Informacje

03.03.2015 15:19 mozolna walka z procedurami

Muszą zmieniać trasy biegów.
Boją się "urzędniczej bezwładności"

SERWISY:

 

Wyłączenie z ruchu mostu Łazienkowskiego wymusiło zmiany tras większości biegów ulicznych, które zaplanowano w Warszawie. Ich organizatorzy podkreślają, że to duże wyzwanie, wymagające ponownego załatwienia wielu formalności. A fachowców od tras biegowych jest w Polsce zaledwie trzech.

Najszybciej urząd miasta wyraził zgodę na zmianę trasy 10. PZU Półmaratonu Warszawskiego (29 marca). Impreza będzie mogła się odbyć w centrum stolicy, ze startem i metą przy placu Piłsudskiego.

Mierniczy tras Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tadeusz Dziekoński, podkreśla, że nawet drobne modyfikacje wymagają nowego atestu, aby wyniki zawodników mogły być oficjalnie uznawane. W Polsce jest jedynie sześć osób mających stosowne uprawniania, z czego czynne zawodowo są tylko trzy.

- Nie każdy zdaje sobie sprawę, że atestowanie to kilkugodzinna procedura. Po analizie projektu trasy z inżynierem ruchu, pod eskortą policji, przejeżdża się specjalnym rowerem po najkrótszej linii ulic. Po matematycznych wyliczeniach jesteśmy w stanie określić długość trasy z dokładnością do 5 cm – zaznaczył Dziekoński, nadający zarówno atest polski jak i międzynarodowy (IAAF).

Dużo papierów, mało czasu

- Nawet niewielkie korekty oznaczają konieczność opracowania nowego projektu organizacji ruchu, który musi zostać zaakceptowany przez szereg instytucji – od policji, przez urzędy dzielnicy aż po Biuro Drogownictwa i Komunikacji. Obawiam się urzędniczej bezwładności – niecały miesiąc na takie procedury to istny tryb ekspresowy, nie zawsze rozumiany przez urzędników – powiedział dyrektor PZU Półmaratonu Warszawskiego Marek Tronina.

Zaznaczył, że wbrew nieoczekiwanym trudnościom, trasa półmaratonu nie straciła na atrakcyjności, a - paradoksalnie - może zyskać. Dotychczas zarejestrowało się 13 tysięcy osób. - Zawodnicy podążać będą uliczkami, na których do tej pory nie odbywał się żaden bieg. To na pewno doda smaczku naszej imprezie. Jestem przekonany, że liczba chętnych do startu nie zmaleje. W zeszłym roku było to 11 215 osób – dodał.

Orlen Marathon do poprawki

Z koniecznością zmiany trasy muszą zmierzyć się także organizatorzy 3. Orlen Warsaw Marathonu i 85. mistrzostw Polski mężczyzn (26 kwietnia).

- Przy tak dużych wydarzeniach trzeba się liczyć z nieprzewidzianymi sytuacjami. Mamy zespół doświadczonych specjalistów od organizacji imprez sportowych, dlatego jesteśmy przekonani, że z pomocą miasta uda się nam szybko wypracować alternatywne rozwiązanie. Dokładamy wszelkich starań, by nowa trasa była atrakcyjna i szybka – powiedział PAP rzecznik prasowy maratonu Sebastian Chmara.

Triada bezpieczna

O modyfikację tras – jak na razie - nie musi się martwić Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, organizator triady: Biegu Konstytucji, Powstania Warszawskiego i Niepodległości.

- Najbliższa nasza impreza odbędzie się 3 maja, a jej krótka 5-kilometrowa trasa omija newralgiczne punkty. Nie spodziewam się zatem konieczności modyfikacji. Co do pozostałych biegów też nie sądzę, aby były poważne trudności - wspomniał Marcin Kuriata ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa (dawny WOSiR).

Muszą skorygować trasy

Zmiany musi na pewno przeprowadzić Sławomir Szczęsny, dyrektor odbywającego się w ostatnią niedzielę sierpnia BMW Półmaratonu Praskiego.

- W związku z cofnięciem zgody na przeprowadzenie drugiej edycji imprezy na uzgodnionej wcześniej trasie, przesunęliśmy termin przyjmowania zgłoszeń. Rejestrację zawodników rozpoczniemy dopiero po akceptacji nowych ustaleń – poinformował.

Bogusław Mamiński, dyrektor październikowej imprezy Biegnij Warszawo, również musi weryfikować plany.

- Chcielibyśmy poprowadzić zawody na zbliżonej do dotychczasowej trasie, ale wyjdziemy naprzeciw bieżącej sytuacji. Mamy o tyle łatwiej, że wprowadzanie korekt na dystansie 10 km to nieporównywalnie mniejsze wyzwanie w porównaniu do tego, z czym muszą się mierzyć koledzy organizujący maratony i półmaratony – ocenił Mamiński. W zeszłym roku metę osiągnęło 8870 osób z 20 krajów.

Warszawa nadal biegowa

W ubiegłym roku w Warszawie zorganizowano prawie 130 imprez biegowych na różnych trasach – ulicznych, leśnych, crossowych.

- Nie ma zagrożenia, aby jakieś zawody zostały wyeliminowane. W związku z pożarem Mostu Łazienkowskiego zaistniały takie okoliczności, że trzeba zmodyfikować ileś tras biegów. Propozycje nowych rozwiązań będą omawiane z każdym organizatorem. I nie dotyczy to tylko imprez lekkoatletycznych, ale wszystkich, które w jakimś stopniu związane są ze zmianami ruchu, jakie wprowadzono po zamknięciu przeprawy przez Wisłę – przyznał dyrektor Biura Sportu i Rekreacji w ratuszu Janusz Samel.

Jak dodał, niewielkim tylko ułatwieniem jest fakt, że większość biegów odbywa się w weekendy. - Musimy się wszyscy dobrze przygotować, by imprezie towarzyszyły pozytywne emocje, także wśród tych, którzy nie biorą w niej udziału – stwierdził.

Na razie jedyną odwołaną imprezą biegową w związku z pożarem mostu jest kameralny Bieg dookoła zoo.

Pożar mostu

Do pożaru mostu Łazienkowskiego doszło w sobotę 14 lutego późnym popołudniem. Z ogniem walczyło przez 12 godzin prawie 150 strażaków. Początkowo wydawało się, że konstrukcja mostu nie ucierpiała, ale już w poniedziałek okazało się, że zniszczenia są poważniejsze. Na jego remont będzie potrzeba ok. 110 mln zł.

Prezydent Warszawy o remoncie mostu:PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 20:10 ~wodnik

  Proponuję w celu wypromowania Warszawy jako miasta przyjaznego: maratonom, masom krytycznym, marszom , falom,pochodom, defiladom itp. zamknąć wszystkie ulice dla samochodów w ogóle.Nie będzie kolizji,utrudnień w ruchu i objazdów. Wypromowana Warszawa jako MIASTO RUCHU PIESZEGO ZAJDZIE DO CELU ZA 100 LAT.

 • Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 12:44 ~Wwa

  A może w związku z problemami komunikacyjnymi w ogóle odwołać te imprezy, albo przenieść na obrzeża?
  To samo z night skating i masą kretyniczną.
  Przynajmniej do czasu, aż znikną utrudnienia w ruchu.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 10:32 ~warszawiak

  Może by tak sobie pobiegali po lesie zamiast robić cyrk w mieście?

 • taksówkarz ele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 09:23 ~taksówkarz ele

  Niech se w parkach biegają albo w kabatach a nie na ulicach.Biegacze i rowery do lasu.

 • WE01

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 08:41 ~WE01

  mds~mds

  Tak to właśnie My Polacy zawistni prawdziwe psy ogrodnika sam nie weźmie i drugiemu nie da. Jaki problem dla tych którzy nie chcą biegać w mieście jedźcie do puszczy tam nie będzie wam przeszkadzał żaden bieg albo najlepiej wyprowadzić się do głuszy ale tam też będzie wam przeszkadzać a to cisza a to wyjące zwierzęta. Jeszcze się taki nie urodził aby wszystkim dogodził.

  Zawiść, zawiść i jeszcze raz zawiść piszący te komentarze dajcie ludziom żyć tak jak im się podoba.
  Pozdrawiam leniuchów leżących na kanapach z wielkim brzuchem i tych którzy biedni nie będą się mogli wybrać na bieganie po marketach

  ten wywód to wynik głupoty wrodzonej czy nabytej? biegajcie sobie po organkowie i na obrzeżach miast, bo miasto służy do tego aby w nim normalnie i wygodnie żyć. jestem całkowicie przeciwny temu, aby zgraja lanserów blokowała i terroryzowała miasto żeby sobie pobiegać. GONIĆ TO TAŁATAJSTWO

 • mds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 08:09 ~mds

  Tak to właśnie My Polacy zawistni prawdziwe psy ogrodnika sam nie weźmie i drugiemu nie da. Jaki problem dla tych którzy nie chcą biegać w mieście jedźcie do puszczy tam nie będzie wam przeszkadzał żaden bieg albo najlepiej wyprowadzić się do głuszy ale tam też będzie wam przeszkadzać a to cisza a to wyjące zwierzęta. Jeszcze się taki nie urodził aby wszystkim dogodził.

  Zawiść, zawiść i jeszcze raz zawiść piszący te komentarze dajcie ludziom żyć tak jak im się podoba.
  Pozdrawiam leniuchów leżących na kanapach z wielkim brzuchem i tych którzy biedni nie będą się mogli wybrać na bieganie po marketach

 • dociekliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 02:02 ~dociekliwy

  Fakty~ PZU maraton warszawski 200 tyś.zł.
  Biegnij warszawo PKO BP~ 180 tyś.zł
  Za udział w tych imprezach jest wysokie wpisowe,mają prywatnych sponsorów.
  Więc dlaczego miasto Warszawa dopłaca w.w kwoty że swojego budżetu do organizacji

 • Uwięzieni z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2015 23:54 ~Uwięzieni…

  Biedactwa, jakież to potworne trudności ich spotykają ! MUSZĄ lekko zmienić przebieg tras i inaczej rozłożyć sobie czas, natomiast warszawiacy MUSZĄ przygotować się na siedzenie w domu w każdy weekend, bo ulice zajęte przez kretyńskie biegi.

 • fpcaij

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2015 22:44 ~fpcaij

  A co to za filozofia być fachowcem od tras biegowych? Las - tak, Śródmieście - nie.

 • KicSric

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2015 21:58 ~KicSric

  Pewnie, bo ulice są do wszystkiego tylko nie do jazdy. A może maraton po nabrzeżach Wisły, dookoła Lasku Kabackiego, po Polach Mokotowskich, w Kampinosie, w Powsinie... nie no przecież tak nikt nie stanie w korku i nie będzie zmuszony gapić się na reklamy tych szlachetnych organizatorów, Orlenu, Srenu czy innego PZŁu.
  Zróbmy jeszcze wyścigi śmieciarek, puchar traktorzystki i bieg niedowidzących tylko koniecznie najruchliwszymi trasami.
  Paranoja.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »