Informacje

25.03.2015 17:25 zwrot akcji w sprawie lokalizacji placówki

Muzeum Historii Polski ma powstać na terenie Cytadeli Warszawskiej

SERWISY:


Muzeum Historii Polski zostanie otwarte jesienią 2018 r. na terenie Cytadeli Warszawskiej, a jego budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa - ustalono na środowym spotkaniu premier Ewy Kopacz z przedstawicielami muzeum. Pierwotnie placówka miała powstać nad Łazienkowską w okolicy placu na Rozdrożu.


Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby, choć konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł.

"Zapadły wiążące decyzje"

Premier Ewa Kopacz spotkała się w środę z przedstawicielami rady i dyrekcji Muzeum Historii Polski w sprawie budowy placówki. W spotkaniu w kancelarii premiera uczestniczyli także minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, minister w kancelarii premiera Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski.

- Podczas spotkania zapadły wiążące decyzje dotyczące budowy gmachu muzeum. Po rozważeniu wszystkich dotychczas branych pod uwagę rozwiązań zadecydowano, że nowy gmach powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należą już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna. Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w kompleksie - napisano w komunikacie rządu przesłanym PAP po środowym spotkaniu.

- Pani premier powtórzyła słowa, które padły już na poprzednim spotkaniu w lutym - że jest zdeterminowana, żeby projekt budowy Muzeum Historii Polski doprowadzić do końca, do realizacji. Premier jest gotowa znaleźć na ten cel pieniądze w budżecie - powiedział PAP w środę dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

"Będzie prościej i szybciej"

Jak dodał, minister kultury Małgorzata Omilanowska uznała, że "prościej i szybciej będzie budować muzeum nie w dotychczasowej lokalizacji tj. nad Trasą Łazienkowską", ale "przymierzyć się do nowej lokalizacji, na Cytadeli, bo tam ulokowany jest projekt realizacji Muzeum Wojska Polskiego, który nie może zostać zrealizowany w planowanym pierwotnie kształcie".

- W związku z tym otwiera się pole dyskusji z architektami na temat adaptacji tamtych planów do potrzeb MHP. My jesteśmy otwarci na tę dyskusję i myślę, że w ciągu najbliższych tygodni jakieś ostateczne decyzje mogą zapaść - powiedział PAP dyrektor MHP Robert Kostro.

Kostro wyjaśnił, że pierwotny projekt Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli zakładał wzniesienie trzech niezależnych segmentów. - Możliwa jest adaptacja projektu jednego z nich, tak żeby MHP miało osobny, reprezentacyjny, piękny budynek, niezależny od Muzeum Wojska Polskiego, ale położony w tym samym kompleksie budynków - powiedział Kostro.

Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski jest nieco za wcześnie, aby rozmawiać o konkretach finansowania budowy muzeum. - Myślę jednak, że będziemy operowali podobnymi kwotami, co w przypadku starego projektu budynku nad Trasą Łazienkowską, czyli ok. 360 mln zł. Może troszeczkę uda się zaoszczędzić na nowej lokalizacji, bo część infrastruktury będzie wspólna dla tych wszystkich obiektów, co obniży koszty - mówił Kostro.

Otwarcie planowane na 2018 rok

Otwarcie nowego gmachu MHP na Cytadeli planowane jest na 11 listopada 2018 roku. - W efekcie powstanie w Warszawie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze – Cytadela Muzeów – otwarte dla wszystkich, a więc także włączające w tkankę miasta niedostępny do tej pory ogromny zespół fortyfikacji - napisano w komunikacie CIR.

Kostro dodał, że prawdopodobnie w czerwcu lub w lipcu zostanie uchwalony przez Radę Ministrów Wieloletni Plan Rządowy finansowania Muzeum Historii Polski.

MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. Najnowszy projekt to "Smoleńskie portrety" - wystawa z okazji 5. rocznicy katastrofy Tu-154M.

Projekt ekspozycji MHP:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paweł Z 1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 15:46 ~Paweł Z 1

  MHP boi się (i słusznie) że zostanie wchłonięte, zrośnie się z MWP. Wniosek zwiedzających z wycieczki do MHP: fajne samoloty, czołgi itp., a to przecież będą elementy ekspozycji zewnętrznej MWP. Druga sprawa, koncepcja MHP. Postawienie na wirtualną wystawę to błąd. Ja w takich nowoczesnych muzeach się nudzę. Wolę je wziąć ze sobą na wynos, czyli przeglądać tą samą zawartość na tablecie, np. podczas jazdy autobusem do pracy. Po co jechać do takiego muzeum, jak ono jest wirtualne i mogę je obejrzeć w sieci? Trzecia sprawa, Cisek wymyślił przeniesienie MHP na Cytadelę, bo chyba są problemy z realizacją MWP. Może rzeczywiście rywalizacja na placu budowy wpłynie na decydentów w MON i przyśpieszą niemrawe prace nad MWP. Wszystkich goni czas (setne rocznice). Czwarta sprawa. Lokalizacja w cytadeli muzeów niepodległego Państwa Polskiego dla mnie jest jednak niestosowna. Przecież to obiekt okupanta służący do utrzymywania w zniewoleniu narodu polskiego. Dlaczego w takim razie nie postawić MHP w Wilczym Szańcu? No i koszty. Nawet nie wyobrażacie sobie jak wysokie są koszty utrzymania obiektu przerobionego z zimnej, wilgotnej cytadeli. Ogrzewanie, osuszanie powietrza, utrzymanie zabytku historycznego - potężne pieniądze. Obiekt cytadeli będzie ograniczał a nie rozwijał. W przeciwieństwie do wyspy muzeów w Berlinie nie znajduje się w samym centrum miasta, nie posiada budynków "elastycznych" umożliwiających ustawianie ekspozycji w jaki sposób się tylko zechce (ograniczenia konserwatora zabytków).
  No i na koniec. To wszystko strasznie dłuuugo trwa. Platforma pamiętała o Muzeum Żydów Polskich. Teraz nam trzeba czekać na powstanie obiektów dotyczących mniejszości narodowości polskiej :-). Może 5 lat po uruchomieniu MŻP Polin to się uda. Ech.

 • Akos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2015 15:03 ~Akos

  A to ciekawostka... Dotychczas słyszałem, że w Cytadeli ma być Muzeum WOjska Polskiego, które od dziesięcioleci gnieździ się w budynkach Muzeum Narodowego...

 • gwp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2015 23:33 ~gwp

  Postawmy jeszcze 10 nowych muzeów- jak zwykle idziemy w ilość a nie jakość.. Ale za to nowe miejsca pracy z politycznego nadania będą...

 • asq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2015 14:22 ~asq

  czyli kolejny światowy konkurs, na którego organizację poszły miliony, idzie ot tak "po polsku" do śmietnika (jak Plac Defilad, MSN i już parę innych - pracujemy nadal na renomę światową) i kolejna już lokalizacja MHP (po m.in. pl. Piłsudskiego, Wisłostradzie, Polu Mokotowskim, Ursynowie i Trasie Łazienkowskiej), na którą też pójdą kolejne miliony - a nie wiadomo, czy ostatnia, czyli publiczne inwestycje po polsku :D

 • lodziarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 16:48 ~lodziarz

  Czy na Cytadeli ktoś kręci jakieś lody?

 • paranoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 15:13 ~paranoja

  Skojarzenie Muzeum z Cytadelą jest chore. WARSZAWA POWINNA ZAPROTESTOWAĆ !!! Muzeum powinno pozostać częścią Traktu Królewskiego, tak jak było w pierwotnych planach!
  "Zesłanie" na Cytadelę to jak zesłanie na Sybir!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 14:53 kubat

  Zdenerwowany~Zdenerwowany

  Muzeum Historii Polski to muzeum bez zabytków! Wydmuszka, którą politycy zapełnić kosztem innych muzeów. Teraz ma też połknąć część budynków dla Muzeum Wojska? Co za bzdury!

  Pomysł może i niezły ale..... ważne by było to muzeum robione przez ludzi rozsądnych i wykwalifikowanych a nie jedynie słusznych politycznie.

 • historia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 13:10 ~historia  made in poland~made in poland

  Polska. Jedyne panstwo na świecie gdzie w pierwszej kolejnosci buduje się muzeum historii żydów mieszkających w tym kraju, a w drugiej kolejnosci buduje się muzeum historii tego kraju o ponad tysiącletniej państwowości. Od kiedy żydzi byli w Polsce? Pare set lat? Kto nami rządzi?
  do szkoły~do szkoły

  Pragnę przypomnieć - a może poinformować, jeśli ktoś do szkoły nie chodził - że tzw. Polacy, a raczej Słowianie są ludnością napływową na tym terenie - dokładnie tak jak Żydzi. Przybyli tu w V - VI w naszej ery (!) wypierając inne plemiona - głównie germańskie (gockie, sarmackie i huńskie... - które powędrowały na terytorium cesarstwa rzymskiego). A jeśli chodzi o "ponad 1000 lat państwowości" - Mazowsze zostało włączone do Korony (Polski) w 1529 r. 1000 lat Państwa jest wiec nadużyciem, skoro jego stolica jest w tym państwie dopiero 500 lat. Aż dziw bierze że niektórzy, po 25 latach od upadku PRL, nadal wierzą w tamtą narrację.
  A jeśli pytasz kto nami rządzi - odpowiedź jest prosta: ignoranci.
  Marian~Marian

  Bzdury piszesz i nie na temat. Zaprzeczasz, ze panstwo polskie zostalo utworzone ponad tysiac lat temu?

  Utworzone może i zostało - choć czy ono było Polskie, to można mieć wątpliwości. Ale na pewno nie trwa 1000 lat - pomińmy okres zaborów, bo to chyba dla każdego oczywiste że żadnej Polski wtedy nie było, ale zwarzmy chociażby na okres rozbicia dzielnicowego. Od 1138 do 1320 - czyli niemal 200 lat - nie istniało coś takiego jak Polska (jakby się ktoś uparł to niech będzie 100 lat, bo teoretyczna władza zwierzchnia seniora Krakowskiego została zniesiona w 1227 r. - ale wcześniej była ona naprawdę teoretyczna). Te 1000 lat to komunistyczny wymysł - ale jak widać Gomułkowska propaganda jest wciąż skuteczna.

 • muc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 12:30 ~muc

  zastanawia mnie fakt że główny gmach ma zająć muzeum historii które istnieje od 10 lat i nie ma żadnych eksponatów a jego wystawy są planszowe, a muzeum wojska istniejące od 100 lat z calym sprzetem znowu zajmie czesc jak w narodowym. chyba o to chodzilo zeby wreszcie mogli sie w pełni pokazać a moje dzieci mialy co ogladac?

 • loki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 12:28 ~loki

  ale ty się musisz męczyć w mojej Ojczyźnie, a przecież na wschód jest tak dużo miejsca, przemyśl to, by wszystkim żyło się godniej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »