Informacje

13.07.2011 06:13 "Musimy dokonać tu cudu"

Muzeum Narodowe
zamyka się na rok

SERWISY:

Dyrekcja Muzeum Narodowego ma dość starej, zapyziałej ekspozycji. Dlatego postanowiła przewietrzyć nieco magazyny, urządzić stałe galerie na nowo i odnowić nigdy nieremontowany gmach. Niestety, żeby to zrealizować, muzeum niemal na rok musi zamknąć się dla zwiedzających.

Nadchodzący weekend to ostatnia szansa na obejrzenie pięciu stałych galerii w obecnym kształcie. W poniedziałek ruszy odkładany od lat remont pomieszczeń i reorganizacja ekspozycji. Ambitne plany zakładają także modernizację sali kinowej, muzealnej kawiarni, rewitalizację dziedzińca głównego i otwarcie dla publiczności zamkniętego dziedzińca im. Stanisława Lorentza. Wszędzie ma być dostępny bezprzewodowy Internet.

Ryzykowna operacja

- To będzie najszybsza i najbardziej ryzykowna operacja, jaką można przeprowadzić – mówiła na konferencji prasowej Agnieszka Morawińska, od niespełna roku dyrektorka Muzeum Narodowego – Zastałam to muzeum w stanie kompletnego wyeksploatowania. Stała galeria w takiej instytucji nie powinna mieć więcej niż 15 lat. Najstarsza z naszych, galeria sztuki obcej, powstała na przełomie lat 50. i 60., najmłodsza, przygotowana zresztą przeze mnie, galeria sztuki polskiej, ma 20 lat – dodała. Nie znaczy to jednak, że ma do niej sentyment. – Szczerze mówiąc już nie mogę na nią patrzeć – przyznała dziennikarzom.

W miejscu obecnej galerii dawnego malarstwa włoskiego powstanie przestronna galeria wystaw czasowych. Cała znajdzie się na jednej kondygnacji, dlatego zwiędzający nie będą musieli krążyć między piętrami. Pomysł na nowe urządzenie jest zgodny z trendami stosowanymi w dzisiejszym muzealnictwie. – Odchodzimy od podziałów chronologicznego oraz geograficznego na sztukę polską i obcą. W zamian zaproponujemy podział tematyczny. Pokaz będzie, jak rzeka wzbogacona o różne nurty – tłumaczyła Agnieszka Morawińska. W nowych galeriach będzie mniej obiektów niż dotychczas. – Prowincjonalność tego muzeum polega m.in. na przeładowaniu. Nikt nie jest w stanie obejrzeć takiej liczby podobnych do siebie obrazów powieszonych obok siebie rzędem na ścianie – przekonywała dyrektorka placówki.

Te obiekty, na które w urządzonych na nowo galeriach nie będzie miejsca, nie trafią jednak do ciemnych magazynów. Prawdopodobnie przygarną je inne muzea i galerie jako depozyt. Trwają już rozmowy z dyrektorami zainteresowanych placówek.

Remont po 80 latach

Zmiany w Narodowym nie ograniczą się jednak do przewieszenia obrazów. Metamorfozę przejdą także wnętrza budynku, który od 1938 roku, gdy powstał, nie był wcale remontowany. - Ma poważne wady i odstępstwa od dzisiejszych standardów. To bardzo utrudnia nam współpracę zagraniczną, mamy problemy z wypożyczaniem wartościowych dzieł, ponieważ nie jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiedniej wilgotności i temperatury – tłumaczyła Morawińska. I dodała, że gmach przewidziany na 100 tysięcy obiektów, przechowuje ich dziś niemal milion, choć jego powierzchnia nie zwiększyła się nawet o centymetr. Remont ma kosztować ok. 15 mln złotych, a środki pochodzić będą z budżetu własnego muzeum oraz ministerstwa kultury.

Odnowione muzeum zostanie otwarte 20 maja 2012 roku na obchody swojego 150-lecia. Zainauguruje je jubileuszowa wystawa "Wywyższeni" poświęcona hierarchiom społecznym i ich wpływowi na sztukę europejską i azjatycką.

Oddziały zastąpią centralę

Do tego czasu funkcje muzeum przejmą dwa jego oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

- Ogromna odpowiedzialność spada na nasze barki. Musimy godnie reprezentować centralę i przynajmniej częściowo przejąć jej rolę – mówiła kuratorka z Muzeum Plakatu, w którym od 7 lipca można oglądać wystawę "15. Salon Plakatu Polskiego".

Natomiast 18 lipca w Królikarni wystartuje wystawa "Damy z Pieskiem i Małpką". Znajdą się na niej pokazane w nowoczesny sposób obiekty z XVIII wieku. – Dopuściłam się wielu grzechów muzealnych, dopuściłam prace uznawane za złe i w złym stanie konserwatorskim. Jestem wdzięczna władzom Muzeum Narodowego za poparcie dla swoich wywrotowych pomysłów – mówiła nowa szefowa Królikarni Agnieszka Tarasiuk. Poza sztuką w pięknie położonym gmachu znajdą się księgarnia i kawiarnia. Będzie można wypożyczyć leżak, koszyk i koc na piknik. - Chciałabym, żeby Królikarnia była miejscem, gdzie spędza się czas – podsumowała Tarasiuk.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • STOPfrustratom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 12:31 ~STOPfrustratom

  To wspaniala wiadomosc. Wszystkie muzea w Warszawie powinny spojrzec na swietnie prowadzone Muzeum Powstania i wprowadzic u siebie odpowiedni zmiany. Wtedy pewnie i frekwencja bylaby lepsza. Brakuje w Warszawie systemu informowania o muzeach istniejacych. Dlaczego tak malo osob wie gdzie na przyklad znajduje sie Muzeum Marii Curie - Skłodowskiej?!
  Biuro Promocji powinno sie tym zainteresowac i jakis projekt aktywowac.

 • A

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 17:23 ~A

  @gagu:
  dlatego na wakacje, bo wtedy jest najmniej ludzi w Warszawie. Wszystkie teatry i muzea świecą pustkami, więc część z nich się zamyka na ten czas. Poza tym do MN przychodzą głównie wycieczki szkolne niestety, a jak wszyscy wiemy szkoły w wakacje nie ma.

 • Krzysiek Supera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 14:41 ~Krzysiek Supera

  Szkoda, że nie będzie otwartej przynajmniej małej wystawy z największymi
  hitami muzeum (Chełmoński, Gierymski, Wyspiański, Canaletto).

  Amsterdamskie (ogromne) Rijksmuseum kończy właśnie wieloletni remont, ale
  mała (jak na Rijksmuseum) wystawa była dostępna (16 sal) i turyści tak czy inaczej stali w kolejkach i zasilali kasę muzeum.

  Może warto rozważyć taką opcję?

 • CFO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 11:47 ~CFO

  dlaczego nie można na raty? Jakie sa koszty vs przychody.

 • Szary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 08:14 ~Szary

  Osobiście BARDZO cieszy mnie ta decyzja. Brawo za odwagę! Nareszcie jakiś powiew świeżości w Muzeum Narodowym :)

  Ludzie z komentarzy, tak się krzywicie, a pewnie i tak do MN przychodzicie raz na rok. Czyli w sam raz, niczego nie stracicie.

 • gagu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2011 15:14 ~gagu

  czemu akurat na wakacje czy od września nie można rozpocząć tych renowacji a u nas jak zwykle sezon ogórkowy przecież musi być teatry zamknięte muzea też i co po nowemu ciągle stara epoka jednak. Ach ten PRL . Ludzie myślcie.

 • archeolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2011 14:55 ~archeolog

  Niech wyeksponują też więcej ciekawych obiektów z wykopalisk K.Michałowskiego!To co leży w magazynach,opiewają już legendy...Podobno zalega tam Arka Przymierza.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2011 14:04 ~gość

  Tylko niech nie wymieniaja tych skrzypiących klepek na podłodze w Polskiej eskpedycji, ekspozycji, bo robia klimacik.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2011 13:18 ~warszawiak

  Oby remont ruszył jak najszybciej!!! To muzeum powinno być nowoczesne, MN powinno wyglądać jak British Museum, a wciąż jest to zapyziała instytucja, podobnie jak muzeum techniki w PKiN. Remont jest bardzo potrzebny!!!

 • as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2011 13:15 ~as

  To dobrze bo było tam strasznie nudno. A przecież można inaczej przykładem tu może być muzeum powstania warszawskiego czy CNK. Ciekawe co dla nas przygotują :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »