Informacje

28.02.2012 21:30 nowa koncepcja dla terenu przy Towarowej

Muzeum Kolejnictwa ma być Centrum Cywilizacji

SERWISY:
Żeby mogło przetrwać, Muzeum Kolejnictwa ma… przestać być Muzeum Kolejnictwa. Dyrektor placówki chce w jej miejsce utworzyć Centrum Techniki i Cywilizacji. Woli zmienić muzeum, niż stracić cenną lokalizację w centrum miasta. Swój pomysł zamierza przedstawić przy okrągłym stole, do którego zaprosił kilkudziesięciu przedstawicieli świata polityki i biznesu.

Centrum Techniki i Cywilizacji to pierwszy konkretny pomysł na ratowanie wegetującej od lat placówki. Tyle, że gdyby został zrealizowany, Muzeum Kolejnictwa miałoby już z kolejnictwem niewiele wspólnego. Mogłoby za to dalej funkcjonować na działce przy ulicy Towarowej.

Problem z lokalizacją

16 hektarowa działka należy do PKP. Muzeum zajmuje tylko 6-hektarową część. Od 2009 roku robi to bezumownie, a kolejarze próbują je z Towarowej eksmitować. Mimo długich rozmów, stronom nie udało się porozumieć w sprawie dalszej dzierżawy. Dla placówki szukano nowej lokalizacji w innych rejonach Warszawy, ale żadna propozycja nie zyskała aprobaty dyrekcji.

Ferdynand Ruszczyc, który placówką kieruje od trzech lat, na problem spojrzał od innej strony. Zamiast zastanawiać się nad zmianą lokalizacji, proponuje by zmienić samo Muzeum, przejmując równocześnie kontrolę nad pozostałą częścią należącej do PKP działki.

Muzeum zbuduje biurowce?

Projekt, który ma uratować Muzeum przygotowano z dużym rozmachem. Obejmuje nie tylko zajmowany dotychczas przez placówkę 6 hektarowy teren, ale także pozostałe 10 hektarów działki. W tworzeniu multimedialnego Centrum Techniki i Cywilizacji miałyby pomagać muzea z całej Polski. Oprócz działu kolejnictwa miałoby m.in. działy techniki wojskowej, lotnictwa, czy zabawek i robotów.

Nowoczesne ekspozycje pomogłyby przygotować  m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Broni i Militariów, krakowskie Muzeum Lotnictwa czy Muzeum Techniki w Warszawie. - To będzie prezentacja techniki jako sztuki, rzemiosła, kunsztu w sposób ukierunkowany na edukację, kulturę i wychowanie – roztacza swoją wizją Ferdynand Ruszczyc.

Oprócz części rozrywkowej, projekt ma jednak również część komercyjną: – Chodzi tutaj o biurowce czy mieszkania. Może w tej części swoje siedziby będzie chciało umiejscowić PKP – zastanawia się Ruszczyc.

Oprócz tego planuje kino letnie, czytelnię i dwa duże parkingi. Słowem – całą dzielnicę. - PKP proponowało nam pozostanie na połowie terenu. I jak Pan sobie wyobraża, że na naszej połowie muzeum, a dalej… nie wiadomo co powstanie? Jeżeli PKP chce, aby cały ten teren został zagospodarowany z głową, to my taką koncepcję już przygotowaliśmy – wyjaśnia Ruszczyc.

Albo kupicie, albo eksmisja

Zawarcie porozumienia w sprawie dzierżawy wydaje się jednak mało prawdopodobne. Przedstawicielka PKP sama przyznała to niedawno na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury. Koleje proponują za to inne rozwiązanie: – Jeżeli muzeum nie widzi żadnej możliwości przeniesienia do innej lokalizacji, to jesteśmy gotowi w trybie bezprzetargowym umożliwić zakup gruntu – wyjaśnia Maria Wasiak z zarządu PKP.

Zastrzega jednak, że w grę wchodzi tylko sprzedaż terenu na którym obecnie funkcjonuje muzeum, a nie całej działki, która została uwzględniona w projekcie Centrum Cywilizacji.

Ile wart jest grunt przy Towarowej? Tego nie wiadomo, bo trwa jego wycena zlecona przez sąd. Trudno się jednak spodziewać, by Mazowsze - któremu podlega muzeum - mogło sobie pozwolić na zakup dużej działki w tak prestiżowej okolicy. Województwo ma 500 milionów złotych deficytu.

Okrągły stół

Czy snucie ambitnych wizji nie jest więc w tym przypadku budowaniem zamków na piasku? Skąd wziąć pieniądze? – My do tematu podchodzimy optymistycznie. Mamy nadzieję, że pomoc uzyskamy z każdej strony – odpowiada dyrektor placówki.

Ruszczyc do swojej koncepcji ma przekonywać na obradach "okrągłego stołu". Zorganizowane przez marszałka województwa mazowieckiego spotkanie ma odbyć się w środę. Adam Struzik zaprosił na obrady 48 gości – przedstawicieli świata polityki i biznesu. Na liście są m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, sześcioro ministrów, prezydent Warszawy, posłowie i samorządowcy. Jest jednak również przedstawicielka inwestującego w okolicy dewelopera i prezes Polskiej Rady Biznesu.

Nie ma za to przedstawicieli muzeów, które Centrum miałyby współtworzyć. Ci, z którymi się skontaktowaliśmy, zgodnie przyznawali, że o pomyśle usłyszeli dopiero od nas: – Po co zapraszać dyrektorów, jeżeli nie mamy pewności, że koncepcja zyska aprobatę? – zauważa jednak Ferdynand Ruszczyc.

Na znak protestu na Towarową nie przyjedzie jednak także Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Naczelnej Organizacji Technicznej. – To dlatego, że nasze muzeum nie zostało powiadomione, że pojawia się w koncepcji – tłumaczy Jerzy Jasiuk, dyrektor Muzeum Techniki, które podlega NOT.

Inni odmawiają z bardziej prozaicznych powodów, bądź wysyłają zastępców. Na posiedzeniu ma się za to pojawić przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, ekspert w zakresie Partnerstwa Publiczno Prywatnego. To właśnie w ten sposób mogłaby być finansowana inwestycja przy Towarowej.

Bartłomiej Frymus - b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Franciszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2014 15:50 ~Franciszek

  Takie makiety to dzieci w przedszkolu z klocków stawiają.
  Żenada i obłuda.
  Złodziejstwo i eurogłupota.
  Lichwiarski betonie - opanuj się, jesteście złodziejami, niczym więcej.
  Na was też przyjdzie czas.
  Każde imperium ma swój koniec.

 • Krawaciarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2012 17:05 ~Krawaciarz

  Bywalem tam od dzieciaka ...pamietam i muzeum i odjazdy do zalesia górnego ...czy nie mozna zostawic te muzeum przy z góry ustalonej opcji ze i tak cos tam jeszcze sobie postawią>>>??? I tak wiadomo ze liczy sie kasa ..grunty ..i najchetniej to dostaja zagraniczne koncerny ktore jezdza po Polskich przepisach jak po burej s.. nie majac szacunku i wartosci do tego kraju TYLKO KASA SIE DLA NICH LICZY A NASZE MATOLY WSZYSTKO SPRZEDAJA!!! A propo nie budowałbym czegos na wzor wilenskiego dosc bydła w stolicy!!!!

 • lysy30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 16:45 ~lysy30

  w koncepcji zagospodarowania tych terenów o dworcu Warszawa Główna zapomnieli, a szkoda bo dzięi temu dworcowi odciązyłoby się średnicę z ruch podmiejskiego, na Głownym mogłby się zatrzymywać/startować pociągi z/do Radomia czy Łowicza i do metra będzie niedaleko:) i z Głownego mogłaby startować SKM na mała obwodnicę kolejową (SKM w relacji Dw. Głowny - Dw Gdański - Dw. Wschodni - Dw. Zachodni) coby było tez w interesie miasta (naziemna linia "metra")... no ale co my możemy, skoro prezesi wiedzą lepiej co i jka budować

 • garam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 16:41 ~garam

  ~plasticman

  Na Ursus to sobie możesz wsiąść. A chodzić to do Ursusa.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 15:27 ~jar

  ~Białostoczczanin

  a wybużyć mię to wszysko!!!

  Kogo to opchodzi ????

  dobrze jakby w tem miejscu postawic Galerię Handlowo z dojazdem z Wileńskiego


  by łoby git !!!!!!!!!!

  I TAKI CIEMNOGRÓD CO NAPISAĆ POPRAWNIE NIE UMIE ZWALA SIĘ DO STOLICY.BOŻE CO BĘDZIE ZA 15 LAT? • Kate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 14:59 ~Kate

  Koncepcja upadła, bo PKP nie ma zamiaru darować ziemie dla Muzeum Kolejnictwa. Każe im zmienić lokalizację.

 • KTOŚ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 11:47 ~KTOŚ

  Koncepcja takie muzeum ogólnie nie jest zła, ale chyba ktoś tu wpadł na nią ździebko za późno, czyli gdy buldożery już grzeją silniki.

 • Mic 3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 11:25 ~Mic 3

  ~Białostoczczanin Palnij się w pusty swój łeb !!! Na podwórku sobie market postaw i dalej jazda od muzeum !!!

 • Białostoczczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 10:26 ~Białostoczczanin

  a wybużyć mię to wszysko!!!

  Kogo to opchodzi ????

  dobrze jakby w tem miejscu postawic Galerię Handlowo z dojazdem z Wileńskiego

  by łoby git !!!!!!!!!!

 • plasticman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2012 09:32 ~plasticman

  Głowny powinien pozostac dworcem, i przyjmowac pociagi podmiejskie z zachodniej strony, bo jesli sie tego miejsca pozbeda, to PKP juz nigdy wiecej nie bedzie mialo szansy wybudowac dworca w takim miejscu. Co do muzeum, to powinno sie ono nazywac muzeum komunikacji, w tym takze miejskeij, i powinno sie je umiejscowic np na Ursusie, tam gdzie sa tory, i opuszczone hale. Najfajniej by bylo gdyby byla jakas szopa z obrotnica polaczona z budynkiem w stylu lotniska w Modlinie i tam powinno sie znajdowac wszystko co dotyczy srodkow transportu. W szopie lokomotywy, wagony, tramwaje w hangarach autobusy, i wielka makieta taka jak chociaz polowa wunderland takiego jak jest w niemczech, ale tylko z polskim taborem i ak wykonana jak ta niemiecka. Jak tak bedzie wygladac muzeum to ludzie nawet na piechote beda chodzic czy to na Ursus czy do Lomianek. I turystow z zagranicy nie bedzie brakowac. Wlasciwie czego oni sie spodziewaja? Tego,ze te obszczane przez meneli lokomotywy ktos zeche ogladac? Bo co tam niby jest jeszcze innego wartego uwagi?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »