Informacje

13.06.2016 13:00 czekając na dotację

Muzeum nie płaci czynszu i pensji. Bez pomocy ministra może upaść

SERWISY:


Władze zagrożonego wyprowadzką z PKiN Muzeum Techniki tłumaczą skąd wziął się dług za niepłacony czynsz. - Czekamy na informację, czy dostaniemy dotację z ministerstwa szkolnictwa - tłumaczy dyrektor placówki. I dodaje, że nie wyobraża sobie likwidacji muzeum.

O kłopotach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT pisaliśmy w piątek. Zarząd Pałacu Kultury i Nauki wypowiedział umowę najmu z powodu zaległości sięgających ponad 730 tysięcy złotych. W obecnej siedzibie w PKiN Muzeum Techniki będzie mogło mieścić się do 30 września bieżącego roku.

Czekają na decyzję

Zapytaliśmy władze instytucji o całą sytuację. - Pojawiają się długi. To jest efekt tego, że nie posiadamy jeszcze dotacji na 2016 rok z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi Piotr Mady, dyrektor muzeum. - W ubiegłym roku przesunięto termin składania wniosków na grudzień i nadal nie ma decyzji, czy ją dostaniemy - dodaje.

Muzeum Techniki poprosiło o łączne dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł, dzięki czemu udałoby się spłacić dług. - Sytuacja jest bardzo trudna, bo nie wiemy, kiedy będzie decyzja o przyznaniu dotacji. Mam nadzieję, że będzie do końca września. Teraz nie płacimy czynszu i pensji. Nie da się tak funkcjonować - zaznacza Mady.

Zapytaliśmy przedstawicieli ministerstwa o to, kiedy będzie decyzja w sprawie dotacji. Czekamy na odpowiedź.

"Nie wyobrażam sobie tego"

Dyrektor podkreśla, że ewentualna likwidacja muzeum to koszty sięgające nawet 5 mln zł. W to wchodzi spłata zaległości, odprawy, ale także transport zabytkowych przedmiotów i znalezienie miejsca, gdzie można by je przechować. – Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Wierzymy w pozytywne rozwiązanie całej sytuacji – zapewnia Mady.

Władze Muzeum Techniki i Przemysłu podkreślają również, że Naczelna Organizacja Techniczna rozmawia na temat alternatywnego sposób finansowania. Wcześniej z Ministerstwem Gospodarki, teraz  z resortem rozwoju. – Chodzi o współprowadzenie i współfinansowanie muzeum. Na to potrzebny jest jednak czas – zaznacza dyrektor muzeum.

Ponad 60 lat w Pałacu

W 1875 roku powstało Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, które działało do pierwszej wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym, w 1929 roku powołano Muzeum Techniki i Przemysłu. Jednak zbiory uległy zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej. W 1952 roku, w czasie drugiego powojennego Kongresu Techników Polskich grono inżynierów wystąpiło z wnioskiem o potrzebę reaktywowania muzeum. Opiekę nad nim powierzono Naczelnej Organizacji Technicznej.

Trzy lata później muzeum otrzymało siedzibę w nowym Pałacu Kultury i Nauki. W ciągu ponad 60 lat powojennej działalności Muzeum Techniki zgromadziło cenne zbiory przede wszystkim z zakresu historii polskiej techniki: kolekcję motocykli ze słynnymi motocyklami marki "Sokół", odbiorników radiowych - głównie pochodzących z krajowej produkcji, instrumentów geodezyjnych, przyrządów techniki biurowej, kolekcję mechanizmów grających. Niektóre z tych kolekcji są największe w kraju.

W zbiorach znajdują się także obiekty o szczególnej wartości historycznej, m.in. "Machina rachunkowa" konstrukcji warszawskiego zegarmistrza Izraela Abrahama Staffela (z 1842 roku) czy pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa Kazimierza Prószyńskiego (z 1911 roku).

Czytaj też o pomyśle stworzenia muzeum gier wideo:

ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • biznesmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2016 23:51 ~biznesmen

  W innym kraju to by się nie wydarzyło. Dlaczego te zbiory nie stanowią dóbr narodowych ??? Jeden wielki skandal !!! co robią urzednicy państwowi. Gdzie jest Minister Kultury i Minister Skarbu ? Minister Finansów też tu by się przydał.
  To jest skarb narodowy.

 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2016 10:08 ~Mariusz

  Do szok. Niestety, 20 lat mialem 22 lata temu :-) Wspaniale to byly czas, mlodosc, ech. Jestem w polowie Polakiem ( mentalnie w 100 %), a w polowie Dunczykiem. Do Polski, z wyboru, wrocilem ok roku temu. Staram sie czytac i pisac po Polsku, ale wciaz jest to dla mnie trudne. Milego dnia. Pzdr

 • szok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2016 07:02 ~szok

  Mariusz~Mariusz

  Do Dawne Czasy. Nie, nie ucze :-) Mam z ta kwestia spory problem, wynikajacy z ok 20 letniego pobytu poza granicami kraju. Z tad tez brak polskich znakow na klaw :-)). Pzdr raz jeszcze


  ojej, to masz 20 lat? serio nigdy nie czytałeś nic po polsku? Z tad i prechistoria to nie jest kwestia braki polskich znaków.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2016 21:06 ~Paweł


  cmd~cmd

  Byłam tam, to najbardziej żałosne muzeum jakie zwiedzałam. W zasadzie to nie muzeum techniki, tylko muzeum PRL-u. Zanim zaczniecie się oburzać na wieść o jego likwidacji, przejdźcie się tam.
  Sławek~Sławek

  Byłem tak kilka razy. Nie zgadzam się twoimi poglądami. owszem jest tam dużo eksponatów z PRLu, bo taki mieliśmy ustrój (który również przeszedł już do historii) i nic dziwnego w tym, że wile eksponatów pochodzi z tego okresu. To jest nasza historia, czy ci się to podoba, czy nie. Historii nie da się zmienić, ale można ją fałszować, może więc to chciałbyś robić.

  Cześć,
  Chodzę do MT od 43 lat. Jestem zaskoczony, ze dopiero teraz zaczyna upadać. Upadek tego muzeum trwa od lat. Nie wiem, czy uwierzycie, ale za dawnych czasów wszystkie makiety (kopalnie, huty, walcownie a nawet symulator samolotu wojskowego w holu) były czynne. Ponownie zacząłem tam chodzić jakieś 15 lat temu (z synem)i 12 lat temu - z córką. I wtedy zauważyłem jak strasznie to muzeum jest zaniedbane. To jest faktycznie żywa skamienielina. Mówię to z ogromnym żalem, bo wychowałem się na tym muzeum i sam jestem technikiem i miłośnikiem techniki.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2016 19:15 ~warszawianka


  Kamien~Kamien

  TO jest muzeum w związku z czym są tam stare eksponaty. Byłem tam z 6 letnim synkiem i bardzo mu się podobało, z tym że jest to miejsce do oglądania a nie do zabawy. Jak ktoś chce się pobawić to zapraszam do CNK
  Polka~Polka


  Nie zgodzę się z tym. Muzeum Narodowe jest super i do tego w czwartki za darmo!

  --------------
  Cena biletu w Muzeum Narodowym 20 zł (ekspozycja czasowa + ekspozycja stała), wtorek za darmo, czynne do 18 a w czwartek do 21. Muzeum Wojska Polskiego: 15 zł, sobota za darmo, Muzeum Powstania Warszawskiego: 18 zł, niedziela za darmo, czynne do 18 a w czwartek do 20. Muzeum Chopina: 22 zł, niedziela za darmo, czynne do 20.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2016 18:58 ~Tomek


  kustosz~kustosz

  To nie jest muzeum. To relikt. Przechowalnia działaczy z poprzedniej epoki. Jak tu ktoś słusznie napisał, to muzeum PRL-u. 40 lat temu jako dziecko chodziłem tam z ojcem. Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Jakieś absurdalne makiety wielkiego pieca i kopalni. Tam się powinno wyświetlać filmy Barei i to na okrągło.
  Nick~Nick

  Podobnie jest w Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowym. Też zlikwidować?
  Straszna nuda jest w Muzeum Ewolucji.


  Zdaje się, że NOT ma wiele nieruchomości w bardzo dobrych lokalizacjach. Może ktoryś budynek sprzedać i zwrócić miastu długi za czynsz?

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2016 18:30 ~Irokez

  Przenieść poza centrum i co tam zrobić? Bidronkę walnąć? Muzeum Jana Pawła czy św. Lecha Smoleńskiego?
  Muzeum powinno zostać tam, gdzie jest. Wywalenie go na jakąś pipidówę też skończy się zgonem pacjenta.
  Tak, niech się dzieciaki bawią unikatowymi eksponatami. Na pewno wyjdzie to eksponatom na zdrowie.
  A serio: może nie należałoby radykalnie zmieniać, ale dodać np. jakieś symulatory (realistyczny parowozu, z działającymi elektronicznymi "zaworami" i szuflą z WII? Może jakiegoś pionierskiego, polskiego samolotu? Pracy w walcowni z odpowiednim pulpitem i obrazem "hali" wyświetlanym na ścianach?)? Może dać replikę ENIGMy (nawet na elektronicznych bebechach), by można było coś samodzielnie zaszyfrować/odszyfrować? Byle tylko nie wszystko opierało się n takich atrakcjach i nie było co chwila wywieszki "eksponat nieczynny", jak w CNK.
  Panie w salach mają właśnie pilnować, by się dziatwa nie dorwała do unikatowych eksponatów. Chce się ktoś pobawić, niech idzie na plac zabaw.

 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2016 18:19 ~Mariusz

  Do Dawne Czasy. Nie, nie ucze :-) Mam z ta kwestia spory problem, wynikajacy z ok 20 letniego pobytu poza granicami kraju. Z tad tez brak polskich znakow na klaw :-)). Pzdr raz jeszcze

 • Alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2016 18:00 ~Alicja

  mix~mix

  to muzeum nie jest państwowe,ceny biletów nie są niskie,ale nie pokryją czynszu. należy je przenieść gdzie indziej


  Całkowicie się zgadzam. Nie likwidować, tylko przenieść poza centrum. Ceny bardzo wysokie: 25 zł!!! Nie ma dnia za free.

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2016 17:57 ~Polka

  Kamien~Kamien

  TO jest muzeum w związku z czym są tam stare eksponaty. Byłem tam z 6 letnim synkiem i bardzo mu się podobało, z tym że jest to miejsce do oglądania a nie do zabawy. Jak ktoś chce się pobawić to zapraszam do CNK


  Nie zgodzę się z tym. Muzeum Narodowe jest super i do tego w czwartki za darmo!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »