Informacje

27.10.2014 18:07 We wtorek wielkie otwarcie

"Muzeum Historii Żydów Polskich ważne w relacjach polsko-żydowskich"

SERWISY:


Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich wydobędzie wszystko, co ważne, dobre, ale i bolesne w relacjach polsko-żydowskich - ocenił prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień otwarcia wystawy stałej muzeum.

- To przyniesie wydobycie wszystkiego ważnego, pięknego, ale i bolesnego w całych tysiącletnich relacjach polsko-żydowskich - powiedział prezydent podczas poniedziałkowego spotkania z darczyńcami muzeum. Jak podkreślił, przyniesie to także "swoisty impuls, inwestycję - polityczną i emocjonalną - w przyszłość relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich".

We wtorek Komorowski, wraz z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem, weźmie udział w uroczystym otwarciu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Komorowski wyraził też przekonanie, że ta niezwykła uroczystość jest możliwa "dzięki wszystkim treściom, które wiążą się ze sztandarem Solidarności".

- W tym roku obchodzimy w Polsce 25-lecie naszej wolności, niepodległości, także naszej demokracji, a to w ramach wolnej Polski, procesu demokratyzowania naszego życia było możliwe odczytanie na nowo i wydobycie wielu treści związanych z tysiącletnią tradycją współżycia Polaków i Żydów, tu na ziemiach polskich - powiedział prezydent.

"Wielki honor i radość"

W jego ocenie będzie to podkreślenie faktu, że cząstką polskiej wolności jest także przypomnienie i swoiste spuentowanie tych tysiącletnich relacji, a także nadziei na przyszłość. Prezydent podziękował darczyńcom muzeum i wyraził przekonanie, że wspólnym mianownikiem decyzji i motywacji, które "doprowadziły do powstania muzeum były silne emocje na rzecz nie tylko przeżycia historii stosunków polsko-żydowskich, ale również zbudowania tych relacji na przyszłość z myślą o jak najbliższym sąsiedztwie ducha i pamięci".

- Chciałem państwu życzyć jak największej ilości tych dobrych emocji, które w moim przekonaniu dadzą się przełożyć także na emocje pozytywne w relacjach polsko-żydowskich właśnie w stosunku do osób, które będą to muzeum zwiedzały - mówił prezydent. Podziękował także za inicjatywę zbudowania w sąsiedztwie muzeum pomnika upamiętniającego Polaków ratujących Żydów, co także uznał za "mądrą i dobrą inwestycję w dobre relacje i emocje polsko-żydowskie". Podkreślił także, że wtorkowa uroczystość będzie dla niego "przeżyciem, wielkim honorem i radością".

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami, zaś w czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

We wtorek zostanie otwarta wystawa stała muzeum, która zajmie podziemny poziom i będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. m kw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich. Towarzyszyć jej będą, organizowane w powstałych już salach, wystawy czasowe. W budynku znajdują się także m.in. już przygotowane sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa.

PAP/lata/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rafałdo64m4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2014 19:25 ~Rafałdo64m4

  Warsaw king~Warsaw king

  Uczcie o Polsce nie o Izraelu...


  To muzeum właśnie uczy historii Polski, bo Zydzi przez wieki byli jej częścią.

 • Zadra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2014 19:22 ~Zadra

  pit~pit

  Ciekawe kiedy żydki oworzą u siebie Muzeum Polaków


  PITu, PITu, PIT ... PITolisz "prawdziwy polaczku"

 • grzegorz 57 wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 06:30 ~grzegorz 57 wawa

  Tak . tak to najważniesze wydarzenie III Rzeczypospolitej, żydowskiej pospolitej.

 • pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 22:00 ~pit

  Ciekawe kiedy żydki oworzą u siebie Muzeum Polaków

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 21:57 ~piotr

  "Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy ich nękać tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym." Israel Singer Dnia 19 kwietnia 1996r. na Swiatowym Kongresie Żydów no i zydzi realizuja od dawna zalozny plan ......

 • clair

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 19:17 ~clair

  dobra alternatywa dla wycieczek do obozow zaglady, ale czy ja sie w pelni wykorzysta, chyba nie, amerykanie I zydzi wciaz beda jezdzic na "death camp tours" I tylko polacy beda to muzeum odwiedzac.

 • Warsaw king

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 18:33 ~Warsaw king

  Uczcie o Polsce nie o Izraelu...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »