Informacje

15.05.2012 08:39 radni będą głosować nowy statut MPW

Muzeum Powstania pod kontrolą Ratusza? Jest projekt uchwały

SERWISY:

Ratusz chce decydować o Muzeum Powstania Warszawskiego – donosi „Rzeczpospolita”. Na najbliższej sesji rady miasta pod głosowanie trafi projekt zmiany statutu placówki, który umożliwi zwalnianie dyrektora jednym podpisem, tak jak wszystkich podległych miastu jednostek - pisze gazeta.

Do tej pory mogła decydować o tym rada powiernicza muzeum, ale - jak pisze "Rzeczpospolita" - prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz chce ją zlikwidować.

Najpierw trzeba zmienić statut placówki i tym w czwartek mają zająć się radni. Jest już projekt uchwały w tej sprawie.

Opozycji nie podoba się, że zgodnie z nim dyrektora Jana Ołdakowskiego, byłego współpracownika Lecha Kaczyńskiego, związanego z PiS, potem z PJN, prezydent będzie mogła odwołać jednym podpisem.

Zdaniem radnych PiS i SLD placówka straci na niezależności.

"Prezydent nie ma zamiaru odwoływać"

Jarosław Jóźwiak, wicedyrektor gabinetu prezydent Warszawy przekonuje, że prezydent nie ma zamiaru zwalniać dotychczasowego dyrektora Jana Ołdakowskiego, a zmiany są podyktowane czym innym:

- Chodzi o to, by ujednolicić zarządzanie miejskimi muzeami i dostosować statut do nowych przepisów. Nowa ustawa o muzeach zabrała radom powierniczym kompetencje decydowania o finansach placówek. W związku z tym jedynym zadaniem byłoby odwoływanie dyrektora. Nie ma sensu, by tylko dlatego taką radę utrzymywać – tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jóźwiak.

Ołdakowski: "Podporządkuję się"

Opozycja nie daje się przekonać. – Nawet jeśli teraz nie ma zamiaru odwoływać dyrektora, dostanie takie narzędzie – zauważa w rozmowie z „Rz”Maciej Wąsik, szef warszawskiego PiS.

Jan Ołdakowski w rozmowie z gazetą powiedział, że podporządkuje się woli radnych.

"Projekt statutu Muzeum Powstania Warszawskiego został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa" - czytamy w projekcie uchwały.

Nowa rada muzeum

Zgodnie z informacjami "Rz", zamiast rady powierniczej przy muzeum ma powstać 15-osobowe ciało doradcze. Do niego prezydent wyznaczyła posłankę PO Ligię Krajewską, przewodniczącą Rady Warszawy Ewę Malinowską-Grupińską, szefową gabinetu prezydent Renatę Wiśniewską i wicedyrektora Jarosława Jóźwiaka. Będą też przedstawiciele innych muzeów, kombatanci czy ROPWiM.

mjc/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2012 10:45 ~maciek

  PEŁO zawłaszcza wszystko co się da - łapy PRECZ od muzeum - co HGW teraz będzie przedstawiać historię wg.PO - pani Grupińska i inni z peło to są POlitycy a nie historycy !!!!

 • kiz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 18:47 ~kiz

  szkoda ze rada powiernicza stracila na znaczeniu wg nowej ustawy, czy rzeczywiscie to bylo zbedne cialo? wydaje mi sie ze na zachodzie takie rady dzialaja i maja sie dobrze. nie wierze aby po planowalo zmienic dyrektora- jest swietny ale zeby urzednik jednym pismem mogl zwolnic dyrektora to zle - ta nowa ustawa jest zla. kto ja napisal i kiedy przyjal?

 • Partyzant z wyciętego lasu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 16:51 ~Partyzant…

  To się porobiło !
  PiS i SLD zawierają koalicję "w obronie niezależności muzeum" ! Tylko jak SLD pogodzi swą ideologię ze znajdującą sie na I piętrze antykomunistyczną ekspozycją o PKWN, Rządzie Lubelskim i pretensjami do Berlinga ?
  A tak wogóle: czy PiSiorki z Wąsikiem na czele nie zauważyły, że od czasu przejścia dyr. Ołdakowskiego do partii Prezes Jest Niepotrzebny czyli PJN ich wpływy na Muzeum SĄ ŻADNE ?

 • grazyna_s

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 16:20 ~grazyna_s

  Do tego zamykają muzeum Techniki w Warszawie! :(

 • waj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 15:48 ~waj


  waj~waj

  Straci na niezależności. To znaczy co? Wynik powstania zmienią? Ćwierć miliona zabitych dla kaprysu dowódców AK mieszkańców ożywią?
  astro~astro

  udajesz czy jesteś

  A za czyje pieniądze wybudowano to muzeum? PiS czy miasta? Nie pamiętasz jak K. chcieli zrobić z matki powstańca warszawskiego? Przecież była członkiem "Szarych Szeregów", tylko zapominali dodac że w Starachowicach.Czy każda decyzja m być od razu polityczna?

 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 15:14 ~Kazio

  Popaprańce niczemu i nikomu nie odpuszczą. A jak kto przeciwny - to WON! To się nazywa demokracja, taka białoruska, ale zawsze...

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 14:26 ~Rurex

  I bardzo dobrze, że będzie tam tak samo. Muzeum żyje z budżetu Warszawy i ma być pod Warszawę podległe.

 • M_38

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 12:34 ~M_38

  PO - wszechwładne i wszechmogące i z nikim sie nie liczące...Panie Prezydent i Marszałek - kobierty twardsze niż stal i Pan Premier z kamienna twarzą i przenikającym wzrokiem. Baaaardzo żałuję, że nie wyjechałam jak był na to czas, bardz! Teraz psychicznie przygotowuje sie, że moje dziecko aby godnie życ musi wyjechać...

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 11:52 ~astro

  waj~waj

  Straci na niezależności. To znaczy co? Wynik powstania zmienią? Ćwierć miliona zabitych dla kaprysu dowódców AK mieszkańców ożywią?

  udajesz czy jesteś?

 • MeloMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 11:49 ~MeloMan

  Oczywiście PiS będzie najwięcej krzyczał. PO oczywiście przegłosuje ustawę. Załóżmy, że następne wybory wygrywa PiS. I co zrobią? Zmienią ustawę??? Czy może wyrzucą ze stołka dyrektora z ramienia PO (jeśli się taki pojawi) i wstawią swojego???

  Poza tematem. Dopóki opozycja będzie myślała, że jej zadaniem jest krytykowanie każdego ruchu rządzących, takie praktyki będą miały miejsce. Lekko licząc, ok. rok w okolicach wyborów jest stracony, bo ekipa rządząca musi całkiem 'zamknąć temat' przed wyborami i rozpoczynać od nowa po wyborach. A prawda jest taka, że nikt nie ma racji w 100% i jedyną drogą do sukcesu jest dialog. A dyskusja jest rzeczą, która Polakom wychodzi najgorzej...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »