Informacje

07.07.2018 12:32 na 1 sierpnia

Muzeum Powstania Warszawskiego szuka wolontariuszy

SERWISY:

Udzielanie informacji o pomnikach związanych z Powstaniem Warszawskim i oddanie hołdu uczestnikom zrywu w godzinę "W" - to część obowiązków wolontariuszy, których poszukuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Wezmą oni udział w akcji społecznej "Wolność Łączy".

Akcja "Wolność Łączy" będzie częścią tegorocznych obchodów 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jej ideą jest upamiętnienie 1 sierpnia godziny "W", czyli godziny 17, w której rozpoczął się stołeczny zryw oraz upowszechnianie wiedzy o znaku Polski Walczącej.

Organizujące ją Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału osoby, które ukończyły 14 lat i są dyspozycyjne 1 sierpnia w godz. 15-19. Do zadań wolontariuszy będzie należało zwrócenie uwagi na miejsca związane z Powstaniem Warszawskim i udzielanie informacji o pomniku lub tablicy, przy której dana osoba będzie pełniła służbę. Wolontariusze będą również oddawać hołd powstańcom w godzinę "W" oraz wręczać uczestnikom akcji przypinki ze znakiem Polski Walczącej.

Czas na zgłoszenia

Zainteresowani udziałem w akcji powinni wypełnić ankietę internetową dostępną na stronie muzeum  (rekrutacja.1944.pl) wybierając opcję akcja "Wolność Łączy". Rekrutacja trwa do 11 lipca. Z chętnymi przedstawiciele placówki skontaktują się mailowo po 15 lipca.

Godzina "W" była formalnym początkiem zrywu. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

>> ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁY UBIEGŁOROCZNE OBCHODY ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO<<

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 10:15 ~Maria

  A gdzie będzie śpiewanie piosenek powstańczych , które odbywały się od wielu lat na placu przed grobem nieznanego żołnierza ? Plac ten podstępem na cele militarne zabrał wojewoda Warszawie

 • Kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 14:07 ~Kierowca

  Wolontariuszy? Czyli szukaja pacanow ktorzy beda pracowali za darmo?! Przeciez na muzeum daje panstwo z naszych podatkow. Na 500+ jest, na sowite wyplaty i dodatki dla cyrkowcow z wiejskiej jest, na nowe limuzyny rzadowe jest, na namiot za banke na starowce jest, na ochrone miesiaczek i pomnika w ksztalcie schodow smolenskich jest, na limuzyne z kierowca dla macierewicza... o prezesie nie wspominajac jest... A nie ma dla ludzi uczciwie, ciezko pracujacych?! Jakis ZART!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »