Informacje

02.08.2011 15:51 internuata w sprawie muzeum kolejnictwa

"Muzeum Kolejnictwa
to pudrowany trup"

SERWISY:

- Walka o działkę przy Towarowej nie ma sensu. Muzeum Kolejnictwa powinno znaleźć sobie nową lokalizację, która pozwoli na lepsze funkcjonowanie i - przede wszystkim - na uruchomienie pociągów. Bo kolej to ruch - pisze w obszernym komentarzu jeden z czytelników portalu tvnwarszawa.pl.

Internauta Planer opublikował obszerny komentarz do jednego z naszych artykułów o sytuacji Muzeum Kolejnictwa. Przekonuje w nim, że trwanie na terenie dawnego Dworca Głównego to błąd.

Planer przypomina sytuację prawną działki i twierdzi, że argumenty, którymi muzeum posługuje się w sporze z PKP zostaną obalone w sądzie. Jego zdaniem, zamiast kruszyć kopie w przegranej z góry walce, lepiej znaleźć nową lokalizację dla placówki. Tym bardziej, że obecna wcale nie jest dla muzeum najwygodniejsza.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dziś muzeum nie ma łatwego dostępu do czynnej linii kolejowej, która umożliwiałaby uruchomienie zabytkowych pociągów. - Muzeum Kolejnictwa jest jedną z niewielu placówek muzealnych, gdzie najważniejsza jest możliwość ruchu eksponatów. To ruchoma ekspozycja podnosi atrakcyjność muzeum, gwałtownie zwiększa jego dochody i umożliwia pokazanie go w pełnej krasie. Parowozy w ruchu, para z kotła, gwizd, skrzypienie i klekotanie w czasie jazdy, wszystko to umożliwia pokazanie obrazów, zapachów i dźwięków z minionej epoki. To coś czego nigdy nie pokażą stojące eksponaty - przekonuje nasz czytelnik.

I roztacza wizję muzeum połączonego linią kolejową ze swoją filią w Sochaczewie: - Sens lokalizacji głównej siedziby Muzeum Kolejnictwa i fili to nieustająca możliwość podróży między nimi w różnym klimacie i nastroju aranżowanych wycieczek. To w jadącym pociągu można organizować wernisaże obrazów, zajęcia dla dzieci, spotkania dla emerytów, wieczorki integracyjne i firmowe. Kolej to ruch.

Bielany są najlepsze

Zdaniem naszego czytelnika, muzeum niesłusznie zlekceważyło propozycję, by przenieść się razem z muzeum techniki do jednej z nieużywanych hal na terenie Huty Warszawa. - Wtedy zwiedzający obejrzałby parowóz, zabytkowy samochód, zabytki techniki z ubiegłego wieku. (...) Niestety decydenci nabrali wody w usta. Dyrekcja Muzeum Kolejnictwa lekceważy ofertę Bielan przyrównując ją do zastępczych propozycji które na odczepnego składała im PKP. Tymczasem miejsce na Bielanach wyszukali mieszkańcy Warszawy kochający zabytki techniki, inicjatywę poparły władze dzielnicy, a pozytywnie potencjał rozwojowy tego miejsca ocenili eksperci, pasjonaci techniki kolejowej i społecznicy. Niezwykle ciepło do lokalizacji muzeum w tym miejscu odnosi się właściciel terenu i budynków czyli władze koncernu Arcelor Mital zarówno z oddziału Warszawa jak i centrali w Londynie - przekonuje Planer.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ:

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2013 20:12 ~janek

  W Chabówce jest skansen, są parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony i jeździ pociąg z Chabówki do Mszany Dolnej złożony z przedwojennego parowozu i jeszcze starczych wagonów

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2013 18:23 ~Toms

  Jest jeden problem o którym niestety większość ludzi zapomina. Po tylu latach, lokomotywy chociaż z natury mobilne, stały się nieruchomościami. Przy próbie ich przetoczenia w inne miejsce mogą nie wytrzymać osie czy koła. Transport dźwig + platforma drogowa też raczej nie byłby dobrym pomysłem. Przerdzewiałe maszyny mogłyby nie wytrzymać operacji podnoszenia. Najlepszym pomysłem byłoby po prostu włączenie muzeum w inwestycję jaka miałaby powstać na tym terenie.

 • CarnageLink

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2012 18:16 ~CarnageLink

  Mówiąc szczerze, Muzeum Kolejnictwa już dawno powinno znaleść sobie nową siedzibę. Nie wiem po co oni siedzą na tym Dworcu Głównym w Warszawie. Polecałbym znaleść starą parowozownię z budynkami technicznymi, a jest kilka takich na terenie Mazowsza i tam utworzyć Muzeum Kolejnictwa z prawdziwego zdarzenia. Na początek potrzeba by wyłożyć trochę kasy , ale po jakimś czasie by się to zwróciło.

 • lun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 19:58 ~lun

  Z tym jeżdżeniem olbrzymią lokomotywą to autor trochę przesadził, klekotanie i takie tam. Kto to ma uruchomić i dlaczego? Czy trzymać do tego mechaników, może zmagazynować węgiel? A jak się rozpędzić to gdzie dojechać?do Poznania?!

 • robi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2011 13:23 ~robi

  ladny ten projekt na pierwszym planie

 • toja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2011 11:19 ~toja

  Muzeum w jego obecnym kształcie to rzeczywiście pomyłka. Tego typu instytucje na Świecie aby istnieć MUSZĄ! mieć czynny parowóz i najlepiej dostęp do atrakcyjnej widokowo linii kolejowej (przy okazji mam nadzieję, że Kościerzyna znajdzie pieniądze na remont Ty2-446). Odmalowane "na rdzę" i dziesiątki warstw starej farby i zamknięte parowozy nie bawią już nawet dzieci, do tego wysoka cena biletu też powoduje, że muzeum przestaje być nawet placem zabaw. Tego typu instytucja może być atrakcją, co widać za każdym razem gdy pojawia się czynny parowóz. To widać też w muzeach brytyjskich... zresztą od Brytyjczyków (sponsorujących i Wolsztyn i remonty parowozów) ciągle słychać żale, jak my te piękne maszyny marnujemy.

 • Barton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2011 10:49 ~Barton

  O bardzo ciekawy i merytoryczny komentarz. Założe się, że napisał go PR-owiec developera, który szykuje się na tą działkę. Nikomu normalnemu nie chce się takich rzeczy pisać.
  Szkoda, że próbuje się nami manipulować. Prosze się przyznać!

 • mimi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2011 07:54 ~mimi

  Jasne, że lokalizacja nie jest dobra, deweloperzy już tuptają, żeby coś postawić... Szlag mnie trafia !

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2011 06:42 ~Wojtek

  Obecna lokalizacja jest SUPER. To jest prawdziwy Dworzec Glowny a nie atrapa. Tutaj czuje sie historie PKP w Centrum Miasta. Dlaczego muzeum musui byc na peryferiach ? Brawo Ruszczyc !!!!!!!! Tak trzymac.

 • to co mamy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 23:36 ~to co mamy

  A jakże... prawdziwa polska... dbamy i mamy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »