Informacje

09.06.2014 16:34 uda się w tym roku?

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie w dawnej kwaterze NKWD

SERWISY:


W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Nowa placówka będzie miała siedzibę w dawnej kwaterze głównej NKWD przy ul. Strzeleckiej na Pradze - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Muzeum ma powstać jeszcze w 2014 roku.

- Jeszcze w tym roku zostanie otwarty nowy obiekt muzealny w Warszawie – Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Na potrzeby nowej instytucji zostanie zaadaptowana zabytkowa kamienica tj. dawna kwatera główna NKWD przy ul. Strzeleckiej 8 na Pradze Północ - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Unijna dotacja

Decyzję w tej sprawie podjął zarząd województwa mazowieckiego. Umowę przewidującą powstanie placówki podpiszą we wtorek marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz prezes zarządu Fundacji Strzelecka 8 Wojciech Amanowicz-Bednarek. Muzeum powstanie dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Unijna dotacja wyniesie prawie 300 tys. zł.

W piwnicach budynku przy ul. Strzeleckiej w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tam Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w okresie 1945–1948 Areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Odsłonili tablicę

W kwietniu 2014 r. na budynku przy ul. Strzeleckiej 8 odsłonięto tablicę upamiętniającą tragiczne losy żołnierzy podziemia antykomunistycznego - ofiar NKWD i komunistycznych władz w Polsce po 1945 r. W uroczystości, podczas której złożono kwiaty m.in. w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, wzięli udział m.in. prezes IPN Łukasz Kamiński, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

"Pamięć potrzebuje ludzi, którzy chcą ją kultywować, potrzebuje instytucji, które będą o nią dbały, ale potrzebuje także materialnych śladów i miejsc, które będą z nią związane" - podkreślił wówczas Kamiński.

Ofiary komunistycznej bezpieki

Wśród ofiar komunistycznej bezpieki na ul. Strzeleckiej był ppłk Lucjan Szymański "Janczar". Szymański był żołnierzem wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920, podczas II wojny światowej organizował struktury wojskowe Polskiego Państwa Podziemnego na Mazowszu i Podlasiu; był też ostatnim dowódcą Podokręgu Wschodniego Obszaru Warszawskiego AK. 5 marca 1945 r. wykonano na nim wyrok śmierci, na który 21 lutego 1945 r. skazał go Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie.

O siedzibie komunistycznych władz przy ul. Strzeleckiej można przeczytać w wydanym w 2013 r. przez Instytut Pamięci Narodowej albumie "Śladami zbrodni" - pierwszej po II wojnie światowej próbie skatalogowania miejsc zbrodni komunizmu w Polsce.

W albumie znajduje się meldunek jednej z siatek wywiadowczych Delegatury Sił Zbrojnych o kryptonimie "Pralnia II", w którym czytamy: "Dom jest na zewnątrz ogrodzony drutem kolczastym (...). Wieczorem budynek oświetlają cztery silne reflektory oraz strzegą wzmocnione straże zewnętrzne. Mieszkańcy sąsiednich domów opowiadają, że z budynku władz Bezpieczeństwa dochodzą stałe jęki, a nawet podobno odgłosy salw, związanych z wykonywaniem wyroków śmierci. Jest w każdym razie faktem, że w piwnicach budynku umierają ludzie na skutek bicia, podczas badania przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa".

W zbiorach IPN zachowały się także wspomnienia jednego z więźniów aresztu Jerzego Skorupińskiego "Bema", który opowiadał o przesłuchaniach. - NKWD chciało się dowiedzieć, kim naprawdę jest pan Miński. Katowali go w nieludzki sposób, aby się przyznał do jakiej należy organizacji i po co przyjechał ze Śląska do Warszawy. Powiedziano mu, że dostanie 200 batów. Wymierzono mu karę wstępną 200 batów, miał sobie wybrać pałkę i tą pałą okładało go leżącego dwu bojców, inni stali mu na rękach i nogach. Dodatkowo nakazano mu liczyć, gdyż jak się pomyli mieli zacząć od nowa - wspominał Skorupiński.

O zbrodniach powojennego terroru komunistycznego ma też przypominać Muzeum Ofiar Komunizmu, które powstanie w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2014 19:20 ~Gaja

  Czas najwyższy!
  Czekam też na Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, niestety nie dostali dofinansowania od ministra kultury. Ale tam potrzeba więcej pieniędzy niż 300 tysięcy złotych.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 12:29 ~vtr

  Ono powinno powstać przed muzeum żydów, a nie po.

 • OBSERWATOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 10:35 ~OBSERWATOR

  Ciekawe czy wśród eksponatów tego, pożal się Boże, muzeum będą zdjęcia, listy i inne "pamiątki" dotyczące ofiar mordowanych przez tych "bohaterów" spod ciemnej gwiazdy.

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 09:13 ~Kuba

  muzeum za muzeum, ale jak tu żyć?

 • ams

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 08:12 ~ams

  Ciekawe co wcześniej otworzą:Muzeum czy Pomnik Czterech Śpiących?...

 • róbmy swoje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2014 20:53 ~róbmy swoje

  Jeśli to prawda, że będzie muzeum.... bo z tym różnie bywa, to tak się robiło przekręty po 1989 roku. Gmina oddaje budynek przy Strzeleckiej 8 firmie administrującej w imieniu pełnomocników spadkobierców prawdopodobnych właścicieli (zamotane wiem, ale dokładnie o to chodzi) Oni przez lata do dziś skutecznie w niektórych przypadkach starają się pozbyć mieszkańców. Budynek niszczeje dziś jest praktycznie ruderą choć przed przejęciem takim nie był, tętnił normalnym życiem. Gmina nie ma dla mieszkańców innych lokali mieszkalnych a teraz miasto odkupi budynek na muzeum. Wyłoży kasę na remont i zrobi muzeum? Złoty interes, a gdzie mają podziać się ludzie którzy tam mieszkają?

 • dr kop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2014 20:25 ~dr kop

  cześć i chwała bohaterom

 • ilka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2014 19:48 ~ilka

  są pilniejsze inwestycje na pradze niż to muzeum,

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2014 17:49 ~Polak

  Wieczna Chwała Bohaterom!

 • rep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2014 17:16 ~rep

  dopiero w kwietniu tego roku upamiętniono miejsce każni polskich patriotów.Brawo ,tylko pytam;co robiliście do tej pory?.Wstyd POLSKO,wielki wstyd !!!.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »