Informacje

12.05.2011 20:11 Zaskakująca propozycja

Muzeum Wojska chce wchłonąć
Muzeum Historii Polski

SERWISY:

Szef Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusz Cisek zaproponował utworzenie w Cytadeli Warszawskiej Muzeum Oręża i Dziejów Polskich, łączącego jego placówkę z Muzeum Historii Polski - informuje PAP. Zdaniem dyrektora MHP Roberta Kostro propozycja Ciska jest niepoważna. Minister kultury też jest na "nie".

Cisek zaproponował takie rozwiązanie na czwartkowej konferencji prasowej. W jego opinii, warto rozważyć pomysł, by w Cytadeli Warszawskiej znalazła lokalizację jedna placówka muzealna, łącząca Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.

Cisek: miejsce się znajdzie

Zdaniem Ciska, w Cytadeli, do której w 2015 roku zostanie przeniesione Muzeum Wojska Polskiego, znajduje się wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić tam oba muzea, pod wspólną nazwą Muzeum Oręża i Dziejów Polskich

.

Cisek przyznał, że ma świadomość, że minister kultury może jego pomysł odrzucić. Jak jednak uznał, nad takim projektem warto się zastanowić. - Taka placówka łączyłaby tradycję cywilną z bojową - powiedział Cisek. Jego zdaniem, nie można pomijać znaczenia polskiego oręża i jego wpływu na dzieje Polski.

Zdrojewski: "Pierwsze słyszę"

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, nawiązując do ostatnich doniesień medialnych o problemach związanych z lokalizacją i budżetem na realizację Muzeum Historii Polski, zwrócił uwagę, że do tej pory unikał włączania się w debatę na ten temat.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał w rozmowie z PAP, że nigdy wcześniej nie słyszał o pomyśle łączenia obu muzeów. - Pierwsze słyszę o takim projekcie, więc trudno mi się do niego odnosić, zwłaszcza że mamy zaawansowane prace nad budową Muzeum Historii Polski, po przeprowadzeniu międzynarodowego konkursu, z dobrą lokalizacją - zwrócił uwagę minister.

W jego opinii w tej chwili byłoby trudno o realizację takiego pomysłu, ponieważ padł on trzy lata za późno.

- Ta propozycja, która teraz się pojawiła, jest propozycją trochę zaskakującą. Oczywiście gdyby pojawiła się trzy lata temu, czyli wtedy, kiedy mieliśmy wpisywanie projektów kluczowych na listę Ministerstwa Kultury, to miałaby pewne znaczenie, natomiast w chwili obecnej jest po prostu za późno - powiedział.

Minister dodał, że nie chce ostatecznie kończyć dyskusji na ten temat, ale przypomniał, że o zgodę na lokalizację MHP nad Trasą Łazienkowską walczył dwa lata. Dodał, że według niego, Cytadela jest dobrą lokalizacją MWP. Podkreślił też, że MHP i MWP to placówki o różnych charakterach.

- Wydaje mi się, że Cytadela jest rzeczywiście świetnym miejscem na ulokowanie Muzeum Wojska Polskiego. Trzeba pamiętać, że jest to muzeum, które ma inną formę, jeżeli chodzi o atrakcje, które mogą się tam znajdować i ważne jest, że jeżeli chodzi o Muzeum Wojska Polskiego chcemy pokazywać historię naszego oręża. Natomiast, jeżeli chodzi o Muzeum Historii Polski, chcemy pokazać polską walkę o wolność - powiedział.

Kostro: niepoważna propozycja

W opinii szefa Muzeum Historii Polski Roberta Kostro propozycja Ciska jest niepoważna. - Aby przygotować placówkę muzealną, należy wykonać pewną pracę. Jeżeli chodzi o Muzeum Historii Polski, ta praca została już wykonana - zarówno jeżeli chodzi o kształt architektoniczny siedziby muzeum, jego lokalizację, a także o wnętrza tego muzeum - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Polski.

- Nasze muzeum jest Polsce potrzebne. Niezbędna jest placówka poświęcona cywilnej historii Polski, historii ustrojowej, społecznej. Muzeum Wojska Polskiego istnieje od dawna i nie widzę powodu, aby łączyć obie te placówki - podkreślił Kostro.

Jak zauważył, "za budową Muzeum Historii Polski stoi deklaracja trzech kolejnych gabinetów rządowych o potrzebie stworzenia takiej placówki". Pytany o to, czy wcześniej spotkał się z podobną propozycją łączenia obu placówek, Kostro odparł, że jest to dla niego nowa sprawa.

PAP/bako/roody/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbizar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 06:01 ~zbizar

  lokalizacja Muzeum Historii Polski z M Wojska Polskiego ,i w Cytadeli do nawet dobry pomysl. Wydawanie pieniedzy na M Historii Polski nad Trasa Lazienkowska i budowa zwycieskiego w konkursie koszmarnego projektu to paranoja . Na pewno komus znowy zalezy na wtykaniu nam kolejnego poronionego projektu.

 • vido

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 15:02 ~vido

  faktycznie Muzeum Historii nad trasą łazienkowską to bardzo kosztowna i zupełnie chybiona lokalizacja. Zdrojewski ma racje jezeli takie nowoczesne multimedialne muzeum ma powstać to najlepiej w jakimś atrakcyjnym turystycznie miejscu

 • waldy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 14:56 ~waldy

  Świetny pomysł! Po co nam mnożyć muzea, które pokazują w istocie to samo. Lepiej je skoncentrować tak jak zrobili to Niemcy koncentrując w Berlinie najważniejsze Muzea na Wyspie Muzeów na Sprewie, które ze soba nie konkurują tylko się wzajemnie uzupełniają

 • jerzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 14:45 ~jerzy

  Scalenie tych dwóch muzeów ma sens.Jako podatnik nie chcę finansować rozdmuchanych kosztów rozlicznych państwowych muzeów. A jeżeli, to tych które rzeczywiście konserwują i przechowują skarby narodowej kultury i historii.

 • pzdr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 08:42 ~pzdr

  Tytuł "Muzeum Wojska chce wchłonąć Muzeum Historii Polski" jest źle sformułowany, bo nie wynika z niego, które muzeum ma być wchłonięte. Musi być w formie biernej. To jest tak z "samochód wyprzedza autobus" - to który jest wyprzedzany?

 • Ambasador Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 00:00 ~Ambasador Bielan

  Historia Polski jest w dużej części uhonorowana na warszawskich Powązkach. Tuż obok może być Muzeum Historii Polski w wielkim (35 000 m2) biurowcu "Europolgazu" na rogu Maczka i Powązkowskiej. Budynek stoi jest do wzięcia praktycznie od zaraz bo właściciel właśnie zaproponował darowiznę na rzecz miasta. Projekt budynku przewidywał restauracje, kawiarnie, wielki holl i atrakcyjne przeszkolone atrium przy wejściu. Wykończenie tego nowoczesnego w kształcie budynku na potrzeby kultury narodowej kosztowałoby max. 200 milionów zł które można wziąć z 400 milionów szacowanych na bardzo skomplikowane przykrycie Trasy Łazienkowskiej i budowę muzeum w starym miejscu. W zamian za to dostaje się trzykrotnie większą powierzchnię budynku. Dla wycieczek m.in. szkolnych byłoby to naturalne powiązanie. Po obejrzeniu ekspozycji hołd przy grobach narodowych bohaterów. Wokół infrastruktura turystyczna i tereny zielone w Fortach na Bemowie oraz miejsca na autokary z całej Polski (2 ha) w przeciwieństwie do całkowitego braku miejsc wzdłuż Trasy Łazienkowskiej. Dodatkowo 400 miejsc parkingowych pod ziemią.

 • jasno-widz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 23:20 ~jasno-widz

  Dobry pomysł. Ale lepiej żeby nie była to jedna placówka muzealna ale dwie autonomiczne (zawsze to trochę więcej etatów więc i przeciwnicy łatwiej się zgodzą:) - tyle że w jednym miejscu. To przyciąga zwiedzających. Można zobaczyć jedno a jak starcza ci czasu również drugie. Jechać w inne miejsce zawsze jest trudniej.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 23:14 ~warszawiak

  O co im chodzi?! Po co były te konkursy na siedziby muzeów jak teraz chcą je zrobić w jednym budynku, może najlepiej zrobić tu muzeum narodowe i parę innych... żal.pl

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »