Informacje

06.09.2011 07:30 Z Muzeum Kolejnictwa do Muzeum Wojska Polskiego?

Muzeum w kryzysie, dyrektor szuka innej pracy

SERWISY:

Ferdynand Ruszczyc, obecny dyrektor zmagającego się z ogromnymi problemami Muzeum Kolejnictwa, ubiega się o stanowisko szefa Muzeum Wojska Polskiego - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Poza nim do kierowania placówką znalazło się ośmiu chętnych, w tym były dyrektor Łazienek.

Jeżeli Ferdynand Ruszczyc wygra konkurs na dyrektora, pozostawi Muzeum Kolejnictwa w kryzysie. PKP wypowiedziało Muzeum Kolejnictwa umowę na siedzibę przy ul. Towarowej. W sądzie toczy się postępowanie o eksmisję placówki.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Sam Ruszczyc jeszcze niedawno przekonywał, że jest bardzo zaangażowany w poszukiwanie nowej siedziby, dziś po cichu szuka innej posady. Dlaczego kapitan postanowił opuścić tonący okręt? Zainteresowany sprawy nie chciał komentować. - Nie będę się wypowiadał na ten temat do czasu rozstrzygnięcia konkursu – ucina rozmowę.

Dyrektorzy szukają pracy

Oprócz Ferdynanda Ruszczyca w konkursie bierze udział osiem innych osób, wśród nich: obecny dyrektor muzeum Wojska Polskiego Janusz Cisek, były dyrektor Łazienek Królewskich Przemysław Nowogórski, były dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego Jerzy Naziębło. Pozostali chętni do dyrektorskiej posady to Mariusz Cieśla, Dorota Koczwańska-Kalita, Agata Michałek-Budzicz, dr Tomasz Nowakowski i Bogusław Pacek.

Drugi konkurs na dyrektora

Wszyscy kandydaci zgłosili się dopiero w drugim konkursie ogłoszonym przez ministra obrony narodowej na początku lipca. W pierwszym (ogłoszonym pod koniec kwietnia) startowała tylko jedna osoba - Adam Skorut, który nie spełnił wymagań formalnych. Dlatego jego kandydaturę odrzucono.

W drugim podejściu minister obrony narodowej ogłaszający konkurs postanowił zmienić wymagania m.in. obniżył oczekiwanie wykształcenie. Za pierwszym razem, żeby ubiegać się o stanowisko dyrektora, potrzebny był tytuł doktora. Teraz wystarczy mieć dyplom magistra.

Wyniki wkrótce

Komisja konkursowa swoją pracę zakończy 8 września, wtedy też minister powoła nowego dyrektora. Konkurs został ogłoszony, ponieważ obecnemu kończy się pięcioletnia kadencja.

Bartłomiej Frymus//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • a kogo popierają

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 19:28 ~a kogo popierają

  to można sobie tu przeczytać
  http://ontiainfo.blox.pl

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2011 14:26 ~WAW

  Do archiwum!!! I po co te śmieszne złośliwości i demagogia. Czyżby autor to znajomy pani Folgi, czy zajadły wróg Ruszczyca? Szkoda ,że nie ma zdania drugiej strony. Szkoda, że nie ma słowa o dalszej karierze pani Folgi. Została dyrektorą Narodowego? Pracuje w nim dalej? Ech ludzie, ludzie...

 • KaDe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2011 12:25 ~KaDe

  Tia... szczury już opuszczają tonący okręt...

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2011 11:20 ~ciekawy

  I co słychać z konkursem ? Pacek, Cisek czy Ruszczyc ?????

 • moenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2011 21:23 ~moenek

  Po cóz te emocje, skoro w MONie od dawna wiadomo, że na stanowisko dyrektora MWP w MONie już ustawiono gen. Packa, byłego szefa żandarmerii

 • kolejarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 20:41 ~kolejarz

  Ludzie kochani i po co cala afera. Ludzie czesto zmieniaja prace... i co? i nic z tego.

 • er

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 23:52 ~er

  Każde muzeum powinno być finansowane z budżetu jako dobro narodowe a nie z biletów bo wiadomo ze to nigdy nie przetrwa to samo będzie ze stadionem narodowym.

 • archiwum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 11:32 ~archiwum

  Ruszczyc - Warto wiedzieć z kim się ma do czynienia..........
  Rozmowa z Dorotą Folgą-Januszewską, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego
  Rozmawiała: Agnieszka Kowalska2007-10-08, ostatnia aktualizacja 2007-10-08 17:42

  Agnieszka Kowalska: - Podobno już od kilku miesięcy dyrektor Ruszczyc zabiegał u ministra kultury o poparcie decyzji o usunięciu pani ze stanowiska wicedyrektora.

  Dorota Folga-Januszewska*, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego: - Nie wiem, czy zabiegał. Od dawna nie rozmawialiśmy ze sobą wprost. Wiem, że taki wniosek złożył u ministra Ujazdowskiego 29 sierpnia. Mnie o nim nie poinformował. Jako powód podał utratę zaufania. Ale wręczając mi w ostatni czwartek decyzję o odebraniu pełnomocnictw zastępcy dyrektora, nie chciał wyjaśnić dlaczego to zaufanie do mnie stracił. Mam pewność, że jego oskarżenia pod moim adresem były pomówieniami, choć słyszałam je wyłącznie od osób trzecich. Były próbą przeniesienia na mnie odpowiedzialności za własne błędy. Zresztą od dawna się tak działo, że dyrektor zwalniał po kolei ludzi rzekomo odpowiedzialnych za nadużycia wytykane przez ministerstwo. W końcu do odstrzału zostałam już tylko ja.

  Przez wiele lat stanowiliście z dyrektorem Ruszczycem zgrany zespół. Co się stało, że się tak poróżniliście?

  - To nie jest kwestia personalnych animozji: że pani X nie znosi pana Y. Poróżniło nas podejście do zarządzania muzeum. Przez wiele lat sytuacja wyglądała normalnie. Był wyraźny podział kompetencji. Każdy zajmował się tym, co do niego należało. Ale dyrektor Ruszczyc zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje, nie konsultując ich z wicedyrektorami czy kuratorami, np. tę o przyłączeniu Muzeum Policji do struktury naszego muzeum, o wyrzuceniu człowieka który stworzył system informatyczny zaraz po tym jak muzeum otrzymało w 1999 r. tytuł lidera informatyki, czy o wzięciu pieniędzy na przebudowę dziedzińca muzeum, które przepadły bo nie przeprowadzono koniecznych konsultacji architektonicznych. To były kompletnie absurdalne i niezroz

 • Jam Łasica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 22:07 ~Jam Łasica

  Ciekawe czy na nowej posadzie dalej będzie urządzać wystawy rodowodowych Yorków, turnieje w ping-ponga czy obchody hellowina. Mów mi Fredi...

 • Tomala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 10:02 ~Tomala

  @ Rotshild

  dzięki

  Z tym panem jest tak, że gdyby odniósł sukces w muzeum, a byłby politycznie nieprawomyślny to byśmy czytali, że jest podłym moherem itd. itp. - tak było np. w przypadku muzeum powstania.

  Ale skoro podają, że sukcesu nie odniósł to należy wierzyć, że to prawda... Mam nadzieję, że to nie jest tak, że np. 10 mln długu zmniejszył do 2.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »