Informacje

17.09.2014 10:06 Zapomniane kolekcje ujrzą światło dzienne?

Muzeum Narodowe za ciasne.
Minister chce rozbudowy

SERWISY:


Muzeum Narodowe w Warszawie powinno być placówką na miarę XXI w., dlatego koniecznie trzeba rozbudować jego gmach, bo jest zbyt ciasny. Nie pokazuje osiągnięć XX-wiecznego polskiego designu i dużej części malarstwa - powiedziała minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska.

- Potrzeba tej rozbudowy to temat, który nie pojawiał się do tej pory w mediach. A przecież Muzeum Narodowe w Warszawie to placówka o najbogatszej kolekcji jeżeli chodzi o liczbę wpisów inwentaryzacyjnych, a dysponuje nieproporcjonalnie niewielką powierzchnią wystawienniczą w stosunku do faktycznych potrzeb - oceniła w rozmowie z PAP Omilanowska.

Dobudują od Książęcej?

Według niej rozbudowa może być prowadzona na terenie usytuowanym między gmachem muzeum a ścieżką równoległą do ul. Książęcej.

- To jest własność Muzeum Narodowego, zakupiona przed wojną właśnie po to, aby tę instytucję rozbudować - dodała.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.plOmilanowska przypomniała, że architekt Muzeum Narodowego Tadeusz Tołwiński zaprojektował drugi budynek na tyłach gmachu głównego, ale na jego wybudowanie nigdy nie starczyło pieniędzy.

- To jest idealne miejsce, żeby powstał tam kolejny budynek, o trochę innych parametrach wnętrz. Przeznaczony byłby w pewnym stopniu na pracownie naukowe, magazyny i pracownie konserwatorskie, co uwolniłoby powierzchnie wystawiennicze w starym gmachu. To pozwoliłoby na wyeksponowanie kolekcji muzealnych, bo część z nich jest pokazywana w bardzo skromnym zakresie, a część nie jest pokazywana w ogóle - tłumaczyła minister.

Zalegają w magazynach. Design, malarstwo nowoczesne...

Przez to, jak mówiła, zwiedzający nie oglądają znacznej części malarstwa nowożytnego i nowoczesnego.

- To, co widzimy na wystawie to ułamek. Nie mamy możliwości zobaczenia dobrej wystawy rzemiosła artystycznego. Woła o pomstę do nieba, że nie pokazujemy ludziom osiągnięć XX-wiecznego polskiego designu, którego kompletną kolekcję mamy w muzealnych magazynach - mówiła minister.

Jej zdaniem polską szkołę designu trzeba pokazywać, zwłaszcza dziś, kiedy Polacy są doceniani na świecie jako projektanci.

- Mamy świetne pracownie kształcenia designerskiego w akademiach sztuk pięknych i bardzo dobrych polskich designerów, którzy zaczynają odgrywać znaczącą rolę na światowym rynku, na targach i międzynarodowych wystawach. Oni przecież z czegoś wyrośli - z wielkiej tradycji przedwojennego i powojennego polskiego rzemiosła. Nie ma w Polsce miejsca, w którym moglibyśmy pokazać gdzie są tego korzenie. Dlatego widzę konieczność rozbudowania tego gmachu - tłumaczyła.

>>> Zobacz też: nowa wystawa w Narodowym <<<

Problem powinien jej zdaniem zostać rozwiązany do 2020 r.

- Muzeum Narodowe jest wizytówką kulturalną nie tylko dla mieszkańców Warszawy, nie tylko wszystkich Polaków, ale także – dla wszystkich to miasto zwiedzających. I mam na myśli nie tylko turystów, ale fakt, że stolica zawsze jest numerem jeden na liście osób planujących wizyty biznesowe, czy polityczne. W związku z tym to muzeum musi być placówką na miarę XXI wieku, a na razie jest na miarę pierwszej połowy wieku XX - oceniła Omilanowska.

Nie będzie muzeum historii nad Trasą Łazienkowską?

Ostatnio minister ogłosiła inną elektryzującą warszawiaków informację. Dotyczy ona planowanego Muzeum Historii Polski. Jej zdaniem budowanie gmachu nad Trasą Łazienkowską, jak zakładał projekt architektoniczny, będzie zbyt kosztowne.

- Myślimy o umieszczeniu Muzeum Historii Polski w innej niż wcześniej planowano siedzibie - powiedziała Omilanowska.

PiS domaga się wyjaśnień w tej sprawie. Czytaj więcej.

Projekt ekspozycji MHP:

 

Agata Zbieg (PAP) //ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 09:40 ~pro

  logik~logik

  Wy się pianiści i inni ludzie "kultury" przez duże Q za robotę weźcie. Kolejne grupy, które zamierzają żyć na garnuszku innych podatników. A wydzierżaw jeden z drugim teatr, operę czy inne miejsce i zarabiaj KULTURĄ na własne utrzymanie. Zobaczysz ilu ludzi tam przyjdzie. Społeczeństwo zajęte jest pracą na podobnych darmozjadów i brakuje czasu na "kulturę"...  Może Tobie brakuje czasu na kulturę (w końcu statystyczny Polak czyta jedną książkę rocznie) ale uwierz mi, że wiele osób lubi taką formę rozrywki. Znam lekarzy, którzy znajdą czas na pójście do opery, znam informatyków, którzy lubią przejść się do muzeum. Doba u każdego trwa tyle samo, ale to już Twoja sprawa jak ją spożytkujesz.

  A rozbudowa MN bardzo by się przydała, w porównaniu z innymi zagranicznymi placówkami wypada na prawdę blado.

 • Dawid Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 20:02 ~Dawid Warszawski

  "...Muzeum Historii Polski...będzie zbyt kosztowne..." Świetnie, że wystarczyło pieniędzy na bardziej przecież w Polsce potrzebne Muzeum Historii Żydów Polskich.

 • mgt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 17:51 ~mgt

  a może najpierw wyprowadzić muzeum WP do nowego gmachu w cytadeli...?

 • SM wiecznie żywy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 14:38 ~SM wiecznie żywy

  logik~logik

  Wy się pianiści i inni ludzie "kultury" przez duże Q za robotę weźcie. Kolejne grupy, które zamierzają żyć na garnuszku innych podatników. A wydzierżaw jeden z drugim teatr, operę czy inne miejsce i zarabiaj KULTURĄ na własne utrzymanie. Zobaczysz ilu ludzi tam przyjdzie. Społeczeństwo zajęte jest pracą na podobnych darmozjadów i brakuje czasu na "kulturę"...

  "Pisarze do piór, studenci do nauki, pasta do zębów!" /Sławomir Mrożek/

 • wojsko do Cytadeli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 14:22 ~wojsko do Cytadeli

  Jeszcze raz: przenieść Muzeum Wojska Polskiego do Cytadeli. Plany przeniesioenia są od 30 lat i na planach się kończy. Będzie miejsce dla MN.

 • wek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 13:52 ~wek

  Jasne. 1% pianiście to mało. Może wędkarstwo czy jazdę na rowerze też dotujmy ? Tu dopiero mamy miliony amatorów.

 • logik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 13:50 ~logik

  Wy się pianiści i inni ludzie "kultury" przez duże Q za robotę weźcie. Kolejne grupy, które zamierzają żyć na garnuszku innych podatników. A wydzierżaw jeden z drugim teatr, operę czy inne miejsce i zarabiaj KULTURĄ na własne utrzymanie. Zobaczysz ilu ludzi tam przyjdzie. Społeczeństwo zajęte jest pracą na podobnych darmozjadów i brakuje czasu na "kulturę"...

 • Cytadela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 12:51 ~Cytadela  klejma~klejma

  Przeniesc Muzeum Wojska Polskiego do Cytadeli. To tansze rozwizanie i sprawiedliwe, bo to muzeum prawem kaduka zajmuje czesc budynku Muzeum Narodowego.
  Wojacy~Wojacy

  No właśnie. Dlaczego wojskowi od lat zajmują prawie połowę gmachu Muzeum Narodowego ? Przecież miało to być rozwiązanie tymczasowe, a ta tymczasowość trwa już kilkadziesiąt lat ? Cytadela jest wprost stworzona do ekspozycji obiektów wojskowych.
  pozdrawiam~pozdrawiam

  mi się wydawało że już 2 lata temu mieli się przenieść, trąbili o tym we wszystkich mediach swego czasu...


  Widocznie panowie wojownicy tylko tak żartowali, a dowcip wojskowy wiadomo, ciężki jest.

 • dopytliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 12:30 ~dopytliwy

  A po co do budowa czy rozbudowa?przecież muzeum wojska polskiego ma być przeniesione na cytadele i zwolni budynek tworzący z muzeum narodowym jeden kompleks,czyżby jakiś geszefciarz miał już zgode by tam biedronke otworzyć?

 • jezykhandlu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 12:12 ~jezykhandlu

  A może znaleźć inną lokalizację i stworzyć filię MN prezentującą na przykład malarstwo XX wieku lub design. Przy wyborze warto przyjrzeć się Pradze, dużo tu starych kamienic, które mogłyby ożywić Pragę jako centrum muzealno-kulturalne. Praski brzeg byłby doceniony, a i zbiory można by prezentować publiczności. Stare kamienice odremontowane przyciągałyby publiczność i byłyby wizytówką Pragi jak Kamienica Szołayskich w Krakowie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »