Informacje

22.09.2013 15:20 pis zaczęło kampanię przed referendum

"Musimy pójść na referendum. Nie możemy się dać zastraszyć"

SERWISY:


- Musimy pójść na referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. Polska zasługuje na wielką stolicę, potrzebuje nowych władz - przekonywał w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W niedzielę w jednej ze szkół na warszawskiej Pradze PiS rozpoczęło kampanię przed referendum ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Hasło kampanii PiS to "W, jak Warszawa". Mieszkańcy stolicy będą zachęcani do głosowania m.in. przez plakaty z dużą, czerwoną literą "W" i datą referendum.

Politycy PiS w wystąpieniach apelowali do warszawiaków o udział w referendum.

"To był wielki czas"

Kaczyński wspomniał, że ponad 70 lat temu prezydent Stefan Starzyński mówił o swoim marzeniu, że Warszawa będzie wielka. Jak podkreślił prezes PiS, "to był wielki czas, Warszawa walczyła, tworzyła standard oporu". - To jest coś, co powinniśmy pamiętać, bo to jest zobowiązanie. Kto zna historię wie, że nie był to wyjątek - dodał.

Szef PiS zaznaczył, że Warszawa była "miastem nieujarzmionym". - Być mieszkańcem Warszawy to zobowiązanie, które trzeba wypełnić w każdym czasie - ocenił.

- Musimy pójść na referendum. Nie możemy się dać przekonać, zastraszyć. PiS weźmie udział w tej kampanii, bo to jest nasz obowiązek. Polska zasługuje na wielką stolicę. Ludzie tego miasta o tym wiedzą, są otwarci także dla przyjezdnych. Nie dajmy się podzielić. Warszawa musi mieć nowe władze - przekonywał Kaczyński.

Najwięcej urzędników na mieszkańca?

Szef warszawskiego PiS poseł Mariusz Kamiński podkreślił, że władze boją się referendum i starają się je zdyskredytować jako "awanturę polityczną". Mówił, że w Warszawie przypada najwięcej urzędników na mieszkańca, za to czas oczekiwania na załatwienie urzędowej sprawy jest jednym z najdłuższych.

Kamiński krytykował też inwestycje prowadzone przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Wytknął, że z zapowiedzianych pięciu mostów, powstał jeden, a druga linia metra jest opóźniona o dwa lata. - Ta władza oderwała się od zwykłych problemów warszawiaków. Od kosztów życia - ocenił. I mówił o podwyżkach m.in. biletów, czynszów, czy opłat za przedszkola i żłobki.

"Zmiana, pomysł, gospodarz"

Prof. Piotr Gliński, który jest typowany przez polityków PiS na kandydata na prezydenta stolicy, podkreślił, że Warszawa potrzebuje "zmiany, pomysłu i gospodarza". Zaznaczył, że mieszkańcy największego miasta w Polsce potrzebują "obywatelskości", realnego kontaktu z władzami miasta.

Zarzucił władzom Warszawy "chaos, brak myśli strategicznej i skutecznego zarządzania". Dodał, że stolicą rządzą ludzie "skompromitowani, aroganccy i nieudolni". Mówił też o potrzebie rewitalizacji Pragi, pl Defilad, ożywieniu brzegów Wisły.

Podczas konwencji przemawiali też m.in. uczestniczka Powstania Warszawskiego Hanna Szczepanowska, student z Ursynowa, młodzi rodzice, a także warszawski taksówkarz, który opowiadał o tym, jak źle jeździ się po stolicy.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób.

Bitwa o Warszawę - zobacz reportaż Krzysztofa Skórzyńskiego z "Faktów TVN":


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zherba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 23:32 zherba

  KACZYNSKI CO TY BREDZISZ OGLADNIJ SIE ZA SIEBIE JAK SIE ZA TOBA KURZY TY CZLOWIEKU KRYTYKUJESZ WSZYSTKICH I WSZYSTKO A SAM JESTES POPROSTU DO NICZEGO CO TWOJ BRAT ZROBIL WIELKIEGO DLA WARSZAWY? TYLE SAMO ZROBI TWOJ KANDYDAT GLINSKI SMIECHU WARTE.pGRONKIEWICZ JEST NAJLEPSZYM PREZYDENTEM JAKIEGO PAMIETAM MAM 64LATA

 • Raul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 18:57 ~Raul

  pol~pol

  wolę z Waltz zgubić niż z Kaczyńskim znaleźc

  Dokładnie! Ja też.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 15:30 ~Warszawiak


  Bedzie ważne a PO zniknie! Jak czytam to dużo działaczy PO na forum
  krzysiek~krzysiek

  Mam nadzieję, że to referendum będzie nieważne. Tak czy inaczej w następnych wyborach oddam swój głos na obecną panią prezydent. Mam nadzieje, że będzie taka możliwość.
  marcel~marcel


  Podaj może jakieś racjonalne argumenty?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 15:28 ~Warszawiak

  Dosia125~Dosia125

  Pójdę na referendum chocby po to aby zagłosowac przeciwko PiS. Przedstawiciel PiS, będący uprzednio prezydentem warszawy dioprowadził do tego, że w warszawie zamarły wszelkie budowy

  Dużo tu działaczy PO!

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 15:27 ~Warszawiak

  pol~pol

  wolę z Waltz zgubić niż z Kaczyńskim znaleźc

  Działacz PO!

 • Karmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 14:59 ~Karmen

  Panie jarosławie kaczyński, niech pan powie warszawiakom co pański brat zrobił aby Warszawa przypominała tę Starzyńskiego.

 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 14:44 ~Kazio

  Jak się podpiął to niech oddaje kasę za referendum.

 • DaAmi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 14:30 ~DaAmi

  Warszawa powinna być oddzielnym województwem z Burmistrzem Warszawy jako burmistrz i marszałkiem Województwa Stołecznego.

 • pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 14:29 ~pol

  wolę z Waltz zgubić niż z Kaczyńskim znaleźc

 • bartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 13:35 ~bartek

  Przyznac sie bez bicia; kto straszy Kaczynskiego i pisowcow?? :) bartek

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »