Informacje

09.02.2011 07:22 Spór o dzieła sztuki

Muzeum Narodowe: nie chcemy konfliktu z Kościołem

SERWISY:

Muzeum Narodowemu chce polubownie rozwiązać spór z Bazyliką Mariacką w Gdańsku - informuje PAP. Koflikt dotyczy kilkunastu średniowiecznych dzieł sztuki, które pochodzą z historycznego wyposażenia bazyliki, ale znajdują się pod prawną i merytoryczną opieką muzeum.

We wtorek w "Dzienniku Gazecie Prawnej" pojawiła się informacja, że Muzeum Narodowe w Warszawie pozwie Bazylikę Mariacką w Gdańsku o zwrot 18 średniowiecznych dzieł sztuki. Chodzi np. o tablice Dziesięciorga Przykazań, rzeźbę Pięknej Madonny z 1410 r. czy ołtarze.

W latach 90 zostały one wypożyczone Bazylice, a ta nie chce ich oddać. Rzeczniczka Muzeum Narodowego Katarzyna Wakuła przypomniała w przesłanym do mediów komunikacie, że muzeum jest prawnym właścicielem retabulów i zabytków sztuki zdobniczej, które na podstawie umów użyczenia znalazły się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku na początku lat 90. 

- Muzeum Narodowemu w Warszawie zależy na polubownym rozwiązaniu zaistniałego sporu poprzez doprowadzenie do zawarcia nowej umowy depozytowej, umożliwiającej Muzeum dokonywanie oględzin konserwatorskich i ochrony przysługującego mu prawa własności do zabytków - zapewnia rzeczniczka.

Nie było pozwu sądowego

Jak twierdzą władze muzeum, zabytki niszczeją w Gdańsku. Ministerstwo Kultury poinformowało PAP, że Muzeum Narodowe nie złożyło pozwu sądowego przeciwko Bazylice Mariackiej. Pozew muzeum o zwrot zabytków, które na podstawie umów użyczenia znalazły się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku na początku lat 90., został wycofany w kwietniu 2010 roku.

- Zaproponowano wówczas, aby spór rozstrzygnąć przez podpisanie umowy długoterminowego depozytu, która pozwoliłaby na pozostawienie obiektów w bazylice, a jednocześnie - wykonywanie opieki konserwatorskiej przez Muzeum Narodowe. Minister Kultury stoi na stanowisku, że tego typu obiekty - przygotowywane do określonych miejsc, powinny w tych miejscach pozostać i nie wyklucza możliwości rozwiązań prawnych przenoszących prawo własności zabytków na rzecz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku - oświadczył Maciej Babczyński, rzecznik ministerstwa.

"Prowakacja"

Proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, ks. infułat Stanisław Bogdanowicz zapowiada, że nie odda Muzeum Narodowemu w Warszawie zabytków. - Przecież to wygląda na jakąś prowokację albo dywersję - powiedział zdenerwowany Polskiej Agencji Prasowej.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 08:53 ~Obserwator

  Czyżby minister Zdrojewski przebrał się w skórę Gowina i poszedł w służbę biskupów? Czyżby przekazywanie obrazów było ciągiem dalszym Komisji Majątkowej?

 • ff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 08:33 ~ff

  dostać to tak ale oddać to już nie

 • q

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 08:27 ~q

  Skoro nie chce oddać to niech płacą za wypożyczenie!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »