Informacje

13.09.2013 18:24 gmach MSN ma powstać na placu defilad

Muzeum miało być w 2012 r. Uda się za sześć lat?

SERWISY:


Muzeum Sztuki Nowoczesnej, we współpracy z TR Warszawa, znowu szuka architekta, któremu zostanie powierzone zadanie zaprojektowania gmachów dla obu instytucji na pl. Defilad w Warszawie. Architekt ma zostać wybrany do końca marca 2014 roku, a budynki powstać pod koniec 2019.

Obecny konkurs jest już trzecią próbą doprowadzenia do końca budowy gmachu MSN w ciągu ostatnich ośmiu lat. Nowy konkurs nie będzie jednak typowym konkursem architektonicznym, ale procedurą negocjacji z ogłoszeniem. Preferowani będą architekci z doświadczeniem przy projektach o dużej skali.

"Jesteśmy zdeterminowani"

- Ta inwestycja to ważne przedsięwzięcie dla całej stolicy i jesteśmy zdeterminowani, żeby je zrealizować - zapewniła na piątkowej konferencji prasowej prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska oceniła, że istnieją duże szanse na pozytywny finał sprawy. - Wydaje nam się, że tym razem inwestycja jest dobrze przygotowana. W momencie, w którym architekt zostanie wybrany, obie instytucje będą miały prawo własności do działki (na pl. Defilad) - zapewniła Mytkowska.

Muzeum i teatr do 31 grudnia 2013 roku mają otrzymać na własność działkę na placu Defilad, na której ma stanąć zespół budynków, sąsiadujących i prawdopodobnie połączonych. Będą to, jak tłumaczył naczelnik stołecznego Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Grzegorz Piątek - skoordynowane, ale oddzielne inwestycje.

Znane nazwiska

Prace projektowe mają trwać do połowy 2016 r. Harmonogram inwestycji przewiduje otrzymanie pozwolenia na budowę w połowie 2015 roku i rozpoczęciu budowy w połowie roku 2016 oraz zakończenie jej w 2019 roku.

W skład komisji oceniającej aplikacje architektów wejdą: dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska, dyrektor Teatru TR Warszawa Wojciech Gorczyca, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Urzędu m.st. Warszawy Grzegorz Piątek, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy Marek Mikos, dyrektor Departamentu Finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojciech Kwiatkowski, redaktor naczelna pisma Architektura Murator Ewa P. Porębska, artysta Mirosław Bałka oraz dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Tomasz Janowski.

270 mln na muzeum

Obie instytucje będą prowadzić wspólnie proces projektowania aż do otrzymania pozwolenia na budowę, wtedy muzeum poprowadzi budowę swojej części obiektu, finansowaną z kredytu bankowego zaciągniętego na 30 lat, a teatr będzie się starał o fundusze z nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

Planowane budynki są skromniejsze niż zakładano poprzednio: mają mieć 26 tysięcy metrów kwadratowych (pierwotny plan zakładał, że budynek będzie liczył 35 tys. m kw.). 15 tys. metrów kw. będzie przeznaczonych na muzeum, a 11 tys. metrów kw. na teatr. Zostały też określone budżety obu budynków: na 270 mln złotych dla muzeum i 125 mln złotych dla teatru.

Pierwszy międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej ogłoszono w 2005 roku, jednak ze względu na nadmiar wymogów formalnych wobec uczestników, jego regulamin został oprotestowany przez międzynarodowe jury i został on odwołany. Po uproszczeniu procedur, konkurs został ogłoszony ponownie w 2006 roku. Zwyciężyła koncepcja szwajcarskiego architekta Christiana Kereza - ceremonia ogłoszenia wyników odbyła się w 2007 roku. Koncepcja architekta z Zurychu stała się przedmiotem krytyki ówczesnego dyrektora projektu muzeum, Tadeusza Zielniewicza, który wraz z działającą przy nim Radą Programową podał się do dymisji.

Umowa z Kerezem

Na nowego dyrektora powołana została historyczka sztuki Joanna Mytkowska. 12 kwietnia 2008 roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zawarła z Christianem Kerezem umowę na projekt gmachu Muzeum. Gmach miał zostać ukończony do 2012 roku.

Podczas prac projektowych władze Warszawy wprowadziły zmianę do koncepcji budynku, uzupełniając go o pomieszczenia dla teatru TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości), prowadzonego przez Grzegorza Jarzynę. W atmosferze wzajemnych oskarżeń pomiędzy odpowiedzialnymi za przygotowanie inwestycji przedstawicielami stołecznego ratusza a architektem, władze Warszawy wypowiedziały umowę na projekt, rezygnując z koncepcji Kereza.

Jednak, zgodnie z deklaracją prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, plan budowy Muzeum (wraz z teatrem) na placu Defilad został podtrzymany. W maju 2012 roku, na działalność tymczasową instytucji wynajęty został przez władze Warszawy dawny pawilon meblowy Emilia.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tralalalla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2013 22:53 ~tralalalla

  Sztukmistrz~Sztukmistrz

  Proponuję dodać do referendum jeszcze pytanie "Czy chcesz muzeum sztuki nowoczesnej".
  Wszyscy jej miłośnicy - tej sztuki, niech budują za swoje takie "atrakcje", bo ja mam przynajmniej 100 innych pomysłów na wykorzystanie przewie 300 mln zł, pomysłów z których korzystaliby wszyscy a nie tylko, "zanfcy" w rozpiętych jedwabnych koszulach z apaszką owiniętą wokół wątłej szyi.


  Dokończenie obwodnicy śródmiejskiej Żaba-Wiatraczna, Trasa Świętokrzyska, Most Krasińskiego. A "muzea" nie są nikomu poza lemingami potzrebne.

  Zresztą JEST Centrum Sztuki NOWOCZESNEJ to po cholerę drugi raz to samo????

 • brygadzista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 21:41 ~brygadzista

  Bardziej niż chleba poezji nam trzeba (?)

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 20:26 ~ggg

  Sztukmistrz~Sztukmistrz

  Proponuję dodać do referendum jeszcze pytanie "Czy chcesz muzeum sztuki nowoczesnej".
  Wszyscy jej miłośnicy - tej sztuki, niech budują za swoje takie "atrakcje", bo ja mam przynajmniej 100 innych pomysłów na wykorzystanie przewie 300 mln zł, pomysłów z których korzystaliby wszyscy a nie tylko, "zanfcy" w rozpiętych jedwabnych koszulach z apaszką owiniętą wokół wątłej szyi.


  Ja też mam milion pomysłów jak wykorzystać moje podatki i już bym wolała dopłacić do takiego muzeum niż do wielu innych inwestycji z których nie korzystam...

 • zzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 17:52 ~zzz

  Czy nie lepiej by było zostawić muzeum tam gdzie jest czyli w budynku Emilki? Całkiem dobrze to wygląda kiedy można oglądać eksponaty idąc chodnikiem.

 • Sztukmistrz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 17:02 ~Sztukmistrz

  Proponuję dodać do referendum jeszcze pytanie "Czy chcesz muzeum sztuki nowoczesnej".
  Wszyscy jej miłośnicy - tej sztuki, niech budują za swoje takie "atrakcje", bo ja mam przynajmniej 100 innych pomysłów na wykorzystanie przewie 300 mln zł, pomysłów z których korzystaliby wszyscy a nie tylko, "zanfcy" w rozpiętych jedwabnych koszulach z apaszką owiniętą wokół wątłej szyi.

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 12:43 ~rami

  Chodzi o to, żeby jak najwięcej warszawiaków mogło podziwiać piramidę zwierząt i genitalia na krzyżu. Osobiście uważam, że takie muzeum jest nam bardzo potrzebne. Myślę, że nawet Hania wyskrobie 5 zł, żeby takie dzieła obejrzeć. A bardziej serio - liczę, że gdy ktoś normalny zacznie rządzić Warszawą, to ulokuje takie muzeum w okolicach huty na Młocinach. Teraz chodzi o to, by robić jak najwięcej zamętu - co konkurs i unieważnienie, to kasa i odszkodowania dla samych swoich. Tylko o to w tym biega.

 • Dawid

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 11:27 ~Dawid


  nicka~nicka

  GDYBY TO MIALO BYC MUZEUM ZYDOWSKIE TO STANELO BY ROK PRZED TERMINEM
  Muzealnik~Muzealnik

  Jedno już mamy, bardzo ciekawy, pusty budynek.

  Problem ze zdobyciem eksponatów?

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 10:12 ~ggg


  ewa~ewa

  po diabła te muzeum??? akurat ci jakis turysta do Polski przyjedzie ogladac nowoczesną sztukę....po taką jezdzi sie do Bilbao, a nie do Warszawy. Budować fabryki, szkoły, przedszkola i mieszkania tanie, a nie jakies bzdury.
  Ekspozycja~Ekspozycja

  Jeżeli już stanie to nieszczęsne muzeum, to przypominam, że trzeba będzie jeszcze kupić eksponaty. Najlepiej za nasze.


  Przecież eksponaty są w tymczasowej siedzibie.
  A inwestycja w sztukę to bardzo opłacalny biznes.

 • Coś_dla_ludzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 10:09 ~Coś_dla_ludzi

  Ludzie chodząc po mieście nie mogą znaleźć po drodze prawie nigdzie żadnego miejsca, żeby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i się umyć, jeżeli są przejazdem, a ci tutaj chcą inwestować w gówno warte muzeum. Jak zrobicie tam publiczne toalety i prysznice na 50 osób, to budujcie. Jeżeli nie zrobicie, to szkoda kasy.

 • Jaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 09:45 ~Jaaa

  NIE NIE NIE!!! Co to za absurdalny pomysł z tym muzeum?

  Hania - zmień to!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »