnorodność stylistyczną muzyki awangardowej. Warszawska publiczność wysłucha koncertów minimalistów, konceptualistów i twórców elektroakustyki; zaprezentowany zostanie jazz i elektronika, muzyka orientalna, a także partytury graficzne.

- Plan jest taki, by każdy z tych koncertów odnosił się do jakiegoś zjawiska, jakiegoś fenomenu współczesnej polskiej awangardy - powiedział PAP Jan Błaszczak z Narodowego Instytutu Audiowizualnego, kurator cyklu. - Mam nadzieję, że te koncerty będą miały także popularyzatorski charakter. Zainteresowanie koncertami jest duże. Wszystkie one będą też rejestrowane i umieszczane na stronie ninateka.pl. Chciałbym, żeby powstało też jakieś wydawnictwo, podsumowujące cykl. To byłaby ciekawa opowieść o polskiej muzyce współczesnej - dodał.

Cykl zainauguruje występ Huberta Zemlera, który w NInA promować będzie swój nowy album "Pupation of Dissonance". Perkusista znany jest z działalności solowej, a także pracy w grupach Shy Albatross, LAM czy Slalom.

- Zaczynamy nasz cykl solowym koncertem Huberta Zemlera. Bardzo ciekawa jest tematyka jego nowej płyty. Wcześniej bardzo odgradzał się od wszelkiego konceptualizmu, a na tym albumie ruszył tropem perkusji i jej znaczenia w muzyce współczesnej. To ciekawy wątek, ponieważ rytm pełni kluczową rolę w muzyce, często nawet ważniejszą od melodii - podkreślił Błaszczak.

Jak dodał, poza materiałem autorskim ze swojej najnowszej pracy, Zemler wykona także kompozycję Steve'a Reicha oraz Gyoergy Ligetiego w swojej własnej aranżacji.

Przełamuje granice w muzyce

Kolejnym wydarzeniem cyklu "Awangarda na ucho" będzie lutowy występ Wacława Zimpla i jego projektu Saagara, tworzonego przez polskiego klarnecistę i czwórkę muzyków hinduskich młodego pokolenia. Zimpel to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych - znany z gry m.in. w grupie Hera, jak również z takimi artystami jak Hamid Drake, Ken Vandermark, Joe McPhee czy Mikołaj Trzaska - a także laureat Paszportu "Polityki" w 2016 r.

Nagrodę otrzymał za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami, łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.

- Chciałem zwrócić uwagę na to, że w XX wieku odniesień do muzyki orientalnej było wiele i Wacław podąża tym śladem. Rozmawiałem kiedyś z Wacławem, który opowiadał, jak bardzo zdziwiony był muzyką indyjską. Wydawało mu się, że dobrze ją zna, okazało się, że zna ją z przetworzeń. Miał potrzebę surowego, tradycyjnego indyjskiego grania i opanowania go. Teraz chce bardziej pokombinować - tłumaczy Błaszczak.

- Plan jest taki żeby, mówiąc ogólnikowo, zrobić bity z tych rag. Wacław pracuje nad muzyką z różnego rodzaju instrumentami elektronicznymi. Wcześniej uciekał przed tym muzycznym zapośredniczeniem w stronę surowości, a teraz sam łączy ją z elementami muzyki zachodniej - zauważył.

PAP/md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »